JUS standardizacija
263
Znak rastavljanja (*) namenjen je kao uputstvo računaru, đa može prilikom ispisivanja svrstati podatke iza tog znaka u poravnatom obliku (vidi tačku 7). .
Ako u polje za »naziv-opis-dodatni opis« ne upisujemo podatke za »opis& (opisa nema), onda stavljamo iza naziva obavezno dve zvezdice (**). To je podatak iza naziva »dodatni opis« a i komanda računaru da ako želimo ispis u poravnatom obliku piše te podatke u »polje za dodatni opis«.
Ispis u poravnatom obliku najpogodniji Je za ispise predmeta materijalnog ili nematerijalnog karaktera, sortirane po klasifikaciji (vidi tabelu 3).
4.11 Za naziv treba upotrebljavati kratku imenicu iz naših jezika. Po mogućnosti treba naći reči koje su jednake u više naših jezika. Za naziv predmeta koji se mnogo puta ponavljaju i za koje treba osigurati što više mesta za opis i dodatni opis (npr. za elektronske elemente, poluproizvode obojene metalurgije, proizvode hemijske industrije), treba stvoriti logičke skraćenice za koje se preporučuje da su indentične za sve naše jezike. Za pojedine predmete (standardne, nestandardne ili predmete nematerijalnog karaktera) za koje nije potreban opis i dodatni opis, naziv može da se produži na svih 30 mesta, i u takvom slučaju znak rastavljanjo (*) otpada. 4.12 Opis Kao opis upisuju se karakteristični tehnički podaci predme.a (mere, električne veličine, tolerancije, snaga itd.) 4.13 Dopunski opis Kao đopunski opis upisuje se kvalitet materijala od koga je predmet izrađen (npr. Č.0146.5 ili ČV40), po potrebi skraćenice za površinsku antikorozivnu zaštitu (npr. ZN12) i drugi podaci za inđentifikaciju predmeta (npr. boja). 4.14 Pojedine podatke, njihov redosled i način upisivanja u deo polja opis i dodatni opis treba odrediti posebnim standardima koji se odnose na grupe istovrsnih predmeta. 4.2 Polje: oznaka — 10 mesta U polje »oznaka« upisuje se za standardne delove oznaka JUS — standarda na sledeći način: JUS AD0150 To znači da se iza slova JUS ostavlja slobodno mesto, a tačke se izostavljaju, da bi se uštedila mesta. U to polje može se upisati, u koliko nema JUS-standarda, oznaka međunarodnog standarda ili tuđeg nacionalnog standarda, odnosno oznaka internog dokumenta preduzeća (npr. interni standard, broj crteža itd.). 5 Dozvoljeni znaci U zapisu osnovnih podataka đozvoljena je upotreba prvenstveno velikih slova abecede, arapske brojke i neki posebni Znaci. 5.1 Slova Dozvoljena Je upotreba sleđećih slova: A, B, C, D, E, F, G, E, TI, 3, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, Q, W, Y, Z. Slova Č, Ć, Š, Ž i Đ koja su specifična za naše jezike mogu se upotrebljavati samo za naziv, a po pravilu izbegavaju se u opisu i dodatnom opisu. Slovo X rezervisano je za znak množenja, s tog razloga po pravilu treba ga izbegavati za druge svrhe. 552 Brojke Dozvoljena Je upotreba svih arapskih brojki 1, 2. 3.4;05106,0 0. 809.070! Upotreba rimskih brojki nije dozvoljena. 5.3 Posebni znaci
Dozvoljena Je upotreba sledećih posebnih znakova unutar pojedinih podataka: povlaka ili minus (—), zarez (,), tačka (.) kosa crta (/), plus (+), znak za procente (%), znak za navodnike ili cole (“) i znak množenja (x).
Znak zvezdica (*) upotrebljava se samo kao znak rastavljanja.