JUS standardizacija
budu upadljivo različiti, iako su im svi ostali uslovi ispitivanja bili isti.
U ovom standardu dati su uslovi kojima treba da odgovaraju ovi činioci, vezani za ispitivanje postojanosti strugarskog noža: obradak, alat, hladivo, uslovi rezanja, habanJje alata i njegova postojanost, Ooprema, postupak ispitivanja, zapisivanje, izveštaj i prikazivanje rezultata.
1. Obradak
Materijal koji služi za ispitivanje, kada on sam nije promenljiva koja se ispituje, treba da ima veličine koje su u pogledu sastava, načina dobijanja, toplotne obrade i tvrdoće, definisane u standardu. Kao "standardni" uzet je: 1. čelik C45 i 2. sivi Li. Propisane su dimenzije obradka, izgled površine, mikrostruktura, pa i način stezanja na strugu.
2. Alat
Materijal za nož, kojim se ispituju druge pojave, a ne sam nOŽ, propisan je, i može da bude:
– brzorezni čelik DMO5, odredjenih osobina. Njegova toplotna obrada je propisana u standardu;
- tvrdi metal, koji treba da bude iz odredjenih ISO-grupa primene ( P 1l1O ili P 3O za obradu čelika, odnosno K 10 ili K 2O za obradu sivog liva);
- keramičke pločice, čiji hemijski sastav i fizičke osobine treba detaljno uneti u zapisnik ispitivanja.
Geometrija reznog dela je detaljno propisana, a takodje i mere i druge karakteristike drške. Grudnoj i ledjnoj površini posvećena je posebna pažnja, pa je propisan i način oštrenja noža.
3. Hladivo
Propisano je, tj. uvedeno "standardno hladivo", dat je njegov sastav. Odredjeno je kada se hladivo upotrebljava i koliki treba da bude protok (l/min).
4. Uslovi rezanja
U uslovima rezanja definisan je izbor pomaka, dubine rezanja, zaobljenja vrha noža, kao i odredjivanje brzine rezanja.
5. Merilo postojanosti alata
Posebna pažnja je posvećena utvrdjivanju merila postojanosti alata. Ona su zasnovana na:
-– srednjoj, odnosno maksimalnoj širini habanja na ledjnoj površini reznog dela noža,
- dubini kratera na grudnoj površini,
- razaranju sečiva, ako do toga dodje.
Odredjen je i način merenja habanja alata.
230
6. Oprema
Da bi podaci, dobijeni ispitivanjem, bili što upotrebljiviji, morale su se utvrđiti i bitne osobine struga za ispitivanje stabilnosti, posedovanje bezstepene promene broJa obrta. Uz to je naveden i pribor potreban za specifična merenja koja ovaj standard propisuje.
7. Postupak ispitivanja
Opisno je prikazan metod koji treba slediti, odnosno navedene su mere koje treba preduzimati da se eliminišu neželjeni uticaji na dobijanje što objektivnijih podataka o medjusobnoj zavisnosti veličina koJe se ispituju.
8. Zapisivanje i prikazivanje rezultata
Šta i kako treba beležiti za vreme ispitivanja, potiče iz iskustva naučno-istraživačkog rađa; to je navedeno u Ovom standardu kao dobrodošlo uputstvo, posebno za one koji počinju da se bave ispitivanjem postojanosti alata. Time se u stvari na odredjen način obezbedjuje dosledno i jednoznačno izvršavanje posftupka ispitivanja.
Prikazivanje rezultata je izvršeno opisno i grafički. Merenjem se dolazi do krivih koje prikazuju habanje u zavisnosti od vremena. Iz ovih dalje nastaju v-T” krive kao završni oblik grafičkog predstavljanja rezultata ispitivanja.
Najzad, korisnik standarda je upućen u postupak analize onoga što je ispitivanjem dobijeno, i to najpre "od oka", a onda putem računa. Koristi se analiza linearne regresije kao objektivan metod za predstavljanje rezultata jedne skupine opažanja, u vidu prave linije. Na kraju se sažeto preporučuje statističko proveravanje valjanosti podešavanja v-T krive: rasipanje, valjanost metođa, interval pouzdanosti.
Na početku smo naglasili da je osnovna namena ovoga standarda da se omogući uporedjenje rezultata ispitivanja, Vršenih na raznim mestima, a to znači i ponavljanje tih rezultata kod onoga koJi ih Zeli koristiti, uz što manje rasipanje dobijenih vrednosti. Pri tome se nailazi na objektivne teškoće. Osnovne su u nemogućnosti da se poseduje isti, standardni materijal obradka i alata.
Standard zato pokreće pitanje "Medjunarodne banke materijala u kojoj bi mogla da bude usklađištena velika količina strogo kontrolisanog materijala za potrebe baždarenja".
Standara-"Ispitivanje postojanosti ala-– ta za obradu na strugu" predstavlja materijal obradjen jasno, dorečeno, tako