JUS standardizacija

oblike kojima se uredjuju i uskladjuju društveno ekonomski odnosi i interesi u. OUR:

Zbog toga se preporučuje Privrednoj komori Jugoslavije i ostalim stručnim Organizacijama koje su na bilo koji način povezane ili zainteresovane za kvalitet, kao i fakultetima, da izrađe detaljnu stuđiju o oblicima i načinima uvodjenja sistema integralne kontrole kvaliteta u OUR. Isto se preporučuje dđa se stalno sprovođe široke akcije informisanja i instruiranja u organizovanju kontrole kvaliteta i primeni savremenih metoda kontrole kvaliteta.

20. Znakovima kvaliteta, koji se Đaziraju na posebnim jugoslovenskim standđarđima, stimulisati viši kvalitet proizvođa i usluga od propisanog, stimulisati proizvodjače, prometne organizacije i uvoznike da stavljaju u promet proizvode višeg kvaliteta od standardnog. Ovim treba pružiti mogućnosti OUR'u oblasti proizvodnje, koje su stvorile uslove ulaganjem u proizvodnju i kadrove, za izradu visokokvalitetnih proizvoda, da takve proizvode istaknu i time ostvare bolju reputaciju i konkurentnost SsVOjih proizvoda. Uskladjivanjem cena proizvoda i propisa o porezama stimulisati proizvodjače, prometne organizacije i uvoznike da obezbedjuju i stavljaju u promet proizvode koji nose znak kvaliteta 21. Intenziviranjem donošenja standarda iz oblasti uporednih ispitivanja robe široke potrošnje stvoriti mogućnost za sprovodjenje uporednih ispitivanja i obezbedjivanje potrošača nepristrasnim i neophodnim informacijama o osobinama , funkcionalnosti, pouzdanosti, veku trajanja i cenama proizvoda iste namene ali različitih proizvodjača.

22. Internu standardizaciju treba što više uvoditi u organizacije udruženog rada u Cilju poboljšavanja kvaliteta proizvoda, smanjivanja troškova poslovanja, optimizacije proizvodnje, pojednostavljivanja informacionog sistema itd., primenjujući Je svuda gde je potrebno regulisati, unificirati ili tipizirati, a posebno u aktivnostima marketinga, razvoja, konstrukcije i tehnologije, planiranja, nabavke, prodaje, proizvodnje, kontrole, održavanja, skladištenja, finansija i informisanja. Razvijati integralan pristup internoj standardizaciji, koji obuhvata primenu JUS standarda i propisa, tipizaciju (proizvoda, delova, mašina, opreme itd.), donošenje internih stanđarda (rađi unapredjenja poslovanja i boljeg sporazumevanja) za materijale, proizvode, alate, Opremu, ambalažu, proizvodne postupke, tehničku dokumentaciju, ispitne i kontrolne postupke, sistem tehničke dokumentacije konstrukcijske, tehnološke, radne, servisne, ostale itd. i razvijati sistem ut-

vrdjivanja interne nomenklature i klasifikacije (materijala, delova, proizvođa, alata, opreme, mašina, radnih postupaka itd)

23. U oblasti metrologije realizovati doslednu primenu Medjunarodnog sistema mernih jeđinica u SFRJ do 31. decembra 1980. godine, pri čemu treba sve jugoslovenske standarde revidovati u pogledđu mernih jedinica, a svi organi i orga–nizacije uprave, kao i ovlašćene organizacije za atestiranje, treba u svom radđu da predju na isključivu primenu jedinica Medjunarodnog sistema.

Unaprediti postojeći sistem pregleda merila sa ciljem da se: obezbedi jedna od važnih komponenata sigurnosti OUR i gradjana u pogledu ispravnog vrednovanja količine i kvaliteta proizvođa prilikom obračunskih odnosa; obezbedi jedna od važnih komponenata sigurnosti gradjana

u pogledu ispravno donetih odluka pri dijagnosticiranju oboljenja i lečenja koje sprovode zdravstvene ustanove; Obezbeđi jedna od komponenata sigurnosti u pogledu čuvanja imovine i života ljudi i obezbedi ispravno utvrdjivanje parametara potrebnih za odredjivanje stanja čovekove okoline.

Intenzivno rađiti na formiranju mreže ovlašćenih laboratorija za pregled merila i time: aktivirati postojeći stručni kađar i opremu za pregled merila u OUR; omogućiti efikasno funkcionisanje sistema atestiranja ređovnim pregledima merne opreme koja služi pri atestiranju.

Stvarati uslove organizacijama udruženog radđa dđa kvalifikovano obavljaju pregleđ merila koja koriste u tehnološkom procesu rađa đonošenjem odgovarajućih metroloških uputstava za pregleđe merila i pregled etalona koje te organizacije udruženog rađa koriste prilikom pregleda merila.

Obezbediti efikasan nadzor nad upotrebom i pregledom merila od strane organizacija udruženog rada.

24. Odstupanja od jugoslovenskih standarda i normi kvaliteta treba dozvoljavati samo izuzetno, ako postoje posebno opravdani razlozi za odobravanje odstupanja kao: odobrena primena medjunarodnih ili stranih stanđarđa ili tehničkih propisa; realizacija ođobrenog ugovora o pribavljanju materijalnih prava na tehnologiju (pravo na patent, pravo na model, pravo na industrijski uzorak, pravo na zaštićeni znak, pravo na znanje i iskustvo i pravo na proizvodno-tehničku dokumentaciju); zastarelost opreme koja služi osnovnoj delatnosti proizvodjača, odnosno izvodjača radova ili vršioca usluga; izvršavanje obaveza prema bilateralnim ili multilateralnim medjunarodnim ugovorima i sporazumima; nemogućnost nabavke reprodukcionog materijala odgovarajućeg kvaliteta ili osobina, ako se može dokazati. 303