JUS standardizacija
U oblasti vodovodnih instalacije koristi
se kao ukrasna glazura mnogim delovima koji često dolaze u kontakt sa čovekom prilikom upotrebe. -
Nije esencijalni elemenat, ali se nalazi u lisnatom povrću pa se u organizam unosi 0,2 do 0,3 mg na đan. Normalne količine nikla u krvi iznose 0,3 mikrograma na
100 ml, u mokraći se nalazi odđ O0,76 do 1,1 mikrogram/l1. Prilikom unošenja nikla kroz usta najviše se izlučuje fecesom.
Nikal i njegove soli su toksični. Kod akutnog trovanja klinički znaci su slični drugim trovanjima sa metalima. Medjutim, patološke promene se poglavito odigravaju u plućima i mozgu. Zapaža se proširenje krvnih suđova sa znacima krvavljenja i nekroze.
Kancerogeno delovanje je veoma izraženo kod radnika zaposlenih u industriji. Rizik je pet puta veći nego u opštoj populaciji. Misli se da prisustvo arsena povećava kancerogeni efekat, pa možda i isključivi kancerogeni faktor legure nikla. Medjutim, ovo mišljenje je izmenjeno nakon davanja nikla eksperimentalnim životinjama, različitim putevima i kodnjih je isti posle nekoliko neđelja izazivao rak. Opasnije su soli nikla nego sam metal. Dozvoljena količina u vodi za piće je 005 Tig/1s
Pocinkovane cevi
Cink je esencijalni metal neohodan za mnoge važne fiziološke procese kao što su: iskorišćavanje azotnih materijala, razvoj organa, naročito mozga, on igra ulogu u funkciji mnogih encima i nuklearnih kiselina. Dnevno se unosi 10 do 15 mg. Njegove korisne osobine uticale su da se koristio u medicini za zarašćivanje rana. U međicini rada je poznat kao izazivač livacke groznice, jedne alergične reakcije. Unet u većim količinama kroz usta izaziva znake akutne intoksikacije slične trovanjima sa drugim metalima, samo Što je kod trovanja cinkom potrebna veća doza. Iz iskustva se procenjuje da nJegov unos u organizam do 200 mg na dan ne izaziva štetne posledice. Ovo je imalo uticaja na ođredjivanje graničnih vrednosti u vodi za piće: od 15 mg/1. Ova doza je kasnije revidirana na 5 mg/l. Očevidno da je ovo izuzetno velika toleranciJa koja dozvoljava široku primenu pocinkovanih cevi za hidrotehničke svrhe bez većeg rizika po zdravlje.
Cevi od gvoždja
Gvozdene cevi su sa gleđišta zdravlja veoma upotrebljive u hidrotehnici, zbog toga Što je gvoždje veoma potreban mikroelement. Ono igra ulogu u funkciji disanja i za stvaranje ođredjenih žučnih boja. Dnevne potrebe su do 20 mg. Nedostaci gvoždja dovode· do teških anemija. Koriste se samo rastvorljivi oblici gvoždja. Livene i čelične ce-
vi su već dugo u upotrebi, pođložne su koroziji zbog čega se zaštićuju raznim bituminoznim smolama, koje mogu da buđu kancerogene pa se zbog toga preporučuje cementno oblaganje cevi ili primena drugih po zdravlje manje opasnih materija.
Primena azbest cementnih cevi S_-_cid azDeSC cementcnin ceVi
Početkom ovog veka bila je prisutna intenzivna aktivnost u svetu na izgradnji centralnih sistema za snabđevanje vodom za piće. Tu delatnost su usporavale veoma skupe livene cevi, glomazne za manipulaciju i uz to podložne koroziji. Veoma je đobro došla primena azbest cementnih cevi, Dugo se nije znalo o mogućim štetnim efektima ovog minerala na zdravlže, a naročito značaj njegovog prisustva u vođi za piće. Tek iz poslednjih ekoloških istraživanja ove decenije pristižu informacije koje omogućuju da se zauzme pravilan stav po pitanju primene azbest cementnih cevi.
Azbest može đa dospe u vodu za piče primarno kad površinska vođa leži ili teče kroz
serpentinitska područja koja redovno sadrže vlakna azbesta. Azbest sekunđarno dolazi do vode putem azbest cementnih cevi, pošto se sa zida azbestnih cevi mehanič spiraju submikronska vlakna azbesta dos žući veoma veliki broj u vođi za piće.
k +
i l
Iz ispitivanja u Kanađi, oblast Ontario, vidi se da se u vođi reka nalazi oko 136 hiljada čestica na litar azbestnih vlakana, a u vodi jezera nadđjen je znatno veći broj do 2 miliona. Količina azbesta se kreće od 0,93 do 15,6 mikrograma na litar.
Pregledom vode iz azbest cementnih cevi utvrdjeno je da se broj azbestnih čestica može da kreće i do 100 miliona na litar. vode. U težinskom odnosu taj broj teži do 100 mikrograma na litar.
Veličina čestica je veoma mala prečnik se kreće od 0,04 do 1,8 milimikrometara. Na po= jedinim lokalitetima prečnik može đa se snizi na 0,01 milimikrometara.
Identifikacija čestica azbesta se postiže elektronskim mikroskopom i filtriranjem preko sintetičkog membranskog filtra sa porama ispod 0,045 milimikrometara.
Prednosti azbest cementnih cevi M E NI s aje ay O Nana ~ aaa n MR MN ra; aka -d
Proizvodnja azbest cementnih cevi osvojena je u Italiji (Djenova) posle istraživanja od 1906 do 1913. godine. Od tađa je u zemlju položeno oko 2,5 miliona km cevi bilo za đovod vode za piće ili za odvodjenje upotrebljene vode.
Razlozi za ovako intenzivno korišćenje azbest cementnih cevi ne leži samo u ceni već i u drugim prednostima, koje se navode:
- otporne su na koroziju kako sa unutrašnje, tako isto i sa spoljašnje strane, što se potvrdjuje standardima raznih zemalja i bogatim iskustvom od preko 50 godina ko-
rišđenja u hidrotehnici. Otpornost je prisutna i kod agresivnih industrijskih vođa;
312 _ E E OMA AAA ANI OVO ZA VOA IR A IA WWW O. 20998