JUS standardizacija

uslove i zahteve, prvenstveno u pogledu bezbednosti i sigurnosti, i posebne uslove u zavisnosti od vrste posude pod pritiskom (kotao, boca, skladišni rezervoar i si.}.

Do 1978. godine kada su se pojavili prvi standardi u ovoj oblasti kod nas su postojali i primenjivali se tehnički proDisi za kotlove (analogno sa posudama pod pritiskom) i tehnički propisi za pokretne sudove za komprimirane, tečne i pod pritiskom rastvorene gasove, a do donošenja Zakona o standardizaciji (1977. godine) i strani propisi i standardi jer su to tada važeći propisi dozvoljavali. Domaći proizvođači su ovladali proizvodnjom, a u velikoj meri i projektovanjem, i vrlo složenih i specifičnih posuda pod pritiskom, uključujući tu i delove postrojenja nuklearnih termoelektrana.

Zbog toga kao i zbog potrebe izvoza i uključivanja u međunarodnu podelu rada, a posebno zbog velikog i nekontrolisanog uvoza procesne opreme u kojoj znatan deo Čine posude pod pritiskom, javila se potreba izrade naših propisa i standarda. Pored svih poznatih efekata standardizacije u ovom slučaju želelo se da se tehničkim propisima spreči nekontrolisani uvoz opreme koji pored toga šio predstavlja detipizaciju znači i uvoz opasnih proizvoda čiji tzv. „,kritični otkaz” može da ima vrlo ozbiljne posledice.

U poslednjih desetak godina vrlo mnogo truda i napora je utrošeno za izradu tehničkih propisa (pravilnika o tehničkim normativima) za stabilne posude pod pritiskom.

Zbog niza objektivnih, a i subjektivnih okolnosti taj postupak izrade i donošenja se produžio i do danas nije okončan. U cilju izvesnog objašnjenja složenosti rada na ovoj materiji treba pomenuti da do sada nije donet nijedan ISO standard za posude nod pritiskom i pored dugogodišnjeg rada, a da su naše radne organizacije, kako proizvodne tako i industrija u kojoj posude pod pritiskom čine sredstva za proizvodnju (korisnici), bile vrlo divergentno orijentisane na različite tehnike i propise (nemačke, japanske, američke) što je otežavalo usaglašavanje mišljenja prilikom izrade novih propisa. Osim toga pokušavano je da se jednim propisom pokrije i reši celokupna oblast posuda pod pritiskom uključujući sve elemente koji su bitni (materijal, proračun, oprema, ispitivanje i drugo) što se pokazalo praktično nemoguće. Radi toga se pristupilo izradi standarda pri rešavanju pojedinih problema koji čine neku celinu, a za stabilne posude pod pritiskom urađen je pravilnik o tehničkim normativima, koji na izvestan način povezuje standamle iz ove oblasti. Ovaj pravilnik je urađen, dobijene su saglasnosti nadležnih saveznih organa i u toku je usaglašavanje sa Saveznim komitetom za zakonodavstvo.

Pravilnik se primenjuje na sve stabilne posude pod pritiskom izuzev onih za koje se donose posebni propisi (kotlovi, uređaji za grejanje i drugo) a tehnički uslovi i zahtevi dati su u odnosu na klasu posude pod pritiskom.

424

Si a O 3 U CV O O ONU TM. U ee Ua UNION ICI

Zbog značaja koji ima ovaj Pravilnik daje se ukratko nje- gov sadržaj po poglavljima:

Proračun

Materijali

Konstruisanje

izrada

Oprema posuda

Pregled i ispitivanje

Montaža

Eksploatacija

Za razliku od prvobitnih predloga i niza rađenih varijanti ovaj Pravilnik sadrži samo uslove i zahteve u pogledu proračuna, kvaliteta zavarenih spojeva i dr. ali ne i postupak proračuna, postupak ispitivanja i slično. Ta materija je obuhvaćena standardima i samo istovremena primens Pravilnika i pratećih standarda omogućuje kompletno i kompleksro tretiranje posuda pod pritiskom.

Od 1979. godine od kada se intenzivnije radi na izradi standarda za posude pod pritiskom i njihove ssstavne dglove urađeni su, ili su u fazama nacrta ili štampe sledeći jugoslovenski standardi (uz oznaku i naziv standarda dato je objašnjenje u vezi s obaveznošću primene, godinom donošenju kao i po potrebi komentari o specifičnosti donošenja, sadržaja i primene pojedinih standarda):

JUS M.E0C.019

.020

.021

„022 Ovi standardi predstavljaju reviziju prethodnih standarda, doneti su 1980. godine, sa obaveznom primenom i ne odnose se samo na posude pod pritiskom. JUS M.E0.040 — Otvori i zatvarači, obavezna primena, 1980.

Danca

Ovim standardom se utvrđuju vrste i veličina oivora i zatvarača u zavisnosti od mera posude, što je važno zbog obaveznih redovnih i periodičnih pregleda i održavanja, a samim tim i za sigurnost i bezbednostprilikom rada.

JUS M.E2.200 i 201 — Ispitivanje pritiskom, obavezna primena, 1978. godine.

JUS M.E2.202 — Ispitivanje nepropusnosti, sa primenom, 1981.

Postupci ispitivanja pritiskom i ispitivanja nepropusnosti predstavljaju veoma značajna ispitivanja u cilju dokazivanja valjanosti koncepcije proračuna, izrade i eksploataci-

je.

JUS M.E2.150 i 151 — Vrste i klase posuda pod pritskom, obavezna primena, u štampi.

Ovi standardi su praktično sastavni deo Pravilnika i njima se određuje vrsta i obim zahteva u pogledu kvaliteta

odnosno obima kontrole i ispitivanja, određuju se zavisnosti od utvrđene vrste i klase posude, a time se direktno utiče na bezbednost i cenu izrade.

Standardizacija 1982./br. 9—10