JUS standardizacija

dardi za vlakna hemijskog porekla obuhvataju njihove nazive i definicije,

i

kvalitet sleđećih hemijskih sečenih

vlakana i filament-predja:

t-----ceeO{C.cC.c Ii

sečena vlakna filament-predje – viskozna = viskozna - modđalna /i poli- <= po:iakrY i lma /T nozna/ kabl-i konverti- | – acetatna i tria- rana traka/ cetatna – poliamidna, tip –- kupro 6 i 6.6 – poliakrilna . – poliestarska – poliamidna – polipropDilenska – poliestarska – elastomerna /ela– polipropilenska stanska/ – polivinilhloridna"'| |-" staklena | viskozna, kord- i oliamidna, kord- j

Ove stanđarde prate i nove metode ispitivanja - proveravanja kvaliteta utvrdjene u sledećim standardima:

proveravanje kvaliteta hemijskih sečenih vlakana,

proveravanje kvaliteta filament-predja i

proveravanje kvaliteta kord-=predja.

Predje i konac, osnovne sirovine za re-

produkciju,

uvrštene su u 16 postoje-

ćih standarđa. U ovoj godini u planu

je da ih zamene samo dva nova standarda jedan za predju a drugi za konac. Predlozi su dati na razmatranje.

U

predlogu standarda za predju zadrža-

na je osnovna podela:

74

na predje proizvedene po sistemu izrade vunene predje i to.

češljane predje, i ostale predje /vlačene i sl./

na predje proizvedene po sistemu izrade pamučne predje i to: češljane, iz dugovlaknastog Damuka češljane, iz srednjevlaknastoa Damuka dužine do 32 mm /nazivaju ih

i polučešljane iz razloga što je operacija češljanja podešena tako da

količina iščeška iznosi 10 % odnosno do 15 š#/, OE-rotor predje koje, iako imaju iz-

razd td je sadrže i vina, kardirane predje i

predje izradjene po ostalim postupcima. ravnomeran izgled mogu da do 4O% sekundarnih siro-

Tkanine su svrstane u 11 postojećih standarda. Za pletiva, zatim iglane, čipkane i druge netkane materijale ra= vnih površina nisu pbostojale norme kvaliteta osim onih interno propisa= nih ođ strane proizvodjača. Stoga je planirano da se u ovoj godini izrađi jedinstven stanđarđ za tzv. metražnu robu ravnih površina namenjenu širokoj potrošnji. To bi značilo i potpunu reviziju svih postojećih standarda za tkanine.

Medjupostave za ođeću pripadaju takodje metražnoj robi ali su izdvojene u BO= seban standard. Standard je stupio na snagu u početku ove gođine. Standard obuhvata klasične i lepljive medjupos-· tave. Razlog da su medjupostave izdvojene u poseban stanđard su specifični zahtevi pri njihovoj izrađi i drugi us=lovi kvaliteta ođ kojih izrazito zavisi kvalitet niza proizvođa u koje se ove medjupostave ugradjuju.

Posteljina, posteljno rublje i rublje za domaćinstvo bili su svrstani u B Standarda i njihova revizija je izvršena tokom prošle godine tako što je jednim stanđardom obuhvaćena sva pos= teljina a drugim, rublje za domaćinstvo. Stanđardi su stupili na snagu u početku ove godine. .

Tepisi, ćilimi i ostali podni zastiraži bili su zastupljeni veoma brojnom gru= pom standarda, sa oko 45 standarda. U poslednje tri gođine većina ovih stan= darda je revidirana, a u ovoj gođini stupiće na snagu i preostali iz grupe poslednjih revidđiranih standarda.

Odeća i odevni proizvodi su zastupljeni u stanđarđizaciji najbrojnijom grupom standarda. Svrstani su u sleđeće podgrupe:

– standardi – standardi – standardi –- standardi – standardi

grudnjake –- standardi

za za za

pletene proizvode, konfekciju,

čarape,

za rukavice,

za midersku robu-steznike, 3 SSl;

za kupaće kostime.

JOŠ poodavno ukazivala se potreba da se ovi standarđi revidiraju ali su osnovnu smetnju predstavljale antropološke mere na kojima je počivao sistem označavanja veličina ođeće i mere pojedinih đelova ođeće. Primena ovih standarda

je obavezna a to je značilo da su i mere ođeće u njima bile obavezne. U medjuvremenu, iz praktičnih razloaa i za-

—_— _— —_ E —_— N