JUS standardizacija

238

VI uvoz i izvoz

11.

12.

Da li novi Zakon o standardizaciji treba da obuhvati i pitanja vezana za uvoz robe (carinska kontrola itd.) i na koji način?

— »Uvezena roba mora zadovoljavati postojeći JUS kada ne postoji postojeći ISO ili IEC. Ukoliko ovih nema, standard zemlje proizvođača treba izdati »atest« uz carinsku deklaraciju«.

— »Samo roba atestirana u skladu sa standardom bi smjela dobiti uvoznu dozvolu i normalan carinski postupak«.

— »Da. Osobito industrijsku opremu i zaštitna sredstva s gledišta zaštite na radu«.

— »Treba je enako obravnavati kakovost domaćega in uvoznega blaga«.

— »Kontrolo kvaliteta naj vrši proizvajalec ozn. uvoznik. Odgovornost obeh naj bo izenačena«.

— Mora se podlijegati uzancama međunarodne trgovine«.

Nije bilo mišljenja da ne treba.

Da li novi Zakon o standardizaciji treba da obuhvati i pitanja kvaliteta vezana za izvoz robe (atest, certifikati itd.) i na koji način?

Na ovo pitanje potvrdno je odgovorilo 23 anketiranih

(oko 63%), sa NE je odgovorilo 6 (oko 18,5%) i isto toliko nije dalo odgovor.

Obrazloženja uz odgovor DA:

— »Za zaščito renomija jugosl. blaga mora izvozno blago ustrezati JUS-om, v kolikor kupec ne zahteva strožjih kriterijev. To naj bo zajeto v posebnem zakonu«.

— »Sva roba namjenjena za izvoz mora biti atestirana, a certifikati moraju sadržati garanciju da roba odgovara JUS-u ili normama zemlje uvoznika (kupca). Dokumente može izdavati ovlašćeni organi inspekcijskih, carinskih ili drugih priznatih ustanova, a mogu biti i od kontroinog organa radne zajednice ako je ovaj u spisku ovlašćenih organizacija«. — Pitanje kvaliteta izvozne robe obično uslovljava kupac. Novi Zakon o standardizaciji mogao bi eventualno regulirati nivo kvaliteta u načelu, tj. da izvezena roba svojim kvalitetom ne krnji ugled naše privrede i ne dovodi u opasnost zdravlje i živote stranog korisnika«.

— Treba, na isti ili sličan način kao kod uvoza«.

— »Pitanje kvaliteta robe za izvoz može se regulisati sa dogovorom na bazi nacionalnih standarda JUS ili drugih, prema kojima želi kupac da bude roba proizvedena«.

Obrazloženje uz odgovor NE:

»Prema našem mišljenju novi Zakon ne bi trebao obuhvatiti uvjete kvaliteta kod izvoza robe jer je ovo normalno prepušteno izvozniku«.

— »Ker je plasman naših izdelkov na tujem trgu predvsem vezan na tuje normative in ker jug. standardi ne morejo biti s temi izenačeni, zakon o jug. standardizaciji ne more primerno zajeti to problematiko. Zakon o standardizaciji zajema predvsem zahteve in pogoje domačega trga, ki pa se bo še y bližniji prihodnosti razlikoval od inozemskega tržišča (vzhod—zahod)«.

13. Da li bi novi Zakon trebalo da obuhvati i pitanja uskla-

divanja sa međunarodnim sistemima za uzajamno

priznavanje kvaliteta pri uvozu i izvozu (sistemi harmo-

nizacije) i kako?

— »Pošto se već danas u svetu preko raznih stručnih organizacija ova pitanja pokušavaju rešavati, potrebno je i OVO pitanje regulisati zakonom«.

— »Da, s povezavo z mednarodnimi forumi za standardizacijo«. — »... Usklađivanjem državnih standarda sa međunarodnim standardima (ISO, IEC) kako bi se razlike između tih standarda svele na minimum. . .«

— »Da, a to na način uzajamnog priznavanja kvaliteta pri uvozu i izvozu prema nacionalnim standardima ili prema međunarodnim preporukama i dogovoru među partnerima«.

— »Upoređivanjem atesta i pregledom tehničke dokumentacije«. — »Novi Zakon bi trebao obuhvatiti pitanje usklađivanja sa međunarodnim sistemima za uzajamno priznavanje kvaliteta pri uvozu i izvozu putem uključenja naše zemlje u CB«.

— »Treba angažovati Zavod za standardizaciju pri tom radu«.

— »Novi zakon o standardizaciji naj bi predpisal regulativo normativov, medtem ko naj bi bili predpisani normativi predvsem slika dejanskega stanja sposobnosti naše industrije in pa me pretiranega hotenja za napredek tehnologije toliko časa, dokler se na notranjem trgu ne izenačijo možnosti in sposobnosti industrije«.

— »To je predmet posebnega zakona«.

VII saradnja sa međunarodnim

organizacijama za standardizaciju

14. Navedite koja bi pitanja u vezi sa saradnjom sa među-

narodnim organizacijama za standardizaciju trebalo da definiše novi Zakon o standardizaciji.

— »Novi Zakon bi trebao definirati načelno mehanizam suradnje sa međunarodnim organizacijama«.

— »Obvezna vključitev v vse mednarodne organizacije za standardizacijo, po uzoru JEK-a v »IEC«.

— »Saradnja sa organizacijama ISO, IEC, CEE, CB, CENEL, sa gledišta zaštite na radu: ISO, IEC, ILO i dr.«.

— »Novi zakon naj bi predvsem obvezal organe, ki se s standardizacijo ukvarja, da vy muednarodnih organizacijah sodeluje in zastopa našo družbo, navznoter pa naj bi prenašal neobvezno tuje zahteve glede dosežkov v teh organizacijah«.

— »Novi Zakon mora uopšte da definiše učešće JZS u saradnji međunarodnih organizacija za standardizaciju, a to po svim pitanjima vezanim za pripremanje međunarodnih preporuka, za pripremanje i održavanje standarda JUS prema međunarodnim preporukama i probleme o pristupanju međunarodnoj podeli rada«.

— ... »Potrebno je ići na alternativu da JUS kao standard bude priznat na međunarodnom planu«.