JUS standardizacija

183

standardi smanjuju opasnosti u borbi protiv požara

Stručnjaci Organizacije ISO-a rade sada na dokumentu koji će obezbediti međunarodna ugovorena pravila i osnovne propise o predostrožnosti za korisnike specijalne, odeće za zaštitu protiv toplote i vatre.

Prva značajna primedba koja se ističe u predlogu Međunarodnog standarda ISO/DIS 2801 je da odeća ne može pružiti neograničenu zaštitu protiv toplote i vatre. Na drugom mestu važno je da se ima u vidu da je jako veliki broj različitih faktora i međusobno nezavisnih, koji utiču na dužinu zaštite koju može odeća da pruži.

Treba znati, na primer, da pri kružnom kretanju tehničar povećava cirkulaciju vazduha unutar odeće, što doprinosi smanjenju dejstva spoljne toplote.

Veliki značaj je dat važnosti ispravne uvežbanosti. Zaista, ovakvu odeću treba da koriste samo lica koja su izdržala sistematsko uvežbavanje. Tehničar mora privići svoj organizam povećanom naporu, a u isti mah učenjem osetiti svoje fiziološke granice izdržljivosti, i tako proceniti blizinu trenutka kada je još u stanju da se povuče iz opasne zone u potpunu sigurnost.

Rublje je takođe od važnosti. Rastopljivi materijali — uključivši izvesne sintetičke tkanine — mogu se topiti pod uticajem toplote, a kada su u direktnom dodiru sa kožom, mogu prouzrokovati ozbiljne opekotine.

Ali postoji i druga vrsta opasnosti koja je povezana sa propustljivim i apsorpcionim rubljem. Ovakvi materijali mogu apsorbovati vodu ili druge nesagorljive tečnosti koji pod uticajem toplote prelaze u paru i prouzrokuju opekotine. Druga opasnost koja se ponekad prenebregne je to što izvesne zaštitne odeće stvaraju statički elektricitet. U prostoru koji sadrži eksplozivne ili zapaljive gasove, pražnjenje statičkog elektriciteta može da bude smrtonosno.

Ovi i drugi detalji koji su sadržani u ISO dokumentu, jasno ukazuju na potrebu velike pažnje ne samo pri primeni ovakve odeće već takođe i pri ispitivanju, skladištenju i postupku održavanja.

Pored usklađivanja ovakvih postupaka na međunarodnom nivou, ISO će takođe pomoći otklanjanju konfuzije i neizvesnosti u korist boraca protiv vatre i proizvođača zaštitne opreme. Cilj koji se želi postići je poboljšanje zaštite i veća ekonomičnost u proizvodnji opreme.

ISO/DIS 2801 je pripremljen tako, da ga mogu razumeti ljudi bez posebnog stručnog poznavanja, a može se primeniti i kao »kontrolna lista« za one odgovorne za proveru zaštitne opreme i kao preporuke za sigurnost.

Ako ovaj predlog bude prihvaćen od članstva ISO-a — predstavnika nacionalnih organizacija za standardizaciju biće blagovremeno izdat kao ISO međunarodni standard. Dokument je sastavljen od strane specijalnog Podkomiteta ISO, Tehničkog komiteta 94 (Lična zaštitna sredstva — zaštitna odeća i oprema).

Drugi podkomiteti rade na specifičnim područjima u ovoj oblasti i to:

— zaštitni šlemovi

— remenovi (pojasevi) za sedišta vozača

— zaštitne čizme i cipele

— industrijski zaštitni remenovi (pojasevi)

— zaštitne rukavice

— lične zaštite očiju

— respiratori za korišćenje u atmosferi koja sadrži gas, prašinu ili toksične hemikalije

— oprema za zaštitu od štetnog zračenja (izuzev, opreme za zaštitu oka)

— zaštitna odeća protiv toplote i vatre

— pojasevi i odeća za spasavanje (lična oprema)

— zaštitna odeća protiv štetnih hemikalija.

Sledeće zemlje članice ISO-a aktivno sarađuju u radovima

ISO/TC 94: Australija, Belgija, Kanada, Danska, Francuska,

Nemačka, Mađarska, Izrael, Italija, Holandija, Norveška,

Rumunija, Južna Afrika, Španija, Švedska, Švajcarska,

Velika Britanija (sekretarijat) i SAD.

Aktivnost Organizacije ISO obuhvata široke oblasti ispi-

tivanja uključujući automobile, avione, tekstilne mašine,

zubarstvo, čelik, proizvode nafte, papir, računare, nuklearnu

energiju, itd. Ukupno, oko 1400 ISO tehničkih radnih tela

učestvuju u radovima na međunarodnoj standardizaciji.

Približno jedna petina ovih komiteta na neki način bavi

se pitanjima zdravstva i zaštite.

ISO News Service, 17. April 1973

usklađivanje standarda za pojaseve za sedišta prilog bezbednosti na putu

Nošenje pojaseva za sedišta je sada obavezno u Australiji — i podleže kazni. Skorašnja ispitivanja su pokazala da je u prvih devet meseci 1972. god., u prvoj godini delovanja danak smrti umanjen za približno 17%, u poređenju sa odgovarajućim periodom u 1971. godini.

Takođe je smanjen broj i ozbiljnost — težina povreda. Tehničar koji je imao zadatak da prikupi podatke o saobraćaju u Novom Južnom Velsu izjavio je: »Vidi se da se znatno smanjuju povrede glave, kičme i gornjeg trupa usled korišćenja pojaseva za sedišta.,«

Oni motoristi koji nose svoje pojaseve samo na dugim razdaljinama, a koji voze velikim brzinama, treba da imaju u vidu, da u stvari pojasevi za sedišta osiguravaju samo krajnju bezbednost pri sudaru.

Međutim, u gradskoj vožnji, gde se događa najveći broj nesreća, garancija je skoro 100%.