JUS standardizacija

delatnost ISO u oblasti atestiranja

ljubiša Stašić, dipl. ing.

1. uvod

Komitet ISO-a za atestiranje (CERTICO) formiran Je 1970. od strane Saveta u cilju da pomogne u razvijanju delatnosti ove organizacije u oblasti atestiranja.

Zadaci CERTICO komiteta, su sledeći:

— da razmotri načine koji će obezbediti što veće uzajamno prihvatanje i priznavanje nacionalnih i regionalnih sistema za atestiranje 1 znakove, tako da osigura instituciju usaglašenosti sa standardima. koji propisuju funkciju i svojstva proizvoda, naročito kada su uključeni faktori bezbednosti zdravlja i čovekove sredine; da definiše propise i postupke koji su neophodni da bi se obezbedili takvi sporazumi, imajući na umu da bi na taj način korišćenje nacionalnih sistema za atestiranje ı znakova kao zaštitne mere bilo ograničeno;

— da prati razvoj nacionalnih i regionalnih sistema u odnosu na mogućnost prihvatanja sistema atestiranja na osnovu ISO međunarodnih standarda, ako progres i potrebe to budu zahtevali, ı u međuvremenu, da razmatra način na koji bi se zaštitio ISO Znak ako se on u budućnosti bude koristio kao znak usaglašenosti sa standardima;

— da ispituje metode kontrole korišćenja međunarodnih standarda ISO u sistemima atestiranja. Između ostalog, kao posledica ovih zadataka, biće neophodno razmotriti način koji će osigurati uzajamno priznavanje institucija za ispitivanje i inspekciju kao i adekvatne žalbene postupke. Pošto je u početku članstvo u CERTICO bilo ograničeno, Savet je 1973. godine odlučio da pravo pristupa treba da imaju svi članovi ISO.

2. CERTICO danas

Da bi izvršio ove zadatke, CERTICO je za proteklih nekoliko godina uradio i izdao sledeće studije i publikacije:

2.1 Pripremio i publikovao »ISO/IEC Kodeks o principima u sistemima. atestiranja i odgova-– rajućim standardima«.

2.2 Pripremio Priručnik o principima i postupcima u sistemima atestiranja koji će biti publikovan u jesen 1976. Priručnik će prezentirati različite sisteme koji sada egzistiraju 1 osvrt na to kakva je situacija danas u ovoj oblasti.

2.3 Priprema određene definicije koje će se koristiti u poslovima atestiranja i koordinacija sa aktivnostima Ujedinjenih nacija — Ekonomskom komisijom za Evropu (ECE) u ovoj oblasti.

2.4 Priprema različite polazne dokumente, Koji će biti realizovani u ovoj godini, u VeZI sa DrOblemima kao što su:

— identifikacija proizvoda koji mogu biti interesantni za razvoj međunarodnog sistema atestiranja;

— kriterijumi za međunarodne standarde na kojima bi se zasnivao međunarodni sistem atestiranja;

— uputstvo za atestiranje, ispitivanje ı inspekcijski izveštaj;

— kriterijumi za procenu kompetencije 1spitnih laboratorija i inspektorata;

— označavanje od strane proizvođača radi ukazivanja na usaglašenost sa ISO standardima. 2.5 U vezi sa prethodnim, ad hoc grupa CERTICO formirana 1975. od strane CERTICO komiteta, formulisala je sledeće kontromne — ispitne liste (Cheek—list) O potrebi uspostavljanja međunarodnog sistema atestiranja:

a) Identifikacija potreba i ciljeva. međunarodnog sistema atestiranja. (Zašto je potrebno uspostaviti međunarodni sistem atestiranja? Da li aranžmani o atestiranju između nekih zemalja odgovaraju svrsi? Za koju će se vrstu trgovačkih barijera sistem Koristiti?)

b) Upotrebljivostı međunarodnih standarda pogodnih kao osnova za atestiranje.