JUS standardizacija

Pitanje buke se kođ nas razmatra u tri oblasti: - elektroakustike, - gradjevinske buke i - komunalne buke.

U oblasti komunalne buke, može se reći da za sada raspolažemo samo đeklaracijama. Regulisanje ove materije može se postići samo medjusobnom aktivnijom i konkretnijom saradnjom. Medjutim, inicijator ove aktivnosti ne treba da bude Savezni zavod za standardizaciju već samo koordinator i realizator u smislu donošenja odgovarajućih akata tehničke regulative. Samo u saradnji sa svim zainteresovanim mogu se sagledati potrebe u vezi sa donošenjem odgovarajućih propisa i iste realizovati. Dosađašnja saradnja ne zadovoljava i učesnici skupa treba da se više angažuju u Ovoj materiji učešćem i praćenjem rađa Zavođa i da daju odgovarajuću podršku i pomoć u tome.

Prof. dr Husnija Kurtović, dipl.inž. - Elektrotehnički fakultet, Beograd. : Iz oblasti buke ima relativno malo standarda, a možda ne treba previše žuriti sa donošenjem novih. Donošenje stanđarđa, čije se sprovodjenje ne može kontrolisati, radja jednu opasnost da se ti standardi kompromituju. Ko bi bio taj ko bi mogao sve đa izmeri, sa kojim bi se sredstvima, i sa kojim institucijama Sprovodila merenja? Ima poteškoća, takodje, oko izrade standarđa, oko angažovanja dovoljnog broja stručnih ljudi, koji bi na tome rađili. Ako se standard uradi sa onim snagama sa kojima se raspolaže, trebalo bi ga, jedno duže vreme staviti na uvid svim zainteresovanim organizacijama, naročito onima koje raspolažu sa visoko stručnim kadrom.

Mnogo bi se učinilo ako bi se, postojeći medjunarodni propisi, u prvoj fazi, preneli u naše stanđardđe. Pri tome treba biti oprezan, jer postoje velike razlike izmedju propisa pojedinih zemalja. Dakle stanđarđi o buci su, s jedne strane, potrebni što pre, a s druge strane, ako se donesu, postoji velika opasnost da se uopšte ne poštuju, ukoliko nisu ispunjeni svi uslovi za njihovo sprovodjenje u život.

savetnik u zdravstvo i soci-

Dr Zdravko Jovičić, dipl.inž., Saveznom komitetu za rad, jalnu zaštitu, Beograd.

Dokazano je da danas ne postoje nikakve mogućnosti donošenja odredjenih stanđarđa i propisa, odnosno bilo kakve tehničke regulative bez učešća nauke, odnosno ako odredjeni vrhunski vid nauke nije dao svoje mišljenje u vezi sa odgovarajućim pravilnikom ili standardom. Ta veza je još uvek nedovoljna. Pitanje koje se u nas postavlja, takodje, u vezi sa donošenjem standardđa i tehničkih normativa je usko vezano sa pitanjima donošenja odredjenih metodologija. Postavlja se pitanje kako se vrše

234

merenja, kako se vrši komparacija rezultata itd.

Neke od naših institucija upravo rađe na donošenju odredjenih programa iz oblasti tehničke regulative zaštite na rađu, ali ne može se očekivati da se to preko noći donese. Da bi se ostvario taj deo regulative, koji je nužan, treba se osloniti i na inostrane standarde i normative koji su u neku ruku oprobani u praksi. U isto vreme mora se krenuti ka rešavanju onih na oko "sitnih" problema koji stoje u našoj

privredi, a ova materija se upravo odnosi Ti ij Živodrag Veljović, đipl.gradđjij. inž., Glav-

ni inspektor rada SR Srbije, Beograd. -

Da bi se obezbedio jedinstven jugoslovenski sistem mera i normativa zaštite na radu, koji se odnose, pre svega, na orudja za rad, sredstva lične zaštite i druge mere, koje organizacije primenjuju u tehnološkim procesima, izvršena je, po republikama i pokrajinama, podela poslova, na pripremi nacrta pravilnika uz učešće svih zainteresovanih. Na osnovu ovakve podele počelo se sa rađom na izradi ođredjenih podzakonskih propisa.

Posle definitivnog odbacivanja Predloga Saveznog komiteta za rad i socijalnu zaštitu za donošenje Saveznog zakona o osnovnim merama i normativima o zaštiti na radu, koJe bi se odnosile na projektovanje investicionih objekata namenjenih za radne i pomočne prostorije, na projektovanje i proizvodnju orudja za rađ i sredstava lične zaštite, kao i na uvoz orudja za rađ i sredstava lične zaštite, Savezno izvršno veće je, početkom ove godine, zadužilo Savezni zavod za standardizaciju da preuzme obavezu feđeracije u pogledu propisivanja tehničkih normativa o kvalitetu proizvođa, koji bi opuhvatili i propise o zaštiti na rađu. Iz ovakve odluke jasno proističe da će Savezni zavod za standarđizaciju, u saradnji sa odgovarajućim organima republika i pokrajina donositi i tehničke propise o zaštiti na rađu, tj. da će Zavod propisivati uslove koji moraju biti zadovoljeni na samoj mašini, kako bi rad sa takvim orudjem bio bezbedan po radnika.

Koraljka Rabrenović, dipl. pravnik, samostalni pravni savetnik, Savezni zavod za standardizaciju, Beograd.

Zaštita od buke i vibracija zađire u mnoge oblasti kao što je zaštita životne sređine, zaštita zđravlja, životni standard Probleme zaštite od buke i vibracija treba da rešava nauka, tehnika, međicina, pravo Zaštita se najčešće nosmatra kao deo zaštite životne sredine, pa se i reguliše