JUS standardizacija
uloga standardizacije u ekonomskom razvoju
(prema izveštaju ISO-Final Report)
Krajem septembra 1973. godine, održana je u Meksiku specijalna Međunarodna konferencija na temu »Uloga standardizacije u ekonomskom razvoju«. Ovu konferenciju organizovao je ISO u saradnji sa generalnom direkcijom za standardizaciju u Meksiku (Direction General de Normas) i organizacijom za industrijski razvoj Ujedinjenih nacija (UNIDO).
Na konferenciji je uzelo učešća 180 delegata i posmatrača iz 31 zemlje.
Rad konferencije odvijao se po grupama.
Diskusiona grupa 1: »Uloga Nacionalne organizacije za standardizaciju au ekonomskom razvoju«.
Izvod iz diskusije:
Uloga nacionalne organizacije za standardizaciju u ekonomskom razvoju treba da bude jasno koncipirana u ukupnom programu aktivnosti za ekonomski razvoj zemlje, podizanjem nivoa lokalne tehnologije i poboljšavanjem dohotka od izvoza. Ovo se isto toliko odnosi, ako ne i više, na primenu kao i na izradu standarda. Razmatranje zakonskog statusa nacionalnih organizacija za standardizaciju je manje važno od potrebe za obezbeđenjem pune podrške vlada nacionalnim organizacijama za standardizaciju, posebno merama koje se odnose na primenu standarda. Izbor zakonskog statusa nacionalnih organizacija za standardizaciju zavisiće od posebnih okolnosti svake zemlje.
Poželjno je da nacionalne ogranizacije za standardizaciju već na početku svoga rada budu odgovorne ne samo za izradu standarda nego i za kontrolu kvaliteta, sertifikaciju, metrologiju i primcnjena istraživanja za poboljšanje kvaliteta (integrisana standardizacija). U svojoj aktivnosti na sertifikaciji, nacionalne organizacije za standardizaciju treba da uzmu u obzir, pored sopstvenih nacionalnih standarda, i druge međunarodne ili nacionalne standarde, u skladu sa zahtevima tržišta. Da bi se obezbedila osnova za njihovu aktivnost i pokretanje šireg razumevanja i podržavanja njiho-
VOZ programa, poželjno je da sve zainteresovane strane, uključujući ı akademska zvanja, budu podstaknuti da uzmu učešća u radu nacionalnih organizacija za standardizaciju na izradi standarda, bez obzira na njihov zakonski status.
Prioritet za rad na standardizaciji nacionalnih organizacija za standardizaciju treba da bude Dpostavljen u skladu sa njihovim potrebama koje su utvrđene, na primer, u nacionalnom planu. Mada Ujedinjene nacije i njihove specijalizovane agencije mogu pomoći u definisanju potreba, krajnji izbor prioriteta može biti izvršen samo na nacionalnom nivou.
Da bi se imala jasnija slika o ulozi i doprinosu nacionalnih organizacija za standardizaciju u zemljama u razvoju, u učešću u programu tehničke pomoći Ujedinjenih nacija, pominjani su različiti raspoloživi iZVOTI:
SIS — Specijalne industrijske usluge (Special Industrial Services)
Ovo su fondovi koje obezbeđuju razvijene zemlje na dobrovoljnoj osnovi za kraće vreme (kratkoročno), pružanjem stručne pomoći na visokom nivou, gde je ona neophodna, ili kojom se mogu utvrditi izvesne pogodnosti za gradnju ili potencijalna ulaganja. Ovim programom se mogu obezbediti stručnjaci za period do 9 meseci i mogućnost da se za to vreme nabavi potrebna oprema za stručan rad.
RPTA — Osnovni program fehničke pomoći (Regular Programme of Technical Assistance)
Ovo su fondovi kojima raspolažu Ujedinjene nacije za pomoć zemljama u razvoju. U načelu, iznosi su ograničeni i namenjeni su najviše članicama obuhvaćenim programom UNIDO. Gore pomenuti članovi finansiraju se iz ovih izvora.
Program razvoja zemlji (Country Programme)
Obim raspoloživih sredstava u različitim agencijama i organizacijama Ujedinjenih nacija, sistematski pristiže iz razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP).