JUS standardizacija
predlog za jedinstveni sistem
zapisa osnovnih podataka
Franc Špiler, dipl. ing.
UVOD
Uvođenje automatske obrade podataka u materijalno poslovanje preduzeća zahteva unošenje OSnovnih podataka u računar za svaku vrstu 1 dimenziju materijala i predmeta, koji se u nekom preduzeću pojavljuju.
Veći deo tih materijala obrađen Je u standardima, ali u njima navedeni primeri označavanja još nisu prilagođeni obradi podataka računarom. To nije mana samo JUS standarda, nego su u tom pogledu zastarela označavanja i u drugim nacionalnim standardima (DIN, NF i drugi).
Uvođenje automatske obrade podataka prinuđava svako preduzeće da samo rešava problem prilagođavanja označavanja, a logična posledica takvog nekoordiniranog rešavanja je da za isti predmet ili materijal različita preduzeća upotrebljavaju različite zapise osnovnih podataka, što onemogućuje neposredno komuniciranje između tih preduzeća pomoću dokumenata ispisanih računarom (ponude, narudžbenice, dostavnice, fakture i sl.). Da bi barem u internom prometu omogućili komuniciranje pomoću dokumenata ispisanih računarom, Udruženo preduzeće ISKRA razvilo je već pre 4 godine sistem jedinstvenih zapisa osnovnih podataka, koji postepeno uvodi u sve svoje Jedinice.
Vanredni uspesi koji su se pokazali već na početku uvođenja tog sistema zapisa osnovnih podataka, naveli su to preduzeće da Jugoslovenskom Zavodu za standardizaciju predloži taj sistem u delimično prilagođenom obliku. Stručna komisija Zavoda u principu je prihvatila ovaj predlog i akceptirala neke sitne promene koje je predložila Tovarna gospodinjske opreme GORENJE, Velenje. Istovremeno, ova komisija, u kojoj sarađuju zastupnici naših najvećih preduzeća mašinske i elektroindustrije, odlučila je, da se ovaj predlog JUS-standarda objavi u biltenu STANDARDI-
ZACIJA, kako bi se sa njegovom sadržinom mogli upoznati i dati primedbe i zastupnici ostalih preduzeća 1 drugih grana, koji nisu članovi ove komisije. Standard koji će biti prihvaćen posle takve javne diskusije, predviđen je za neobaveznu primenu u našim preduzećima, ali treba da bude strogo obavezan za nove ı revidirane JUS-standarde, u kojima bi trebalo sve primere označavanja usaglasiti sa ovim stanđardom.
Na taj način bi u nekoliko godina svi prerađeni jugoslovenski standardi pružili mogućnost našim preduzećima da međusobno korespondiraju neposredno sa dokumentima, koji su izašli iz računara, a u svim skladištima u zemlji svi materijali ı standardni delovi bili bi jednako i jednosmisleno označeni.
PRINCIPI JEDINSTVENIH ZAPISA OSNOVNIH PODATAKA
Za zapis osnovnih podataka određeno Je 40 mesta, što odgovara programima računara koji se najviše upotrebljavaju u našoj zemlji. U tih 40 mesta upisuju se osnovni podaci (naziv, opis, dodatni opis ı oznaka), koji osim oznake JUS-standarda nemaju jednaku dužinu za sve vrste materijala, nego se njihova dužina posebno određuje za svaku vrstu materijala ili predmeta.
S obzirom na našu mnogojezičnost koja će se u budućnosti odraziti i u JUS-standardima (srpsko, hrvatsko, slovenačko i makedonsko područje), predviđeno je da se naziv može upisivati na bilo kojem od tih jezika, dok bi ostali podaci (opis, dodatni opis ı oznaka standarda) na sva četiri jezika bili identični.
Pojedini delovi podataka se rastavljaju posebnim znakom rastavljanja — zvezdicom (*), koji omogućava računaru ispisivanje podataka u poravnatom obliku. Tako zvezdica obavezno dolazi između naziva i opisa i između opisa ı dodatnog