JUS standardizacija
154
U drugom stavu se govori da ove kobasice mogu da sadrže od 20 do 50% mesnog testa a moraju da sadrži najmanje 25% mesa svih kategorija. Ovim je omogućeno korišćenje mesa svih kategorija ali nije isključena mogućnost da se proizvede polutrajna kobasica, po proizvođačkoj specifikaciji u kojoj će preovladavati meso jedne kategorije, a da nije učinjen prekršaj.
Član 54.
Deklaracija za polutrajne kobasice mora da sadrži, pored ostalog, ne samo vrstu već i količinu aditiva i dodatih sastojaka. I ovde se deklarišu sastojci koji ne spadaju u »osnovne sastojke«, bez obzira što je najčešće ograničena količina do koje se mogu dodavati.
Deklaracija se stavlja na omotač ili etiketu, ali ne postoji obaveza da svaka kobasica mora da je nosi. Dovoljno je ako se etiketa postavi vidno ispred niza kobasica u vitrini ili okači na veći broj, ako se prodaju u nizovima ili parovima. Osmovno je da potrošač, a takođe i kontrolni organ, može lako da vidi deklaraciju.
Član 61.
Ovim članom se bliže reguliše deklaracija za barene kobasice kao što su hrenovke, safalade, pariske kobasice, ekstra kobasice ı druge vrste ovih kobasica koje se mogu proizvoditi na osnovu proizvođačke specifikacije. Takođe se moraju deklarisati aditivi i dodatni sastojci kao u čl. 54.
Član 69.
Poznato je da se švargla proizvodi od svinjskih glava, kožica i iznutrica. Ako pogledamo objašnjenje dato u članu 14 pod 3. videćemo da meso svinjskih glava obuhvata sve mekane 1 jestive delove. Odavde jasno izlazi da se ne može očekivati 50% čistog mesa, već tih 50% čine svi mekani 1 jestivi delovi svinjske glave. Dozvoljeno je korišćenje kožica, iznutrica bujona 1 supe. S druge strane ne može se prihvatiti tlačenica (švargla) gde će se dodati više od 15% masnog tkiva, sem onoga koje se normalno nalazi na glavi.
Član 70.
Ovaj član bliže određuje uslove i kvalitet krvavice. Navode se čvarci ı mast koji mogu ući u sastav ove vrste kuvanih kobasica. Pošto čvarci ı mast spadaju u »osnovnce sastojke«, nije obavezno da budu deklarisani.
Bujon i supa su u članu 18. nabrojani kao đodatni sastojci, što znači da tamo gde se zahteva moraju biti deklarisani. Dođavanje do 2% emulgatora ne isključuje mogućnost dodavanja do 2% mleka u prahu, pod uslovom da i Jedno i drugo bude deklarisano. Član 72.
U proizvodnji jetrene paštete između ostalog određeno je dodavanje supe. Međutim, supa može biti zamenjena bujonom koji je kvalitetnija sirovina.
Član 73.
Mleko u prahu i obrano mleko u prahu spadaju u dodatne sastojke. Ako je to ovim pravilnikom određeno, mogu se dodavati u proizvode od mesa.
Član 74.
Ovde se deklaracija malo razlikuje. Dovoljno je da se dodatni sastojci nabroje, što znači da nije obavezno navoditi i količine, mađa se ne sme ići na veće količine od propisanih za ovu grupu proizvoda. lako aditivi nisu navedeni, moraju se deklarisati na osnovu Zakona o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe (SI. list SFRJ 71/72).
Član 77.
Ovaj član bliže reguliše uslove koje moraju ispunjavati konzerve. U tačkama od 1. do zaključno 7. govori se o uslovima kojima mora da odgovori limenka. Između ostaloga u tački 6 nalaže se da unutrašnja površina limenke mora biti zaštićena prevlakom laka, otpornog prema dejstvu sadržaja limenke. Međutim, kroz tačku 7 dozvoljava se mogućnost malih promena unutrašnje površine, koji se mogu zapaziti golim okom. Ograničava se na taj način što se propisuje da te, nastale mrke odn. crne mrlje ne prelaze u većoj meri na sadržaj.
Član 86.
Ovaj član govori o uslovima koje moraju ispunjavati konzerve od mesa u sopstvenom sosu. Pored ostalog, predviđena je mogućnost da površina konzerve može biti prekrivena želatinom (mislilo se na žele) i naslagama izdvojene masti.
Član 91.
U proizvodnji mesnog doručka propisuje se obaveza da sadrži 80% 3usitnjenog salamurenog mesa. Postavlja se pitanje da li se pod salamurenim mesom može podrazumevati ı meso u kuperu izmešano sa solima za salamurenje. Odgovor Je dat u tački 2. član 12. gde se kaže da se pod salamurenjem podrazumeva obrada mesa solima za salamurenje.
Ovde je predviđena mogućnost da polovina kožica i iznutrica bude zamenjena emulzijom. Prema tome, iako nije posebno predviđeno korišćenje masnog tkiva, ono se može dodati u mesni doručak preko emulzije.