JUS standardizacija
da proizvod nema propisana, odnosno deklarisana svojstva, ako ta svojstva nije zadržao odredjeno vreme u upotrebi, ili ako ne funkcioniše ispravno.
Zakon o obligacionim odnosima uredjuje dobrovoljnu garanciju, koja nastaje jedino na osnovu slobodne volje garanta da se obaveže prema kupcu. Pri tom se garant mo= že ali ne mora obavezati da u odredjenom (garantnom) roku pruža usluge stručnog održavanja proizvoda, da obezbedi mogućnost nabavke rezervnih delova i da kupcu pruži odgovarajuća tehnička uputstva za montažu, korišćenje i popravljanje proizvoda.
Zakon o standđardizaciji koji - kao i raniji zakoni kojima je uredjivana ova oblast – predvidja mogućnost odredjivanja proizvođa koji se mogu stavljati u promet samo ako su snabdeveni garantnim listom, uredjuje obaveznu garanciju uz koju vezuje obavezu garanta da u garantncm roku obez=bedi i usluge stručnog održavanja i pODravljanja proizvoda, omogući nabavku rezervnih delova i da, zavisno od vrste i prirode proizvoda, proizvod snabde odgova-– J tehničkim uputstvima.
>Ćći Zakon o standardizaciji i propisi dajivanju proizvoda koji se mogu ljati u promet samo ako su snabdeveni garantnim listom ne razlikuju garanciju za kvalitet od garancije za ispravno funkCcCionisanje proizvoda. Garancija za kvalitet ne ogranićava se samo na tehnićku robu, već se odnosi i na proizvode druge vrste (nameštaj, pneumatike, prehrambene proizvode i drugo). Garancija za ispravno funkcionisanje stvari ograničava se na takozvanu tenničku robu. Nedovoljno precizno requlisanje ove dve vrste garancija stvara mnoge poteškoće u primeni zakona.
Jugoslavija uvozi profesionalnu i imdustrijsku opremu velike vrednosti. Društvena zajednica trpi velike štete zDOJ toga što ta oprema nije snabđevena odgovarajućim tehničkim uputstvima koja omogućavaju njenu pravilnu montažu, upotrebu i popravyke, što nije garantovana mogućnost nabavke rezervnih delova i sklopova ili efikasno pružanje uslaga njenog održavanja i ropravke. Ako Je reć o proizvodima kao Što
Je na primer elektromedicinska oprema i uredjaji, može da se dovođe u pitanje život i zdravlje ljudi, a ako je reč o uredjajima i opremi za industriju ili komunalne službe, pored bezbednosti u pitanju su i ekonomski interesi organizacija udruženog rađa, pa i šire društvene zajednice. Iz ovih razloga dobrovoljna garancija, uredjena Zakonom o obligacionim odnosima, shvata se kao institut koji treba đa pojača pravnu poziciju kupca, dajući mu pored prodavca još jednog dužnika koji mu qarantuje za kvalitet proizvoda, s tim Što se smatra da bi taj cilj bio potpuno promašen ako bi ona zamenila obavezmu garanciju ustanovljenu ovim zakoncm, odnosno ako bi se koristila umesto nje, a ne pored nje. -
Predloženim izmenama i dopunama određaba glave VI Zakona o standđarđizaciji treba da se obezbedi:
1) mogućnost ođredjivanja obavezne garancije za ispravno funkcionisanje profesionalne i inđustrijske opreme; ·
2) jeđinstvenost minimalnih garantnih rokova i uslova garancije za ove uredjaje i opremu ;
3) dđa ovi uredjaji i oprema bađu snabdeveni odgovarajućim tehničkim uputstvom (dokumentacijom) za njihovu montažu, puštanje u pogon, upotrebu, održavanje i pDOpravku; 4) vršenje usluga stručnog montiranja, puštanja u pogon, održavanja i popravlja-– nja ove vrste uredjaja i opreme u rokovima koji omogućavaju njihovu pravilnu i efikasnu upotrebu;
5) mogućnost blagovremene nabavke neophodnih rezervnih delova i sklopova.
3. Deklarisanje, označavanje, obeležavanje i pakovanje proizvoda
Izmenom odredbe člana 9. stav 2. uskladjujie se upotreba jezika i pisama naroda Juqoslavije prilikom deklarisanja, označavanžja, obeležavanja i pakovanja proizvoda sa praksom ustanovljenom drugim saveznim zakonom (Zakon o prometu lekova, Zakon o zaštiti od bolesti i štetočina koje ugrožavaju celu zemlju i drugim),a U isto vreme rešavaju se tehnički problemi koji nastaju prilikom ispisivanja propisanih podataka na proizvodima malih dimenzija ili na originalnim pakovanjima malih dimenzija (na primer namirnice).
Članoem 81. Zakona o standardizaciji predvidjeno je da se propisima O jugOslovenskim standardima, tehničkim normativima, odnosno normama kvaliteta odredjuje koji so proizvodi mogu stavljati u promet samo ako su na propisani načim deklarisani, OZnačeni, odnosno obeleženi ili na kojima su označene odredjene njihove osobine i karakteristike, odnosno koji su na propisani način upakovani.
Dosledna primena odredaba člana 80. stav 3, člana 81. stav 2. i člana 84. Zakona o standardizaciji zahtevala bi da se juqoslovenski standđarđi kojima se uredjuju
ova pitanja donose u saglasnosti sa saveZznim sekretarom za tržište i opšte privredne poslove, što je u suprotnosti sa odredbama ovceJ zakona kojima se uredjuje donošenje jugoslovenskih standarda. Iz tih razloga predlaže se brisanje odredaba člana 80. stav 3. i člana 81. stav 2. Zakona o stanđardđdizaciji, kao i izmena člana 84. tog zakona.
Pređloženom izmenom člana 84. (član 17. Nacrta) daje se definicija originalnog pakovanja na način koji je uskladjen sa propisima koji važe u zemljama Evropske ekonomske zajednice - što je ođ značaja zamogućnost izvoza jugoslovenskih proizvoda na ovo značajno tržište – a što je u isto vreme od značaja za praktičnu primenu Zakona o standarđizaciji u SFRJ. Ovo pitanje do sada nije bilo uredjeno zakonom.
105