JUS standardizacija

Od posebnog značaja je jeđan od osnovnih ciljeva socijalističkog društva: svestrano uvažavanje i razvoj ličnosti, stvaranje zdrave životne sredine i obezbedjenje dobrih radnih uslova čoveku kao preduslov za postizanje boljih rezultata.

U uslovima takvih odnosa čoveku se OmOgućava da razvija svoje sposobnosti koje su neograničene.

Marks je u svoje vreme istakao da os l1oba=djanje rađa, odnosno radnog čoveka, može da bude samo đelo radničke klase. Ako te Marksove reči važe za bilo koje promene u razvoju socijalističkog društva,onda One sigurno važe i u svakoj fazi razvoja samoupravnog društva (Karđelj: Uvodno izlaganje na proširenoj seđnici na Drugom kongresu samoupravljača Jugoslavije, 4. maj 1971. godine). Citirane reči potVvVrdjuju prevashodnu ulogu čoveka koji je pokretačka snaga i predvodnik u borbi za ostvarenje socijalističkog samoupravlja-– nja i na planu obezbedjivanja kvaliteta proizvoda i usluga.

O ovim polaznim osnovama samoupravljanja drug Kardđeij Je zapeležio:

"Čoveku sreću ne može da donese ni država, ni sistem, ni politička partija. Čovek može da građi sreću jedino sam, no ne sam kao jeđinka, već samo u ravnopravnim odnosima sa đrugim ljudima. U tim odnosima on treba samoupravno da ovlađava SVOjim individualnim i opštim društvenim odnosima, ali u odgovarajućoj demokratskoj formi — u državi, u sistemu i političkoj partiji, kao instrumentima sprovodjenja samoupravljanja. Avangardna snaga socijalizma i socijalističkog društva, pored toga, može da ima samo jedan cilj, a to je da gradi, koristeći mogućnosti datog istorijskog momenta, uslove u kojima će čovek biti što slobodnji i u takvom ličnom izrazu i sposobnosti da može u uslovima društvene svojine nad sredstvima za proizvodnju slobodno da privredjuje i da gradi svoju sreću. To je samoupravljanje". „(Pravci razvoja političkog sistema Uu SOcijalističkom samoupravljanju - drugo dopunjeno izdanje, „Komunist, Skoplje,1978. godine), Kardeljeve reči će biti neprekidno potvrdjivane u daljem izlaganju.

Polazne osnove kvaliteta proizvoda i usluga su odlučno i na konkretan način definisane samoupravnim dokumentima SOUR "Rade Končar" - Zagreb, RO "Rade Končar - aparatna tehnika" i njene OOUR i one su: udruživanje rada radnika u OOUR i u RO; zajedničke osnove plana; zajedničke osnove politike i ciljeva ostvarivanja kvaliteta proizvoda, postrojenja i usluga i dr.

U samoupravnom sporazumu o udruživanju osnovnih organizacija udruženog rada, u Statutu Radne organizacije za proizvodnju kontaktora, opreme za zavarivanje i rasklopne uredjaje su definisani radni zadaci i način delovanja kontrole kvaliteta.

Osnovni zadaci kontrole kvaliteta su:

- obezbedjivanje politike i ciljeva kvaliteta, - obezbedjivanje efikasnosti funkcije kvaliteta,

- obezbedjivanje kvaliteta reprodukcionog materijala,

–- obezbedjivanje kvaliteta proizvoda u fazi izrade i montaže,

- verifikacija kvaliteta na gotovim proizvodima ., - 3

–- sprovodjenje razvojnog, tipskog, završnog i posebnog ispitivanja,

- uvodjenje savremenih organizacionih formi delovanja i metoda rada kontrole kvaliteta.

Sprovodjenje zadataka kontrole kvaliteta ostvaruje se putem:

- kontrole kvaliteta ulaznog materijala,

- kontrole i utvrdjivanja kvaliteta u toku tehnološkog procesa,

- sprovodjenja završnih ispitivanja i verifikacije kvaliteta isporučenih proizvoda, - izdavanja dokumenata o kvalitetu koji prate proizvod u prometu i u upotrebi, Si

– sprovodjenja posebnih ispitivanja.

Sprovodjenje zadataka kontrole kvaliteta .ostvaruje se kroz organizacione forme delovanja koje se baziraju na integralnom sistemu kontrole kvaliteta koja ima za

Gi sj el Zac Ju livalı cert pZ.rEONSZAVOGO+ postrojenja i usluga, od iđeje do eksploatacije. Ovaj sistem su prve uvele u primenu inđustrijski najrazvijenije zemlje šezdesetih godina, a u našoj zemlji je uveden nešto kasnije, a u SOUR "Rade Končar" je razradjen ođ strane Ureda za unapredjenje kvaliteta i primenjuje se od 1967. godine.

RO "Rade Končar - aparatna| tehnika" je kontrolu kvaliteta objedinio na nivou radne organizacije a sprovodi je u okviru sledećih organizacionih celina:

- Biroa za kontrolu kvaliteta (inženjering); - Zavoda za materijale (ulazna kontrola i laboratorija za ispitivanje materijala), – medjufazne' kontrole kvaliteta,

- završne|kontrole i ispitivanja proizvoda i usluga, i

- ispitnih stanica i laboratorija.

U cilju racionalnog korišćenja opreme za ispitivanje i kadrova koji vrše ispitivanje izvršeno je grupisanje medjufazne kontrole kvaliteta i završne kontrole i ispitivanja u odeljenjima po grupama proizvoda, a ispitne stanice i laboratorije deluju u okviru Biroa za kontrolu kvalike ta

Dosadašnja primena organizacionih formi delovanja integralnog sistema kontrole kvaliteta postigla je značajne rezultate na stabilizaciji i unapredjivanju kvaliteta proizvoda, postrojenja i usluga. Medjutim, u svemu tome pojavljuje se dosta problema i otvorenih pitanja medju kojima se posebno ističu:

- da li jedinstvena kontrola kvaliteta utvrdjuje da li je proizvod dobar ili ne i dđa li za to snosi ona svu odgovornost;

239