JUS standardizacija
aktivnost OCDE na unapređenju
prometa voća i povrća
međunarodna standardizacija voća i povrća
prof. dr Dušan Stanković
Međunarodna Organizacija za saradnju i eko-
nomski razvoj (OCDE) stvorena je u Parizu
14. decembra 1960. godine sa zadatkom da,
zajedničkim sredstvima nauke i teMmnike, pla-
niranjem i kadrovima na multidisciplinarnoj osnovi unapređuje razvoj sledeće politike:
— Ostvarivanje najveće moguće ekspanzije ekonomike i zapošljavanja kao i unapredđenje životnog standarda u zemljama članicama, uz održavanje finansijske stabilnosti, kako bi se time doprinelo razvoju svetske privrede.
— Doprinos zdravoj ekonomskoj ekspanziji u zemljama članicama, kao i nečlanicama, na putu ekonomskog razvitka.
— Doprinos ekspanziji svetske trgovine na multilateralnoj i nediskriminacionoj osnovi, u skladu sa međunarodnim obavezama zemalja.
Sa takvim programom ova Organizacija se
vrlo uspešno razvila i danas vrši veoma za-
paženu ulogu u svetskim privrednim kretanjima i zbivanjima. Njeni redovni članovi su danas: Nemačka (SR), Australija, Austrija,
Belgija, Kanada, Danska, SAD, Finska, Fran-
cuska, Grčka, Irska, Island, Italija. Japan, Luk-
semburg, Norveška, Novi Zeland, Holandija,
Portugalija, Velika Britanija, Turska, Švajcar-
ska, Švedska i Španija. Jugoslavija je pridru-
ženi član OCDE, a redovan član njenih tela.
Nešto ranije u Ženevi je, u okviru evropske
ekonomske komisije (EEK), na čijem je če-
lu danas u svojstvu generalnog sekretara izvanredno sposoban ekonomista svetskog glasa, prof. dr Janez Stanovnik, osnovana radna grupa za standardizaciju lakokvarljivih pro-
izvoda, u kojoj je od samog osnivanja, i u
osnivanju, aktivno učestvovala i Jugoslavija
(najpre preko R. Stefanovića, zatim D. Stan-
kovića, V. Crnčevića, Nade Kapetanović, RH.
Pašajlića i dr.).
Problemima poljoprivrede, kojoj se i ovde pri-
daje izuzetan značaj, bavi se u okviru OCDE
specijalan Komitet za poljoprivredu, koji preko Radne grupe br. 5 radi na unapređenju proizvodnje, standardizacije i, naročito, prometa voća i povrća. Ovom problemu se posvećuje svestrana pažnja u ovako sveobuhvatnim, međunarodnim razmenama, „s obzirom na činjenicu da voće i povrće predstavlja glavnu hranu svetskog stanovništva. S obzirom na veliku prednost koju ovi proizvodi imaju, u odnosu na ostale kategorije Žživotnih namirnica (ima ih ukupno 7), posebno se ističe njihova zaštitna uloga u ishrani u sve nepovoljnijoj, zagađenoj životnoj i radnoj sredini, sa obiljem morbogenih, toksičnih, karcinogenih, pa i mutagenih materija.
Uskoro po svom osnivanju Komitet za poljoprivredu OCDE formirao je poseban režim za primenu međunarodnih standarda za voće i povrće, čiji je redovni član, odlukom SIV-a, postala i Jugoslavija jož pre skoro petnaest godina.
S obzirom na vrlo zapažene uspehe Ovog »režima« u ostvarivanju postavljenih zadataka, koristimo ovu priliku da o njegovoj plodonosnoj aktivnosti u proteklom relativno kratkom razdoblju, upoznamo predstavnike jugoslovenske voćarsko - povrtarske privrede, uvereni da će im takvo obaveštenje vrlo korisno poslužiti u izvršavanju ciljeva koja ta privreda, kao jedna od najdinamičnijih, neodoljivo postavlja pre-l njih.
»Režim« OCDE je najjača potvrda značaja standardizacije voća i povrća
Ovo je zgodna prilka da se najpre osvrnemo na izuzetno veliki i višestruk značaj standardizacije u voćarsko - povrtarskoj privredi, pod kojom podrazumevamo ne samo proizvod već i opremu — palete, ambalažu, pomoćne ambalažne materijale, transportna sredstva (uključujući i kontejnere), etikete i dr. Taj značaj najbolje potvrđuje samo osnivanje ove međunarodne organizacije, kojoj se posvećuje velika pažnja »režima« za standardizaciju voća i povrća u okviru OCDE.