JUS standardizacija
Na prvom mestu je naziv proizvoda a ako se radi o većim količinama nekog od dodatih sastojaka (jod, fluor, gvožđe itd.) to se mora videti iz naziva („Jjodirana so“ ili sl.). Ako se u proizvodu (kuhiniska so) nalazi više aditiva, svi se moraju navesti u deklaraciji. Dozvoljava se da se poredaju prema upotrebljenoj količini.
Uporedo sa standardom o kvalitetu, predložen je način uzimanja uzoraka i metoda za proveru kvaliteta kuhinjske soli.
Primedbe na pojedine odredbe standarda kao i na neke načelne primedbe uzeće se u obzir pri izradi nove verzije
ovoga standarda. Očekuje se da će neke od primedbi stićido roka koji je na zasedanju označen da bi ista radna · grupa uradila novi tekst koji će se dostaviti najpre članovima radne grupe a zatim i svim zemljama članicama.
Iz svega izloženog jasno se vidi da je obim rada ovoga komiteta vrlo veliki, da se obrađuju veoma važna pitanja koja se odnose na aditive. Međutim, vidi se i to da je ovaj rad kontinualan i da je neophodno da se na isti način i prati odnosno učestvuje u njemu u granicama mogućnosti. Samo na taj način naši propisi mogu da budu usklađdivani sa međunarodnim a ujedno i sa potrebama rastuće industrije prehrambenih proizvoda.
KOMENTAR POJEDINIH ODREDBI PRAVILNIKA O KVALITETU SUPA, KONCENTRATA ZA SUPU, KONCENTRATA ZA UMIAKE |I DODATAKA JELIMA
Dr Života Živković
Pravilnik o kvalitetu supa, koncentrata za supe, koncentrata za umake i dodataka jelima je objavljen 5. februara 1982. godine u „Službenom listu SFRJ“ br.5/82 i obuhvata 3 poglavlja: OPŠTE, POSEBNE i ZAVRŠNE odred·be a sadrži ukupno 49 članova.
Opšte odredbe su zajedničke za supe, koncentrate za supu, koncentrate za umake i dodatke jelima pod zajedničkim nazivom ,,proizvodi“”. Već u članu 1. jasno se govori da su ovim Pravilnikom propisani minimalni uslovi koje u pogledu kvaliteta moraju da ispune svi proizvodi iz OVOga Pravilnika kao i uslovi za očuvanje toga kvaliteta. Istaknuto je da ti uslovi moraju da budu ispunjeni u proizvodnji i prometu.
Iz naslova se vidi da Pravilnik obuhvata 4 grupe proizvoda a treba istaći da su propisanim normama obuhvaćeni oni proizvodi koji su bili definisani pre njegovog donošenja. Međutim, vodilo se računa i o potrebi stalnog unapređenja kvaliteta i mogućnosti pojave novih proizvoda odnosno pojave delimično usavršenih proizvoda za koje nije bilo moguće unapred propisati norme kvaliteta pa ni norme za očuvanje kvaliteta.
Da ne bi došlo do zastoja odnosno onemogućavanja unapređenja kvaliteta proizvoda, uvedena je mogućnost da se oni proizvode na osnovu proizvođačke specifikacije. U oblasti prehrambenih proizvoda po nekad se javljaju problemi zbog različitog prilaza odredbama kojima se reguliše mogućnost proizvodnje proizvoda na osnovu proiz-
434
vođačke specifikacije, pa je potrebno dati bliža objašnjenja. Naime prema članu 33, Zakona o standardizaciji, ,,organizacija udruženog rada može doneti proizvođačku specifikaciju kojom utvrđuje kvalitet i druga svojstva proizvoda za koji nisu propisani uslovi kvaliteta ili su propisani samo delimično”. U trećem stavu istoga člana jasno je regulisano da se posebnim propisom direktora Saveznog zavoda za standardizaciju može odrediti da je donošenje proizvođačke specifikacije za određene proizvode obavezno, kada se propisuje i koje podatke treba da sadrži ta specifikacija kao i način vođenja evidencije.
Ta odredba iz Zakona o standardizaciji je sadržana u članu 2. ovoga pravilnika. Naime njime je propisana obaveza donošenja proizvođačke specifikacije za sve proizvode iz ovog Pravilnika za koje nisu propisane norme kvaliteta niti norme za očuvanje tog kvaliteta.
Već u stavu 1. člana 2 ovog pravilnika, jasno je rečeno sledeće: ,,Za proizvode za koje ovim Pravilnikom nisu propisani uslovi u pogledu kvaliteta i uslovi za obezbeđenje i očuvanje kvaliteta, važe uslovi propisani ovim pravilnikom za grupu srodnih proizvoda”. Praktično to znači da recimo promena naziva proizvoda ili kupovina licence (strane tehnologije) ne daje pravo da se kod srodnog proizvoda odstupa od propisanog minimuma sadržaja nekog sastojka (sirovine) niti da se neki sastojak (sirovina) daje u većoj količini od propisana ovim pravilnikom za srodni proizvod“.
Standardizacija 1982./br. 9—10