JUS standardizacija

usporedna ispitivanja

kao baza za utvrđivanje kvalitete

deterdžentskih proizvoda

Biserka Švarc, dipl. inž. kem. Faktori koji uiječu na proces pranja rublja — uloga deterdženta

Pranje rublja je složen proces u kojem deluje niz faktora i svaki od njih ima određen uticaj na konačni rezultat, tj. čistoću rublja. Zbog toga bi bilo pogrešno, promatrati ili pro učavati samo jedan od učesnika ne vodeći pritom računa i o utjecaju svih ostalih. Isto tako bi bilo pogrešno zaključivati o kvalitetu pranja rublia promatranjem kvalitete samo jednog od učesnika u procesu pranja rublja npr. deterdženta. Faktori koji utječu na kvalitetu pranja rublja mogu se podijeliti na slijedeći način: — meaenanika — toplina — VfFfijeme — kemija — Čovjek Svaki od prva Četiri navedena faktora mora biti zastupljen u izvjesnoj mjeri da bi se proces pranja mogao odvijati i dati tražene re zultate. Ljudski faktor (domaćica) ima odlučujuću ulogu pri odabiranju tih udjela. Mehanika — odnosno mehanički utjecaj određen je načinom pranja: ručno ili u stroju. Kod ručnog pranja domaćica igra odlučujuću ulogu pri unošenju mehaničkog udjela u proces pranja rublja. Kod strojnog pranja rublja mehanički utjecaj je nad konstrukcijom stroja. No i tu ne treba zanemariti utjecaj domaćice, jer izborom određenog stroja potrošač se odlučuje i za određeni mehanički utjecaj. Domaćica utiče i na mehanički udio procesa pranja rublja izborom određenog programa pranja i količinom rublja koju stavlja u stroj. Ako se u stroj stavi premalo ili previše rublja, izostaje potrebno prebacivanje u bubnju i kroz to izvesno gnjiječenje. Zbog toga je neophodan mehanički faktor premalo zastupljen da bi se pranjem dobilo rublje tražene čistoće.

Toplina je potrebna za odvijanje procesa pranja prvenstveno zbog toga što su pojedina čni procesi koji se pri pranju odvijaju {o njima će bit riječ kasnije) brži kod povišenja temperature, a neki, kao npr. bijeljenje natrijevim perbaratom ne mogu se ni odvijati ako temperatura nije povišena. Izborom određenog programa pranja domaćica odabira direkino temperaturu pri kojoj će se vršiti pranje. Izbor pogrešnog programa, odnosno primjena neadekvatne temperature može dovesti do nepoželjnih rezultata. Bijelo pamučno rublje se pri niskim temperaturama neće potpuno oprati, a sintetsko nmublje će se pri visokoj temperaturi deformisati.

Vrijeme. Pranje rublja nije trenutajni proces, neco je za njegovo odvijanje potrebno izvesno vrijeme. Kod ručnog pranja rublja domaćica proizvoljno određuje vrijeme pranja, a kod strojnog pranja, vrijeme je zadano konstrukcijom programatora. Domaćica i ovdje utječe na vrijeme izborom određenoa programa.

Kemija ili bolje rečeno fizikalno-kemijsko delovanje, neophodno za pranje rublja, omogućeno je sastavom deterdženata i njegovom dozom koja se koristi za pranje. Pojedine komponente deterđenata treba da bude tako odabrane, a njihovi udjeli tako izbalansirani da omogućavaju odvijanje slijedećih fizikalno - kemijskih procesa:

smanjenje površinske napetosti vode smanjenje međupovršinske napetosti molšanic vode

kvašenje

emulgiranje mesnih zaprljanja suspendiranje krutih zaprljanja razaranje bjelančevinastih nečistoća bijeljenjs

solubilizacija

zaštitno koloidno djelovanje · povećanje negativnog naboja dispergiranih čestica zaprljanja.

— O (O CO — O) OT 5 O) O —

esi M