JUS standardizacija
hteva industrije zbog sve većeg uticaja mođe, vršene su dopune i izmene pojedinih odđređaba u stanđardima u smislu prevodjenja obaveznih u orijentacione mere ođeće.
Mi kao zemlja nemamo tzv. biološki stanđardđ i nepoznate su nam prave telesne mere stanovništva. Medjutim, savremena proizvodnja ođevnih proizvoda mora kao prvo poznavati telesne mere potrošača-kupaca odevnih proizvoda da bi, prema trenufnom zahtevu mode i modnih kretanja vršila korekcije tih mera. Isto tako od značaja je i distribucija ovih mera po visini uzrasta stanovništva (ekstra nizak uzrast, nizak, srednji, visok, ekstra visok) i po razvijenosti stasa (vitak stas, normalan i puniji) što će reći, da bi to bio putokaz za utvrdjivanje proizvodnih pro=grama proizvodjača odeće kojima bi se
u najvećoj mogućoj meri zađovoljio asortiman veličina odeće.
Kađa je reč o odevnim proizvodima, za potrošače-kupce od interesa su i deklaracije koje se prilažu uz odevne Dprcizvođe. Proizvodjači odeće obavezni su
da svaku jedinicu proizvoda označe na osnovu:
= određaba Naredbe o označavanju tekstilnih proizvoda, i
= ođređaba odgovarajućih standarda u kojima je takodje utvrdjen način označavanja proizvođa, za standardizovane proizvode.
I odredbe o deklarisanju - označavanju ođevnih proizvođa takodje predstavlja-– ju neku vrstu smetnje proizvodjačima Jer ih obavezuju da navode i podatke koji su bez značaja za kupca - potrošača a takodje su ne mala smetnja i zbog prostora koji zauzimaju na posebnim karticama preko kojih se sve češće u računskim centrima prati kretanje proizvoda u prometu i realizacija prometa odredjenih veličina odeće odredjenih modela i stilova.
Stoga se u oblasti standardizacije odeće mora pristupiti sledećem:
- izraditi nove standarde za odevne proizvode uz puno poštovanje načela da mere odeće i sistem označavanja veličina, u proizvodnji ne smeju sputavati kreiranje i praćenje mode; u novim standardima mere odeće treba proizvodjačima manje-više da služe kao orijentacija ali zato o kvalitetu izrade treba mnogo više reći;
- sve postojeće standarde za odevne proizvode staviti van snage pod us-– lovom da se istovremeno objavi i revidirana Naredba o označavanju tekskila; -– po najkraćem postupku objaviti reviziju postojeće Naredbe o označava-– nju tekstila bilo da to budđe revidirana nova Naredba ili poseban JUS standard; ovaj dokument bi, pored ostalog morao da sadrži i sve oznake veličina odeće u duhu dosađašnjeg sistema, zatim spisak svih tekstilnih sirovina po nazivima koji bi se obavezno koristili pri označavanju sirovinskog sastava tekstilnih proizvođa (i· ođevnih), zatim prikaz postupaka održavanja i čišćenja tekstilnih proizvođa (i ođevnih) uz maksimalno korišćenje simbola kojima bi se označavao postupak održavanja i čišćenja tekstilnih proizvođa, i na kraju uobičajene oznake o poreklu proizvoda, o masi proizvoda, dužini, širini, posebnim obrađama i slično.
Odeća i tekstil za potrebe zdravstva
standardizovani su i njihovi standardi su novijea datuma. U ovim standardima biće potrebno izvršiti neznatne
korekcije
Tekstil u tehničke svrhe do sada je bio neznatno obuhvaćen stanđardima. Prošle, 1977. godine izradjeni su predlozi standarda koji su obuhvatili i reviziju dva postojeća standarda za tehničke tkanine. Novim standardima kompleksno su obuhvaćeni svi tekstilni materijali za tehničke svrhe, prema sledećim oblastima:
–- tekstilni materijali koji se koriste pri izradi veštačke "kože" i pri izradi obuće,
- tekstilni materijali koji se lhoriste za podloge i obloge pri izradi tepiha i podnih zastirača,
- tekstilni materijali koji se koriste pri izradi transportnih traka,
- tekstilni materijali koji se koriste pri izradi klinastog remenja,
- tekstilni materijali koji se koriste pri izradi gumenih i sličnih creva,
- tekstilni materijali za naslojavanje za šatore, cirade i sl.,
- tekstilni materijali koji se, kao uvojna platna koriste u gumarskoj industriji.
75