JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA 197

da se otklone protivrečne odredbe u nacionalnim standardima i omogući stalno širenje trgovine između zemalja-članica. Manje zemlje u ovim grupama sve više nastoje da usvoje standarde sa kojima su se veće zemlje saglasile.

Zemlje Evrope i Severne Amerike trguju u velikim razmerama međusobno i sa ostalijm delovima sveta. One aktivno učestvuju u međunarodnoj standardizaciji i sve više su zainteresovane za razvoj standardiza-

Današnja situacija u Africi Severna Afrika

Ujedinjena, Arapska Republika osnovala je svoju NOS u 1957. g. Osim rada na standardizaciji,

ova organizacija ima odeljenja za mere i tegove, kao i za kontrolu kvaliteta. Takođe sprovodi sistem _ znaka kvaliteta. U Maroku je 1962. osnovana NOS koja već na početku rada mnogo obećava.

U Sudanu je rad na pripremanju standarda poveren Institutu za industrijska istraživanja. U Libiji Je Ministarstvo industrije nadležno da propisuje specifikacije o sirovinama i industrijskim proizvodima. Alžir i Tunis proučavaju pitanje osnivanja svojih NOS.

U Libiji je ustanovljen Centar za industrijski razvoj i istraživanje koji treba da služi za četiri zemlje Magreba (Alžir, Libija, Maroko i Tunis). Centru je pridodat Jedan inženjer za industrijske standarde kome se svaka od ovih zemalja može obratiti po pitanjima osnivanja i rada NOS.

Istočna Afrika

U Istočnoj Africi postoje zasad NOS samo u Južnoj Rodeziji i Zambiji, dok se u Malavi razmatra pitanje osnivanja jedne NOS. Kenija, Uganda i Ujedinjena. Republika Tanzanija ispituju mogućnost da osnuju jednu zajedničku NOS. U Etiopiji je uz tehničku pomoć Ujedinjenih Nacija započeto temeljno ispitivanje uslova radi utvrđivanja programa rada na standardizaciji i osnivanju NOS. Na Madagaskaru su dva državna organa zadužena za donošenje standarda, Jedan u oblasti poljoprivrede a drugi za industrijske proizvode.

Može se uopšte reći da su uprave pre proglašenja nezavisnosti bile propisale sistem tegova i mera oblast, zavisno od toga da li su bili u primeni britanski ili francuski standardi. U većini ovih zemalja,

međutim, standardi koji su bili »uvezeni« i koji odgovaraju prilikama u razvijenim zemljama, nisu zvanično usvojeni u nekom većem obimu.

Zapadna Afrika

Privreda ove oblasti mnogo zavisi od izvoza poljoprivrednih, rudnih i šumarskih proizvoda, koji su do sada bili veoma malo prerađivani. U ovoj oblasti najpre dolaze u obzir standardi kvaliteta, klasifikacije

Kao i u Istočnoj Africi, trgovačka praksa i/ili propisi uprave pre proglašenja nezavisnosti, uneli su u Zapadnoj Africi sistem tegova i mera, napon električne mreže, železnički kolosek itd. Uopšte uzev,

a 1967. je obrazovan Savet nacionalne standardizacije u kome su zastupljeni Institucija inženjera, udruženja fabrikanata i državni organi. Gvineja i Nigerija nisu još dostigle operativnu fazu, ali se u Nigeriji proučavaju preporuke Ujedinjenih Nacija za osnivanje NOS i laboratorije za ispitivanje, a u Gvineji su pripremljeni predlozi za obrazovanje biroa za standarde, tegove i mere.

Centralna Afrika

Kao i u Zapadnoj Africi, ni ovde još nije pokretano pitanje osnivanja NOS za ovu oblast. U Demokratskoj Republici Kongo, neka privatna udruženja su redigovala »uslove« za poljoprivredne i rudarske proizvode i sirovine. Zemlje ove oblasti postaju sve svesnije važnosti standardizacije u njihovim naporima za industrijalizaciju i privredni Tazvoj.

Današnja situacija u Aziji i na Dalekom Istoku

Oblast u delokrugu rađa Ekonomske Komisije U.N. za Aziju i Daleki Istok (ECAFE) je ogromna, a zemlje su razdeljene Tihim Okeanom i mnogim morima. Iz tih razloga se pri pregledu današnjeg stanja i budućeg razvoja standardizacije u ovom delu sveta ne može primeniti pojam regiona.

Japan je ne samo jedan od najvećih u svetu izvoznika industrijskih proizvoda, već je i impresivni primer kako primena standarda podiže kvalitet i unapređuje izvoz. Standardizacija je od početka uživala podršku vlade, naročito u oblasti mašinogradnje. U posleratnoj obnovi, standardizacija je postala još važ-