JUS standardizacija
Akreditovanje laboratorija je aktivnost koja je u toku i koja se odđvija bez postojanja zvanične organizacije. Pojedine zemlje preuzimaju organizovanje aodišnjih konferencija na kojima se izmenjuju iskustva. Cilj je da se dodje do pregleda – lista ovlašćenih laboratorija i institucija za atestiranje i obavljanje ispitivanja. Ubuduće će se verovatno u okviru ECE forsirati ova aktivnost i postaviće se na odredjeni zvaničan način, pošto je tesno povezana sa svim aspektima atestiranja. Ove godine je Francuska standarđizacija preuzela organizovanje Konferencije o akredđitovanju laboratorija za atestiranje (IL?PC 1980). Konferencija će se održati u Parizu od 27. do 31. oktobra 1980. gođine.
Bad u oblasti graajevinnrstva
Predstavnik Zavođa učestvovao je na 11. sednici Radne grupe za gradjevinarstvo (Radna grupa 2 Komiteta HBP) juna 1979. godine. Rad se odvijaou dva sektora i to gradjenje i materijali,i standardi i proDisi u vezi sa gradjenjem. Razmatrane su aktivnosti koje su se odnosile na: usaglašavanje, na medjunarodnom nivou, Ppropisa u vezi sa atestiranjem i kontrolom kvaliteta u gradjevinarstvu; stanđardizaciju i vezu iste sa tehničkim normmativima u gradjevinarstvu; usaglašavanje, na medjunarodnom nivou, tehničke sadržine propisa; informacije u vezi sa unapredjivanjem medjunarodne trgovine i tehnologije u gradjevinarstvu; mehanizaciju u industrijalizaciji gradđjenja zgrađa i probleme okoline u gradjevinarstvu.
Rad u oblasti motohomologaetje
Ovaj rađ se odvija u vezi sa sprovodjenjem evropskog Sporazuma o motohcmologaciji, koji je ratifikovala naša zemlja, u okviru Grupe WP 29, U toku 1979. godine održana su 3 zasedanja WP 29 na kojima je prisustiovalo na dva zasedanja po dva, a na jednom zasedanju jedan naš predstavnik. Grupe izvestilaca održale su u istoj godini 16 zasedanja na kojima je učestvovalo ukup= no 8 naših predstavnika.
Saradnja sa Grupom eksperata WP 29 i grupama izvestilaca se odvija uz značajne teškoće zbog nedostatka deviznih sredstava za putovanja. Problem đolazi do izražaja kada treba da putuju predstavnici SFRJ koji rađe u naučnim institucijama koje ne mogu da finansiraju ove poslove, dok veliki broj predstavnika iz inđustrije putuje na teret svojih organizacija.
Grupa eksperata WP 29 prihvatila je do sada 40 ECE pravilnika čije je stupanje na snagu objavio Generalni sekretar OUN, a
cd toga je u našoj zemlji ratifikovano samo 15. Ovaj proces ratifikacije kod nas traje i po nekoliko godina što ometa praćenje dinamike donošenja propisa u okviru ECE. Usvajanjem Zakona o izmenama i dopunama Zakona o standardizaciji (27. februara 1980. godine), stvoreni su preduslovi da se stanje ažurira.
Raa iu Kormmbetku za nor SODPrOmenı T dr9o
U ovim komitetima i radnim grupama predstavnici SFRJ ne učestvuju direktno na sastancima, ali primaju materijale, koriste ih prilikom izrade stanđarđa i propisa i primerke ovih materijala dostavljaju zainteresovanim organizacijama u našoj zemOdi. U oblasti poljoprivređe najviše se koriste materijali za sveže voće i povrće a u okviru koje je završen dokument Preporuka medjunarodnog stanđarda za komercijalnu kontrolu kvaliteta u prometu, suvog i sušenog voća, jaja i proizvođa od jaja, živinskog mesa, sečenog cveća i tako dalje. Revizije standarda, u Jugoslaviji, se redovno obavljaju uporedjivanjem parametara kvaliteta i dozvoljenih tolerancija pravilnika i standarda ECE i naših.
U oblasti drveta najviše se koriste materijali koji su povezani sa problemima ekonomskog i tehničkog aspekta razvoja šumar-– stva i drvne industrije. Koriste se i analize fonda u šumarstvu, utroška drveta za pojedine proizvođe kao drvne ploče, nameštaj, stolariju, drvnu galanteriju i tako dalje u pojedinim evropskim zemljama. Pored toga se koriste i materijali koji su povezani sa zaštitom vegetacije, vođe i zemljišta, florom i faunom šuma, učešćem SO> u vegetaciji, standardizacijom zupčastih veza kod četinara i tako đalje.
Srorazum o medjunarcanom žšramspoptu lakokvavljivrh proisvoda T speoeijalmoj opremi za njihov pres — ATP Kombeneija
Naša država je 1974. gođine potpisala ATPKonvenciju. Do 1977. godine SFRJ je povremeno imala svog predstavnika u Grupi eksperata GE11 i to iz Saveznog komiteta za saobraćaj i veze. Zatim je sprovodjenje ATP Konvencije preuzeo Savezni zavod za standardizaciju, koji je postao zvanični predstavnik SFRJ u Grupi eksperata GE1l. Rad grupe eksperata odđvija se kontinuiirano, a zemlje potpisnice Konvencija (do sada njih 15) su obavezne da učestvuju u radu GE 11 pripremom pređloqa, dopuna i izmena Konvencije. Osnovni cilj GE 11 je praćenje primene Konvencije u zemljama potpisnicama i usavršavanje iste. U toku 1979. godine održan je jedan sastanak GE 11 na kome je prisustvovao jeđan predstavnik Saveznog zavoda za standardizaciju. Na sastanku je utvrdjeno više izmena i dopuna Konvencije, kao i plan rađa do 1985. godine. U granicama svojih mogućnosti Zavod je pokušao da u rađ GE 11 uključi i jugoslovenske eksperte iz oblasti transporta, rashladne tehnike, poljoprivređe i atestiranja ali pokušaj nije imao većeg uspeha pošto su nedostajala materijalna sredstva. Zbog značaja izvoza u zemlje potpisnice neophodno je učestvovanje SFRJ u radu GE1l dalje aktivirati, ali je zato potrebno obezbediti i odgovarajuća materijalna sredstva.
=–-–—— oc -—----- e =-E =.
148