JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
Pet od mnogih oznaka koje simbolizuju pojam »žena« i »ženski« Međunarodna saglasnost za najprihvatljiviji simbol za ovaj pojam uštedeo bi dosta vremena i briga
(Service d' Information ISO 12 i 26 april 1972).
PRVI SASTANAK ISO/TC 150 IMPLANTI ZA HIRURGIJU
Svečano otvaranje sastanka tehničkog komiteta za hirurške implante (ISO/TC 150) predstavlja značajan razvoj u međunarodnoj saradnji. Doktor Bernard Bloch (Australija) je predsedavao sastanku kome su prisustvovali delegati deset zemalja. Više drugih zemalja je prihvatilo da aktivno učestvuje u ovoj tehničkoj aktivnosti.
Implanti su predmeti, ili uređaji, koji su implantirani (usađeni) u telo, trajno ili privremeno. Oni mogu da budu upotrebljeni da pojačaju ili da nadomeste povređene ili defektne kosti, interno tkivo ili delove organa, i mogu da budu sačinjeni od izvesnog broja materijala kao što su plastične materije, nerđajući čelik, legure kobalt-hrom ili titan.
Odluka da se osnuje komitet ISO/TC 150 odgovara zajedničkoj neophodnosti da se postigne međunarodna saglasnost po dobrom broju pitanja naročito materijala podrazumevajući oblik, čvrstoću, otpornost na koroziju i Otsustvo otrovnosti ili drugih reakcija ovih materijala. To čini sem toga da se oseti neophodnost zamenljivosti bitnih (sastavnih) delova i standardizacije instrumenata korišćenih za stavljanje ili podizanje (izvlačenje) implanata.
Kao osnovni zahtev je i saglasnost po pitanju terminologije. Međunarodni standardi olakšavaju razmenu materijala i instrumenata za implante i biće korisni kako pocijentima tako i hirurzima. Neophodnost saglasnosti je isto tako bila podvučena zbog znatnog povećanja turizma.
Sve češća je pojava da se unesrećenom u tuđini implantira implant, koji treba da se podigne nekoliko meseci kasnije, kad se on vrati kući.
Komplikacije iskrsavaju s vremena na vreme bilo da su ~
rezultat (posledica) različitih hirurških tehnika, instrumenata, ili upotrebe različitih materijala za implante u raznim zemljama. Najzad, ljudsko tkivo može snažno da reaguje na mnoge vrste metalnih ili sintetskih materijala korišćenih za implante.
Delegati su utvrdili nazive i domen rada novog komiteta i osnovali pod-komitet i radnu grupu kao:
Podkomitet — Ortopedska hirurgija (Sekretarijat Nemačka) Podkomitet — SC-I — Ortopedska hirurgija (Sekretarijat Nemačka) Podkomitet — SC-2 — Kardiovaskularna hirurgija (Sekretarijat : USA) /* Podkomitet — SC-3 — Neurohirurgija (Sekretari-
at : USA)*
Radna grupa — WG 1 — Terminologija (Sekretarijat još nije dodeljen)
* Pod rezervom da bude potvrđen
(Servis d' Information ISO, 3 maj 1972)
IZDANJE NOVE BROŠURE »ISO I OKOLINA«
U čast otvaranja konferencije Ujedinjenih nacija za zaštitu okoline u Štokholmu 5. juna 1972. godine ISO je objavila brošuru o ulozi Međunarodne organizacije za standardizaciju u oblasti zaštite okoline. U uvodu ove brošure istaknuto je da problemi zaštite okoline imaju međunarodni karakter, Jer se zagađenost vazduha i vode ne proteže samo do nacionalnih granica.
Takođe je naglašeno da ne postoje razlozi da se na naučnim saznanjima i tehničkim iskustvima ne bi mogli zasnivati nacionalni zakoni, pravilnici ili standardi u ovoj oblasti.
Osnovne karakteristike, kao što su one koje se odnose na terminologiju, metode merenja, ili ispitivanja, trebalo bi standarđizovati na međunarodnom planu, na takav način da se nacionalni propisi oslanjaju na naučna saznanja.
Svojim programom ISO je predvideo utvrđivanje orijentacionih veličina pomoću kojih bi se omogućilo mernje ostvarenog razvoja ı proveravanje primene pravilnika određenih za kontrolu i poboljšanje kvaliteta okoline. ISO može pomoći organima koji donose pravilnike i analitičke instrumente da se zahtevi postavljeni u takvim dokumentima ostvaruju.
Međunarodni standardi mogu predstavljati osnovu za usaglašavanje državnih propisa svih zemalja.
U brošuri su detaljno navedeni elementi na kojima je već postignuta saglasnost između tehničkih komiteta ISO i drugih studijskih uela koja proučavaju uticaje buke, radijacije, zagađenosti vazduha i vode na okolinu. Objavljeni su npr. štampani međunarodni standardi koji obrađuju pitanja kao su kontrolisanje buke aviona oko aerodroma, akustične izolacije stambenih zgrada, principe bezbednosti sa kritičkim materijama pri manipulaciji i probleme vezane za obradu fisionog materijala.
Dva nova tehnička komiteta ISO koji će obuhvatiti ispitivanje kvaliteta vazduha i vode, sastala su se prvi put u Ženevi, krajem aprila 1972, da donesu okvirni plan svojih aktivnosti, da odrede prioritetne zadatke, i da osnuju specijalne podkomitete i utvrde svoj program rada.
Ovim sastancima prisustvovali su delegati iz 19 zemalja. Brošure na dva jezika (francuski i engleski) mogu se dobiti preko članova ISO-komiteta, nacionalnih organizacija za standardizaciju 69 zemalja, ili preko Centralnog sekretarijata ISO u Ženevi, 1 rue Varembć.
(Service d? Information ISO, 31 maj 1972)
ISO NASTOJI DA RACIONALIZIRA MERE ODEĆE
Komitet eksperata Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) pristupio je proučavanju raznovrsnih sistema označavanja veličina odeće sa gledišta pripadnosti međunarodnim standardima. ISO očekuje pozitivan ishod akcije u objedinjavanju različitih sistema označavanja veličina odeće, a koji egzistiraju ne samo u različitim zemljama već i u jednoj zemlji.
Komitet ISO stupio je u saradnju sa nacionalnim organizacijama za standardizaciju u celom svetu u cilju upoznavanja različitih metoda i stepena primene pojedinih sistema označavanja veličina i njihovog prilagođavanja u međunarodnim okvirima.