JUS standardizacija

zemlje moguće ako se ostvare uzajamne pogodnosti nakon diskusije zainteresovanih sa predvidjenim partnerom. U odnosu na pristupanje sistemu atestiranja od strane proizvodjača koji su na teritoriji Oostalih zemalja (izvan EEZ) Zajednica rezerviše pravo da diskutuje sa mogućim učesnicima o uzajamnim zađovoljavajućim odnosima koji osiguravaju i uvid u SDposobnosti snabdevača da ispune obaveze koje se traže sistemom atestiranja. Uz OVO je postavljen i uslov da proizvođi svih učesnika sistema mogu da udju na teritorije svih učesnika u ovim sistemima samo na bazi potpune recipročnosti. Pošto nije prihvaćen stav zemalja EEZ da se ovaj stav Saveta EEZ unese kao aneks uz "Preporuke", prihvaćeno je đa se ovaj stav priloži kao aneks uz izveštaj sa 6. sastanka grupe eksperata.

Savezni zavod za standardizaciju je pre 6. sastanka Grupe eksperata izložio stav naše zemlje, u pismenom obliku, u vezi sa tačkom 1.3 i đao predlog formulacije pomenute tačke. Još osam zemalja je dalo predloge formulacija ove tačke ali nije došlo do sporazuma.

Na 7. sastanku grupe eksperata januara 1980. gođine ponovo se raspravljao ovaj problem, a pre ovog sastanka Savezni zavod za stamdarđizaciju je napisao pismo Sekretarijatu ECE i jasno izneo stav naše zemlje u vezi sa ovim pitanjem (Sekretarijat je ovo mišljenje dostavio sastanku Grupe eksperata kao dokument STAND/GE1l/ R40/Adda 1/. Suština predloga naše zemlje je sledeća:

a) S obzirom đa formailacija tačke 1.3,koja je ranije podneta, kao i formulacije nekih drugih zemalja, mogu da služe kao baza za traženje kompromisnog rešenja, predloženo je da Sekretarijat ECE pređloži kompromisno rešenje radi prevazilaženja teškoća;

b) U stavu naše zemlje se podvlači da je vrio bitno da aranžmani o atestiranju buđu otvoreni i da njima mogu pristupiti sve zemlje koje to žele pod uslovom da ispunjavaju zahteve odgovarajućih aranžmana o atestiranju. Otvorenost aranžmana je u skladu sa Završnim aktom Konferencije o bezbednosti i saradnji u Evropi (CSCE), kao

i pitan elemenat Kodeksa GATT-a;

Cc) Pošto se insistiralo (od strane nekih zapadnih zemalja) da se izostavi tačka 1.3 iz teksta "Preporuka" naša zemlja je podsetila da Završni akt CSCE i Kođeks GATT-a potenciraju medjunarodnu saradnju u oblasti atestiranja kao važnu metođu za uklanjanje tehničkih barijera u međjunarođnom prometu i industrijskoj saradnji. Ako bi se tačka 1.3 izostavila sankcionisalo bi se uspostavljanje tehničkih barijera; d) U tekstu naše zemlje naglašeno je da bez tačke 1.3 "Preporuka", koja se odnosi na otvorenost sporazuma O atestiranju , ceo tekst "Preporuka" za stvaranje i unapredjivanje sporazuma o atestiranju nema nikakvog smisla, pošto se njime ne ispunjava osnovni uslov i razlog za njegovo do-

nošenje – olakšavanje medjunarodnog prcmeta - te da zbog toga naša zemlja ne može prihvatiti brisanje ove tačke.

Sekretarijat ECE je na bazi primedbe i predloga naše zemlje predložio kompromisnu formulu /dokument STAND/GE1lI/R.40/Add 2/, pozivajući se na primedbe naše zemlje. NJegov predlog je sledeći:

"Sporazumi o atestiranju treba da budu otvoreni tako da njima može pristupiti svaka zemlja koja želi da prihvati postojeća pravila i koja je u stanju da ispuni Dpostojeće obaveze. Prilikom pristupanja treće zemlje postojećem sporazumu o atestiranju može da dodje do pogadjanja izmedju postojećih članica sporazuma i podnosioca molbe u vezi sa ispunjenjem dela sporazuma koji se odnosi na rok pristupanja i na efikasnost i recipročnost u primeni pravila i obaveza aranžmana."

Sekretarijat je predložio da se dođa i rečenica u već usvojenim "Preporukama" u kojoj je naveđeno da će zemlje ECE u SVOjim sistemima atestiranja koristiti Sporazum GATT-a O tehničkim barijerama u prometu (članovi 7, 8. i 9).

Nakon usmenog obrazloženja predstavnika naše zemlje i uskladjivanja stavova na posebno obrazovanoj radnoj grupi, usvojen je sledeći tekst:

"1.3 Sporazumi o atestiranju treba da budu Otvoreni za učešće bilo koje zainteresovane strane koja prihvata i u stanju je da

ispani postojeća pravila i obaveze. Prilikom pristupanja treće strane Sporazumu O

atestiranju,može doći do većanja, u vezi

sa tehničkom i administrativnom sposobnoš-

ću zainteresovane strane koja želi daučestvuje u sporazumu.

Nota: Pod učešćem u Sporazumu o atestiranju podrazumeva se: da Je zainteresovana strana prihvatila prava i obaveze da atestira i da prihvata atest o usaglašenosti u skladu sa pravilima sporazuma."

Takodje je usvojen, u vezi sa Kođeksom GATT-a, sledeći tekst:

"Članice ECE će, u odnosu na sisteme ates-. tiranja, uzimati u obzir odgovarajuće od-

redbe članova 7, 8. i 9. Sporazuma o teh-

ničkim barijerama u prometu (GATT-a)."

O ovim zaključcima će biti obavešteni pređstavnici vlada na VI sastanku u maju 1980. godine.

Aktivnu podršku predlogu naše zemlje i našoj akciji dali su predstavnici SSSR, SAD, Japana i Kanađe, a direktor ECE i opuanomoćeni direktor izrazili su posebno zađovoljstvo što je došlo do kompromisa i što je Jugoslavija svojim stavom ovome doprinela. Američki predstavnik (Forman) je na kraju zasedanja posebno podvukao spremnost na kompromis po pitanju tačke 1.3, kao i doprinos Jugoslavije.

147