JUS standardizacija

U vezi sa pitanjem broja i vrste adi ti va koje treba uneti u opšti stanđardđ za ulja i masti postojalo je izrazi'·o neslaganje pojedinih delegacija. Dok je jedan broj zemalja da se dozvoli upotreba većeg broja aditiva, drugi su za izrazitu zabranu nekih. Tu je posebno istaknuto pitanje antioksidđansa (BFA, BHT) koji su privremeno odobreni, sinergista: fosforne kiseline, sredstva protiv penjenja-dđimetil polisiloksana = (antifoaming agent) i inhibitora kristalizacije=oksisterina. Delegacija SAD tražila je prihva-– tanje još dva nova aditiva: antioksidansa TBHOQ (tercijalni butilhidrohinon) i inhibitora kristalizacija poliglicerol estra masnih kiselina. Komitet je prihvatio da se TBHQ uvrsti u listu dozvoljenih antioksidansa, ali ne i novi inhibitor kristalizacije. Za ovaj aditiv treba da se prikupe još neki podaci pa će se tada ponovo uzeti u razmatranje.

Diskusija o tome da li treba u Opšti standard uneti katalizatore i koju maksimalnu količinu istih dozvoliti za hidrcgenaciju, pokazala Je da picanje kontaminenata nije u potpunosti sagledano u stanstandardima za pojedine masti i ulja. Kod tehnoloških procesa dobijanja i rafinacije ulja koristi se veći broj pomoćnih sredstava i trebalo bi da se za sva ova sredstva odredi maksimalno dozvoljena zaostala količina. Dogovoreno je da se po ovom pitanju izvrše konsultacije sa Komitetom 'Codex=a za aditive za hranu. Istovremeno uputiće se pismo svim vladama zemalja članica i tražiti mišljenje koja treba pomoćna sredstva uneti u standarde za masti i ulja i u kojim maksimalno dozvoljenim količinama. Iz diskusije po pitanju aditiva i kontaminenata vidi se da je želja najvećeg broJa delegacija da se u standarde unesu oštriji kriterijumi, što je rezultat novih saznanja o nepovoljnom delovanju nekih aditiva na organizam. Predstavnik FAO je ukazao da Komitet Codex-a za aditive prati ispitivanja koja se vrše sa pojeđinim aditivima i ukoliko se pokaže da neki imaju štetna svojstva o tome će se odmah obavestiti ostali Komiteti FAO/WHO.

Veoma živa diskusija vodjena je u vezi sa

predlogom da se ograniči sadržaj eruka kiseline u jestivim uljima i mastima, kao i

u svim prehrambenim proizvodima koji sadrže dođate masti ili ulja. Predstavnik Evropske ekonomske zajednice je naglasio da je u zemljama EEZ-a utvrdjena gornja granica za sadržaj eruka kiseline (10% od 1. 7. 1977: god.y a 5%uod 15 7. 1979. God.)

i predložio da se u Opšti standard unese maksimalno dozvoljena vrednost 5%. Delegacije Kanade i Škotske su predložile da se limitira sadržaj ukupnih dokosenskih kiselina, a ne samo eruka kiselina. Predlog Vel. Britanije i SAD da je prerano do-

nošenje definitivne odluke po ovom Dpitanju, naišao je na podršku većeg broja u-– česnika. Komitet je zaključio da se u ovoj fazi još ne donosi odluka po ovom pitanju.

Predstavnik FAO je ukazao prisutnima na kompleksnost ovog pitanja i na probleme koji bi mogli proizaći za celi svet, usled prerano donete i nedovoljno sagledane odluke. Treba, naime, voditi računa da se veoma različite količine masti i ulja uzimaju u ishrani u pojedinim zemljama. To posebno važi za zemlje gde je ukupna potrošnja masti i ulja relativno niska, a ulje repice dominira medju jestivim uljima. Jasne su posledice koje bi proizašle u nekim zemljama kad bi se već sada u Opštem standardu ograničio sadržaj eruka kiseline. Predstavnik FAO smatra da ovo pitanje treba da se razmotri i reguliše nacionalnim ili regionalnim propisima kao što je slučaj i kod vitamina i još nekih sastojaka hrane.

Komitet je doneo zaključak da se sa Ovim, kao i sa preporukom sa Konsultativnog sastanka FAO/WHO eksperata, upoznaju zemlje članice i da dostave svoj komentar na ove materijale.

Komitet je usvojio predlog jednog broja zemalja, da se u Opšti stanđardđ unese uz datum pakovanja i minimum t raj aa– n ja ("minimum durability") proizvoda, a gde je neophodno da se naveđe i uputstvo za odgovarajuće čuvanje. Prihvaćen je i predlog predstavnika Švajcarske da se lični podaci moraju staviti u sve standarde za ulja i masti koje je dosađa razrađio Komitet.

Sekretarijat Codđex-a je preuzeo obavezu da se ovi amandmani unesw u standarđe u etapi 9. Duža diskusija vodjena je o formulaciji u kojoj se daje sastav ulja ili masti. Veći broj zemalja zalagao se za tačnu naznaku porekla masti ili ulja, a ako se rađi o mešavini da se navede i sadržaj svake poJedine komponente ukoliko je njen sadržaj iznad 20%. Ako je sadržaj neke masti ili ulja ispod 20% treba na pakovanju samo naznačiti poreklo. Time je diskusija po revidiranom predlogu Opšteg standarda za masti i ulja završena i ovaj standard prelazi u etapu 5. .

Nakon ove tačke na dnevnom redu je bio:

Predlog STANDARDA ZA NISKO KALORIČNE MASTI ZA MAZANJE (Low fat spreads) - razmatranje u etapi 7. Ovaj predlog standarda traži sagleđavanje većeg broja pitanja, jer po mnogima nisu dosada usaglašeni stavovi DOJedinih delegacija. Predstavnik je dao kraći uvod i ukazao da je namena OVOg standarda da pokriva veći broj različitih tipova sličnih proizvoda. Kod razmatranja treba, zbog toga, imati na umu da li i proizvode, izradjene od mlečne masti ili mešavine mlečnih i biljnih masti, pokriva

177