JUS standardizacija
234
ske privrede. Na zasedanjima se sve veoma strogo odmerava sa gledišta interesa proizvođača i potrošača, odnosno izvoznika i uvoznika, pri čemu se često konfrontiraju mišljenja. Ipak se poštuju principi i tekovine nauke i tehnike, koji se samo angažuju kao sredstva uspeha i napretka. Teži se očigledno da se pruže instrumenti za unapređenje ove delatnosti na međunarodnom planu, jer drukčije i ne može, pošto i ovi proizvodi ne poznaju granice u svom prometu, kao što nema razlike u pogledu osnovnih fizioloških ljudskih potreba širom sveta.
Jugoslavija je skoro petnaest godina redovni član »Režima« OCDE za primenu međunarodnih standarda za voće i povrće, u kome je veoma cenjena, iz razloga što joj ugled u svetu obezbeđuje ponajviše aktivnost, dalekovidost i marksistička pravilnost stavova i poteza druga Tita.
Utoliko više smatramo da treba racionalnije koristiti sve usluge koje »Režim« može činiti razvoju i unapređenju naše voćarsko-povrtarske privrede, svakako izvanredno značanje poluqae našeg ukupnog privrednog rasta. Time će ovaj međunarodni stručni parlament postati i naš uspešni instrument unapređenja voćarstva i povrtarstva. Inače, jasno je da su to privredne delatnosti sa izvrsnim perspektivama razvoja i uspeha, zasnovanim na uslovima sredine, na efikasnosti društvenog sektora proizvodnje, na sposobnosti i inventivnosti naših kadrova i na našem sistemu samoupravljanja. Svi su izgledi da bi korišćenje tih pomoći doprinelo pravom procvatu ove privred naše zemlje. Mi smo u stanju da tu privredu podignemo na takav stepen da ona postane važan činilac u globalnoj strategiji proizvodnje hrane, i to i u Širim razmerama, i to hrane od izuzetne biološke vrednosti, hrane kao uslova zdravlja i radne sposobnosti stanovništva. Pružaju se sve realnije šanse i za pojačanje izvoza oća, što naročito potvrđuje ova godina kada se računa da će se ukupno izvesti do 3000 vagona samo jabuka.
Mi smo u stanju nesumnjivo da ponudimo izvrstan kvalitet proizvoda, uslovljen često optimalnim činiocima sredine, odličnim savremenim asortimanom, dobrom fitotehnikom i zaštitom fu društvenom sektoru) i drugim pogodnostima.
Međutim, mi nismo još pružili dokaze da smo shvatili nužnost da blagovremeno i što
pažljivijom berbom i besprekornim postupcima s voćem od berbe do upotrebe obezbedimo održavanje neumanjenog kvaliteta plodova i onda kada oni stignu do krajnjih korisnika, onih koji su najviše i pozvani da se izjašnjavaju o upotrebnoj vrednosti ovih naših roba. A to je upravo ona presudna karika u lancu realizacije voća i povrća, koja kad se uhvati i čvrsto drži — povlači čitav lanac uspeha i napretka. U protivnom mi ćemo dovesti u pitanje svaku našu šansu za znatnije povećanje izvoza.
I upravo u tom cilju moramo svestranije i pomnije pratiti, dobro poznavati i racionalno iskonišćavati sve aktivnosti »Režima« za voće i povrće OCDE, koje su usmerene samo na poboljšanje proizvodnje i prometa ove hrane. Potrebe za tim su sve veće što se više suočavamo s oštricom međunarodne konkurencije kvaliteta i cena. Mi ovome moramo posvetiti mnogo više pažnje nego do sada i zbog toga što imamo i ambicije, i šanse, i mogućnoshi da vršimo sve značajniju ulogu u Dpomoganju zemljama u razvoju, koje moraju unapređivati prvenstveno svoju voćarsko-vinogradarsku privredu, kao presudan činilac živoinog standarda i napretka, a standardizacija igra u tome izuzetno značajnu ulogu.
Iz izloženog se jasno vidi da Jugoslavija ima sve uslove da do procvata razvije voćarskopovrtarsku privredu, vrlo značajnog izvora nezamenljive, neophodne hrane, činioca zdravlja, otpornosti, radne sposobnosti stanovništva. Jedan od presudnih uslova da se to ostvari je nesumnjivo maksimalno unapređenje prometa, koji se mora zasnivati ponajviše na doslednoj standardizaciji — proizvoda, opreme i svega ostalog.
U tom cilju naročito se nameće imperativ boljeg korišćenja iskustava i napora »Režima« za voće i povrće OCDE u Parizu. Time ćemo steći nov značajan i moćni instrument procVvata naše voćarsko-povrtarske ponude u celini. .
Kao najbolji način za ostvarenje Ovog nužnog zadatka, koji se sasvim realan, mi smatramo da naši odgovarajući privrednici i prometnici moraju da se više okupljaju oko Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, jer iskustvo pokazuje da je u tome ključ uspeha. Ovo utoliko pre što za takvo rešenje nema praktično nikakvih značajnijih smetnji.