JUS standardizacija
126
ukoliko je industrijalizacija na višem nivou, manje je moguća obavezna sertifikacija.
Sama konkurencija će podstaći sređivanje kvaliteta. Pre nego što se odredi da li sertifikacija treba da bude obavezna, nužno Je razmotriti koje će se ekonomske prednosti, vezane sa ovim, postići u zemlji.
Standardi su, u suštini, osnovni alat; njihova Dprimena pomaže unapređenju izvoza. Ovo se posebno odnosi na primenu međunarodnih standarda, i zemlje u razvoju moraju imati interes za rad ISO-a ı IEC-a.
Postojanje različitih sistema sertifikacije u svetu stvara problem u izvoru zemalja u razvoju. Međutim, teško je sada unificirati ove sisteme, čak i kada bude uspostavljeno više bilateralnih ı multilateralnih sporazuma.
Zemlje u razvoju moraju se postarati za ulaganje svojih raspoloživih sredstava isto toliko u primenjena istraživanja i druge aktivnosti za unapređenje kvaliteta, kao i za izradu nacionalnih standarda, posebno u spoljnoj trgovini, gde su kupci ti koji određuju uslove. U ovom pogledu, bitan ije integrisani prilaz standardizaciji. Na nacionalnom i međunarodnom nivou postoje sistemi informacija, koji se odnose na unapređenje i izvoza. Često Je teško za nacionalne organizacije za standardizaciju u zemljama u razvoju da koriste informacije iz ovih različitih izvora. Poželjno je prevazići diskriminaciju ovih informacija.
Preporuke:
2.1 Nacionalne organizacije za standardizaciju u zemljama u razvoju treba da imaju sistem za sertifikaciju, koristeći pravila i principe za SeTtifikaciju ISO ı IEC sistema, koji pomažu unapređenje izvoza. ISO, IEC || Ujedinjene nacije treba da pomognu ove organizacije u njihovom naporu obezbeđenjem tehničkih saveta i pružanjem finansijske pomoći.
2.2 Nacionalne organizacije za standardizaciju u zemljama u razvoju treba pažljivo da prate rad međunarodnih tehničkih komiteta, od velike važnosti za njihov izvoz. One treba da učestvuju u ovom radu koliko god je to moguće. 2.3 ISO i IEC treba da prate njihove napore u pravcu uzajamnog upoznavanja znaka za utvrđivanje usaglašenosti sa standardima.
2.4 ISO ı IEC treba da proučavaju zajedno sa ostalim međunarodnim organizacijama, posebno sa organizacijom UNIDO i Centrom za međunarodnu trgovinu, (UNCTADGATT), mogućnost pružanja usluga zemljama u razvoju, stavljanjem na raspolaganje informacija o standardima koji se zahtevaju na različitim tržištima.
Diskusiona grupa 3: »Uloga standardizacije u fransferu tehnologije«
Izvod iz diskusije:
Transfer tehnologije Je fundamentalan uslov za ekonomski razvoj. Mada sami standardi ne obezbeđuju integralno rešenje za transfer tehnologije, oni predstavljaju najbolje sredstvo za izvesme aspekte ovog transfera. Posao nacionalnih organizacija za standardizaciju u transferu tehnologije treba da bude vezan za primenu standarda. Za ovo Je poželjno da nacionalne organizacije za standardizaciju usvoje integrisani prilaz standardizaciji prihvatanjem izrade standarda, kontrole kvaliteta, sertifikacije, metrologije i primenjenih istraživanja. Transfer tehnologije mora biti preduzet u skladu sa nacionalnim planom ı programom 1 mora biti prilagođen lokalnim uslovima i raspoloživim sredstvima. Transfer tehnologije u osnovi je prenos znanja iz jedne zemlje u drugu.
Transfer tehnologije uključuje standarde utoliko ukoliko oni pružaju Jezik ı osnovne referentne kriterijume koji olakšavaju ovo kominiciranje.
U transferu tehnologije, standardi postavljaju granice tamo gde bi se inače pojavio neograničeni broj različitih tehnologija u pogledu materijala, opreme ili drugih faktora. U širem korišćenju međunarodnih standarda, transfer tehnologije donosi sve ove prednosti, uzimajući u obzir zahteve unutrašnjeg i spoljnjeg tržišta.
Usvojena politika regionalne standardizacije može odigrati kratkotrajnu ulogu u postupnom prelazu tehnologije na lokalnom ili regionalnom nivou, na tehnologiju na međunarodnom nivou. Jedan od glavnih zadataka nacionalnih organizacija za standardizaciju u zemljama u razvoju je da doprinesu disciplinovanom i uspešnom prilagođavanju Uusvojene tehnologije.
U pogledu daljeg proučavanja traži se međuzavisnost između različitih tipova 1 sistema standardizacije na svetskom nivou, regionalnom, nacionalnom, granskom ili na nivou preduzeća. Ovo će posebno prouzrokovati nužne promene u tradicionalnim sistemima, što pokazuje danas direktna primena međunarodnih standarda na nacionalnom nivou i nivou preduzeća. Osim toga, bolje shvatanje funkcije pojedinih nivoa standardizacije, će pomoći u sprečavanju rasipanja sredstava na dupliranju napora u različitim organizacijama. Porast značaja međunarodnih standarda nužno zahteva ubrzavanje donošenja međunarodnih standarda i povećanje napora na obezbeđenju skladne primene.
Osim toga, potrebno je pokloniti pažnju donošenju takvih međunarodnih standarda koji mogu odmah biti primenjeni na nacionalnom i regionalnom nivou.