JUS standardizacija

1) usaglašavanje ođređaba Zakona o standarđizaciji sa drugim saveznim zakonima;

2) uredjivanje sadržaja garantnog lista

u slučaju garancije za kvalitet, i garancije za ispravno funkconisanje proizvoda, kada je takva garancija obavezna na osnovu propisa;

3) uredjivanje instituta obaveznog atestiranja (homologacije) proizvoda; kao i

4) usklađjivanje kaznenih određaba važećeg Zakona sa izvršenim izmenama i dopu – nama u njemu.

budući zadaci u oblasti kvaliteta i

standardizacije u sr srbiji *

Dragomir Milojević

Za utvrdjivanje naših budućih zadataka moramo imati u vidu sve elemente naše dosadašnje aktivnosti, naše unutrašnje političke i ekonomske situacije u zemlji, kao i našeg položaja u složenim ekonomskim kretanjima u svetu opterećenom kriznim tendencijama, uz sve zanačajniju inflaciju, energetsku krizu i krizu monetar nog sistema u svetu. Protekcionistička politika inđustrijski najrazvijenijih zemalja i njihovih regionalnih ekonomskih integra-– cija, objektivno otežavaju naše dalje uključivanje u medjunarodnu podelu rada i privredjivanje u celini. To od nas zahteva pojačane napore, aktiviranje svih sopstvenih materijalnih i ljudskih potencijala i dalje razvijanje samoupravnih društvenih odnosa, kako bismo u sledećem petogodišnjem periodu osigurali stabilan i skladan ukupan društveno-ekonomski razvoj.

i _____L_____

"Uvodni referat Dragomira Milojevića, predsednika republičke Konferencije SSRN Srbije, izlaqan na Skupštini na kojoj su se objedinili: savez za

unapredjenje kvaliteta proizvoda i usluga Srbije i Društvo za unapredjivanje standardizacije

Srbije, u novi savez pod nazivom: Savez za unapredjenje kvaliteta i standardizacije, |2. marta 1980. godine

108 O OU U a OON aa -————aa— O CCC" UL CU UL U LI LL ||

Ušli smo u godinu koju karakterišu intenzivni društveno-politički napori u ostvarivanju Zaključaka Predsedništva CK SKJ, odnosno ekonomske stabilizacije naše privređe. Konstatovane činjenice: đa se nastavljaju nepovoljne tendencije i prođubljuje jaz izmedju ostvarenog dohotka i svih vidova potrošnje, da je inflacija dostigla visok nivo i da je rast deficita trgovinskog i platnog bilansa sa inostranstvom dostigao 1979. godine ozbiljne razmere, upućuju nas na potrebu borbe za njihovo otklanjanje.

Rezolucija Skupštine SFRJ, rezolucije republičkih i pokrajinskih skupština potenciraju izmedju ostalog pitanja jačanja položaja naše privređe u medjunarodnoj razmeni (veći izvoz — manji uvoz), jaćanje dejstva tržišnih kriterijuma na obrazovanje cena, jačanje ekonomskog položaja OUR-a u društvenoj reprodukciji i striktno poštovanje zakona i propisa.

U Novogodišnjoj poruci drug Tito ističe: "U žiži našeg interesovanja i dalje treba da budu politika ekonomske stabilizacije i razvoj socijalističkih samoupravnih odnosa" i "U tom cilju neophodno je odlučno se orijentisati na povećanje obima i kvaliteta proizvodnje, na menjanje njene strukture, kao i na jačanje položaja naše privrede u medđjunarodnoj podeli rada, pre svega bržim povećanjem izvoza".