JUS standardizacija
153
sadrži najmanje 10% mesa 1, II, III, ı IV kategorije, misli se da u tom istom mlevenom mesu ili u toj istoj pašteti, istovremeno može da se nađe meso svih pobrojanih kategorija.
U slučajevima gde se kao u članu 35. kaže da se trajne kobasice prave od usitnjenog: mesa TI ili II kategorije, misli se na meso I, ali se predviđa i mogućnost korišćenja ı mesa II kategorije. S obzirom da Pravilnik propisuje minimalni kvalitet, to praktično znači da će trajna kobasica iz čl. 35. odgovarati iako je napravljena od mesa II kategorije, ali sigurno znači ı to da će biti kvalitetnija ako je od mesa I kategorije. Vidi se da Je Ovo samo jedna od mogućnosti za poboljšanje kvaliteta nekih proizvoda.
Član 42.
Pod »belančevinama mleka u stavu 5. treba podrazumevati natrijum kazeinat, jer je iz mleka sem masti, posebnim postupkom odstranjen ı mlečni šećer, tako da su praktično ostale samo belančevine. Mleko u prahu, koje Je bogato belančevinama, ne bi moglo da se svrsta u istu grupu Jer sadrži oko 50% laktoze.
Član 43.
Ovaj član bliže reguliše šta sve mora da sadrži deklaracija trajnih kobasica.
Na prvi pogled izgleda da se traži previše osnovnih podataka kao što su npr. firma 1 naziv ı sedište proizvođača. Međutim, pošto pojedine organizacije imaju u svom sastavu više OOUR-a, moglo bi da
se dogodi da zbog nepotpunih podataka ne može da se ustanovi ko Je proizvođač. Nema ograničenja u korišćenju skraćenih naziva što je regulisano najnovijom registracijom kod privrednih suđova. Pored ovoga, deklaracija trajnih kobasica mora da sadrži ı podatke o vrsiti ı količini upotrebljenih aditiva ı drugih dodatanih sastojaka. Ovaj deo obavezuje proizvođača da deklariše sve dodatne sastojke bez obzira da li su dodati prema čl. 20. ili 42.
Član 50.
U proizvodnji letnjih kobasica, kako je navedeno, koristi se usitnjeno svinjsko meso T ı II katergorije, mesno testo do 20% i masna tkiva do 20%.
Vidi se da je u tački u kojoj se govori o usitnjenom mesu izostavljeno goveđe. Međutim, ono nije zabranjeno a to znači da se može dodavati u obliku mesnog testa.
Član 52.
Za sve pobrojane trajne ı polutrajne kobasice pojedinačno je navedena vrsta creva koja se može koristiti. U slučaju goveđih kobasica iz čl. 52, dozvoljeno je korišćenje samo goveđih ili svinjskih tankih creva, što znači da ne dolaze u obzir veštački omotači.
Član 53.
Ovaj član bliže reguliše »druge vrste polutrajnih kobasica« koje se proizvode po proizvođačkoj specifikaciji.
la a O 00
Eolj | - a -GNROA—