JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
zemljama. Zapaženo je takođe da su neke zemlje uvidele potrebu da ovome problemu poklone pažnju već mnogo ranije. — Oznaka kvaliteta Velike Britanije BS datira već od 1922. pod., nemačka oznaka DIN od 1934. god., francuska oznaka NF od 1938. godine.
Program rada novoobrazovanog, tehničkog komiteta ISO/TC 73 — »Oznake standardnih proizvoda« predvideo je u prvom planu sledeće:
— Razmenu informacija po pitanju oznaka kvaliteta, obrazovanje dokumentacije o dobivenim rezultatima i informisanje svih zemalja članica o ovim rezultatima, u svrhu razmene iskustava i krajnjim ciljem usavršavanja nacionalnih oznaka kvaliteta.
— Razmatranje pitanja međunarodne zaštite nacionalnih oznaka kvaliteta i eventualno posredovanje između zemalja članica na ostvarivanju sporazuma o recipročnoj Zaštiti oznaka kvaliteta.
— Postupnu težnju da se u oblasti usvajanja nacionalnih oznaka kvaliteta postigne izvestan stepen jedinstvenosti doktrine i usklađivanja akcija vodeći računa o razlikama u zakonskim propisima i postojećoj praksi u raznim zemljama.
Sa gledišta međunarodnog značaja rad ovog tela je imao za cilj Jačanje položaja vlastitih oznaka kvaliteta zemalja članica na nacionalnom nivou a zatim ubrzavanje radova na realizaciji što većeg broja nacionalnih oznaka kvaliteta u svetu, koje se zasnivaju na opštim principima. standardizacije i favoriziranje međunarodne trgovine standardizovanih proizvoda čija se primena uporedo proverava od strane zemalja članica na bazi sporazuma o međusobnom priznavanju.
Pryi radovi na realizovanju predviđenog programa imali su za cilj da stvore uslove za zbližavanje i zaštitu nacionalnih oznaka kvaliteta ı iznalaženje osnovnih principa zajedničkih svim oznakama kvaliteta.
1953. godine znak »ISO« kao znak Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO upisan je u međunarodni registar. Međunarodnog biroa za zaštitu industrijske svojine.
Iste godine je objavljeno prvo izdanje zbirke oznaka kvaliteta koje je u kasnijim godinama pretrpelo više dopuna, izmena i izdanja. Ova zbirka sadrži sve postojeće oznake kvaliteta zemalja članica ISO i informacije o njihovoj primeni i načinu funkcionisanja.
U svome radu do danas Tehnički komitet ISO/TC 73 obradio je i proučio više pitanja u odnosima proizvođač — kerisnik proizvoda i potrošač i načinima obaveštavanja potrošača o proizvodu, među kojima posebno ističemo:
— Principi primene oznaka kvaliteta, kojima se potvrđuje da je proizvod u skladu sa važećim propisima ili standardima. Ovaj rad je završen i objavljen kao ISO preporuka (ISO/R 189—1961) koja tretira pitanja donošenja, važnosti i zaštite oznaka kvaliteta. ul
— Davanje obaveštenja o proizvodu putem etiketiranja. Ovaj rad je završen i objavljen kao ISO preporuka (ISO/R 436—1965) koja obuhvata principe o najefikasnijem načinu davanja podataka ı izboru podataka o proizvodu, koji su potrebni za orijentaciju potrošača pri izboru.
— Davanje odobrenja za stavljanje nacionalnih oznaka kvaliteta na proizvoaima inostrane izrade — Izvršena je anketa kod zemalja članica.
— Značaj oznaka kvaliteta za potrošača. Rad je završen i objavljen kao ISO preporuka (ISO/R 526—1966) i sadrži uputstva o pnostupku davanja oznaka kvaliteta da bi se time postigla zadovoljavajuća zaštita potrošača. Donošenje ovog dokumenta imalo Je za svrhu da se otklone nesporazumi koji su postojali između proizvođača ı potrošača o ulozi oznake kvaliteta i garanciji o kvalitetu proizvoda koju ona daje potrošaču.
U diskusiji na zasedanju Tehničkog komiteta ISO/TC 73 u Nju Delhiju 1964. god. Uočena je potreba da se rad ovog komiteta usmeri što bliže potrebama potrošača odn. njihovim organizacijama, sa naglaskom na usku i paralelnu saradnju u tom pogledu, na međunarodnom i nacionalnom nivou. Tom prilikom je doneta odluka da se područje rada Tehničkog komiteta ISO/TC 73 proširi na proučavanje načina što efikasnijeg obaveštavanja potrošača. S tim u vezi Savet Organizacije ISO je preporučio svim nacionalnim organizacijama za standardizaciju da rade na jačanju saradnje sa organizacijama potrošača u zemlji pružajući pomoć u savlađivanju njihovih problema naročito po pitanju metoda ispitivanja proizvoda za široku potrošnju. Zatim da, u cilju što bolje saradnje, upućuju udruženja potrošača u zemlji da redovno učestvuju na zasedanjima Organizacije ISO na kojima se tretiraju ovi problemi.
S obzirom na kompleksnost postavljenih zadataka usledilo je obrazovanje tri nova radna tela — potkomiteta u okviru Tehničkog komiteta ISO/TC 73 za proučavanje: — Oznaka standardnih proizvoda (Potkomitet 1), — BHtiketiranje u cilju davanja podataka o proizvodu i uporedna ispitivanja (Potkomitet 2) i — Dokumentaciju. (Potkomitet 3)
Tehnički komitet ISO/TC 73 je proširio svoju oblast rada na proučavanje i aktivnost po svim pitanjima široke potrošnje, na međunarodnom nivou, što pokazuje njegov modifikovan naziv komiteta za »Pitanja široke potrošnje«.
Posle ovoga dalji rad Tehničkog komiteta ISO/TC 73 orijentisao se na intenzivnu aktivnost u rešavanju problema široke potrošnje u okvirima međunarodne standardizacije. Međutim, s obzirom na njegov status tehničkog komiteta konstatovano je da ovakvo radno telo nije u stanju dz. realizuje do kraja sve preduzete radove.
Stoga, 1967. god. na zasedanju u Moskvi, ISO/TC 73 predlaže osnivanje koordinacionog, tela na nivou Saveta Organizacije ISO i Međunarodne elektrotehničke komisije IEC.
93