JUS standardizacija
Na pitanje o stepenu uvodjenja internih standarda, 64 organizacija su odgovorile da uvode interne standarde, 26 organizacija, koje nemaju interne standarde, su odgovorile da se za njima oseća potreba, 20 organizacija smatra da su potpuno uvele interne standarde, a u 14 organizacija (8,33%) se ne oseća potreba za internim stanđardima. Ovaj procenat je verovatho znatno veći kada bi se uzeo u obzir ukupan broj OUR u republici, znači i one organizacije koje ovom prilikom nisu odgovorile na anketu. .
Analiza oblasti, koje su obuhvaćene internim standardima, pokazuje da sve Organizacije (koje donose interne stanđarde) izradjuju standđardđe za oblike mere i druge zahteve u vezi sa kvalitetom i metodđama ispitivanja, 75% organizacija izradjuje standđarđe za dokumentaciju, a svega 30% od organizacija koje donose interne standarde, izradjuje interne standarde za proizvodne postupke i sisteme numeracije i identifikacije.
Za pitanje u kojim se slučajevima donosc interni standardi i koji je procenat preuzimanja materije iz JUS standarda za interne standarde, rezultat odgovora Je sledeći:
– 50% internih standarda su izvodi iz JUS standarda,
- 32% internih standarda su uradjeni u slučajevima kada nema JUS standarda,
–- 18% internih stanđarđa su prošireni i dopunjeni jugoslovenski standardi.
Neke organizacije su odgovorile da su nezadovoljne ovim odnosima jer smatraju da treba da imaju Zža predmete standardizacije za koje ne postoje JUS standardi više internih standarda, na račun ostalih vrsta standarda.
Odgovori na pitanje u vezi sa načinom izrade i usvajanja internih standarda pokazuju da interne stanđarde najčešće donose službe standarđizacije, a usva-– Jaju ih komisije, sastavljene od stručnjaka van ove službe. Sleđeći po zastupljenosti su interni standardi koje donose stručnjaci van službe standđardizaciJe, a znatno manji broj internih standarda donose isključivo službe za standardizaciju u okviru svojih radnih zadataka (27 organizacija).
Od organizacija koje imaju svoje interne standarde, 70% je normativno regulisalo obaveznost primene internih standarda, 50% ima organizovano praćenje primene internih stanđardđa, a samo 44% organizacija je regulisalo postupak za slučajeve kada se interni standardi ne primenjuju. Ovi procenti pokazuju kolika Je nesavršenost regulative koja se
268
odnosi na interne standarde, kao i to dđa su organizacije u ovome prepuštene same sebi i da postoji potreba da im se pruži pomoć i dđa im se daju i smernice sa strane.
Ostale aktivmosti službi za stomdardizaciju
Osim osnovnih zadataka koji su prethodno navedeni, službe za standardizaciju u OUR se u manjoj ili većoj meri bave i problemom kvaliteta proizvođa. Taj pođatak je naveden u upitnicima 73 organizacije. Jedan broj ovih organizacija poslove standarđizacije i kontrole kvaliteta obavlja u okviru iste organizacione jeđinice.
Kada se radi o poslovima u vezi sa problemom kvaliteta, službe interne standđarđizacije u 39 organizacija učestvuju u utvrdjivanju politike donošenja JUS stanđarda i propisa; u cilju zaštite kvaliteta, u okviru 26 organizacija vođi se eviđencija o izdatim uverenjima o kvalitetu, 32 organizacije donose interne stanđarde za kvalitet proizvoda, a 22 organizacije vrše nadzor nad kvalitetom proizvoda.
U okviru deset organizacija, služba za standardizaciju se bavi problemom sigurnosti na radu.
Mada je pitanje informisanja u velikom procentu zastupljeno u odgovorima, u okviru ankete svega seđam organizacija izdaju interne informativne biltene o standardizaciji.
Vredan je pažnje i podatak da od 89 organizacija, u kojima je organizovano obavljanje poslova standardizacije, 42 organizacije nemaju organizovanu koordinaciju u pogledu učešća u radu na izradi jugoslovenskih i medjunarodnih standarđa i propisa, što se smatra propustom u definisanju zadataka standardizacije
u OUR.
Svopha ı efekti iınteme standandisaocije
Cilj ankete je bio da se iz organizacija udruženog rada dobiju mišljenja o dosadašnjim efektima i glavnim uticajima interne standardizacije. Medjutim, na odgovarajuća pitanja u vezi sa internom standđarđizacijom su odgovarale i organizacije koje ne izradjuju interne standarde. Prilikom analize takvih odgovora dobijeni su podaci u vezi sa svrhom i uticajem standardizacije uopšte, a ne samo interne.
Najveći broj organizacija smatra da je svrha standardizacije u OUR prvenstveno obezbedjenje kvaliteta proizvođa, zatim racionalizacija proizvodnje putem smanjenja ulaganja u materijal i alat uopšte,
i putem smanjenja troškova proizvodnje