JUS standardizacija

IX zasedanje tehničkog potkomiteta za mleko i mlečne proizvode

ISO/TC 34/SC 5

Dr Života Živković, dipl. ing.

IX zasedanje tehničkog potkomiteta za mleko i mlečne proizvode ISO/TC 34/SC 5 održano je u Londonu, Velika Britanija, 9. aprila 1975. godine. Neposredno pre ovog plenarnog sastanka potkomiteta, odnosno 7. ı 8. aprila, radile su radne grupe 1 ı 2.

U skladu sa osnovnim pravilima TC 34, Sekretarijat potkomiteta za mleko i mlečne proizvode SC 5, podneo je izveštaj o radu u periodu od 1973. do 1975. godine, iz koga se moglo videti sledeće:

Radne grupe ISO/TC 34/SC 5 već od samog početka rada bile su sastavljene od stručnjaka iz zemalja aktivnih članova Međunarodne organizacije (ISO). Sekretarijat radne grupe je preko Sekretarijata potkomiteta za mleko ı mlečne proizvode SC 5 ili direktno dostavljao predloge ili nacrte predloga pojedinih standarda na kojima je određena radna grupa radila u skladu sa pravilima. Po prijemu mišljenja, odnosno primedbi, a u zavisnosti od potreba ili problema, držani su sastanci pojedine radne grupe, obično u zemlji nosiocu te aktivnosti, gde je bio i sekretarijat radne grupe.

Istaknuto je da već duži niz godina standarde za mleko i mlečne proizvode obrađuje nekoliko Međunarodnih organizacija, što Je svakako negativno i zahteva znatno duže vreme nego ako bi se na tim problemima radilo udruženim snagama. U vezi sa ovim Sekretarijat potkomiteta za mleko ı mlečne proizvode radio je na uspostavljanju saradnje između Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), Međunarodne mlekarske federacije (IDF) i Organizacije analitičkih hemičara (AOAC), o čemu je takođe bilo reči u podnetom izveštaju.

Istaknuto je da je ovaj problem sagledan i od strane tehničkog komiteta (TC 34) kao i da je o njemu diskutovano na plenarnom sastanku TC 34 od 26. do 27. septembra 1974. godine u Hagu. Tamo je postavljeno pitanje reorganizacije tehnič-

kog komiteta pa su doneti i određeni zaključci. Jedan od osnovnih zaključaka bio je da reorganizacija tehničkog komiteta (TC 34) nije preporučljiva. Međutim, preporučuje se razmatranje TeOTganizacije radnih grupa. Naloženo je da svaki potkomitet razmotri organizaciju i rad svojih radnih grupa, a na osnovu toga da predloži promene ako se pokaže da su one potrebne.

Imajući sve ovo u vidu Sekretarijat potkomiteta za mleko i mlečne proizvode (SC 5) prilazi problemu reorganizacije radnih grupa oprezno ı to ne samo zbog formalnih razloga, već više zbog nastojanja da se svi problemi mogu nesmetano rešavati.

U vezi sa ovim, a pre predloga o reorganizaciji, Sekretarijat potkomiteta je izneo predloge za rešavanje problema u toku budućeg rada, kako ne bi došlo do toga da neki od započetih poslova ostane nerešen. Smatra se da do ovoga neće doći ako se projekti — predlozi standarda prenesu novim radnim grupama na način kako je to predviđeno pravilima ISO-a, vodeći pri tom računa da ne dođe do pretrpavanja. Najbolje je da radna grupa dobije jedan dobro definisan zadatak. Sadašnji poslovi iz okvira radnih grupa 1 ı 2 mogli bi ostati kod dosadašnjih nosilaca a sve ostalo bi se dostavilo Sekretarijatu potkomiteta SC 5.

Predlaže se da se ı dalje rad na standardima odvija preko radnih grupa pod isključivim nadzorom ISO-a ı preko združenih radnih grupa (ISO, IDF i AOAC).

Na ovaj način se želelo da se otklone eventualne greške koje se obično javljaju u slučajevima većih promena, odnosno u međuvremenu. Nema sumnje da će se u daljem radu broj združenih grupa povećavati. Da bi se omogućila kontrola aktivnosti združenih radnih grupa, Sekretarijat potkomiteta za mleko ı mlečne proizvode smatra da