JUS standardizacija
Propisano je, u skladu sa Zakonom, šta sve mora da sadr-
ži proizvođačka specifikacija, (šta mora da se vodi) a posebno treba istaći obavezu prema kojoj proizvođač mora da unese u proizvođačku specifikaciju i grupu kojoj taj njegov ,novi” ili samo delimično usavršen proizvod pripada. Na ovaj način se proizvođač obavezuje da će ispuniti minimalne uslove odnosno da neće dati više od maksimalno dozvoljenih količina pojedinih sastojaka koji su propisani za tu grupu.
Prema članu 3 , svi proizvodi mogu da se stavljaju u promet samo u originalnom pakovanju.
U članu 4 je na sličan način, kao i kod svih drugih prehrambenih proizvoda, propisana obaveza deklarisanja, kao i šta sve mora da sadrži deklaracija originalno upakovanih proizvoda. Ovde je uneta obaveza deklarisanja osnovnih sirovina koje ulaze u sastav proizvoda iz ovog Pravilnika ali će o tome šta se od sirovina mora deklarisati biti reči u daljem tekstu, odnosno kod svake grupe posebno. Ukoliko kod nekog od proizvoda nije drugažije propisano; obaveza je da se unese grupa aditiva upotrebljenih u proizvodnji tog proizvoda. Istaknuta je obaveza da deklaracija mora biti lako uočljiva, jasna i čitka. Posebno je regulisano da slova za naziv proizvoda i naziv proizvođača, moraju biti veća od ostalog teksta deklaracije.
Imajući u vidu da se ovi proizvodi nalaze na tržištu i u pakovanjima manjim od 30 grama, data je mogućnost da se na tim pakovanjima nađe skraćena deklaracija (čl. 7).
Medutim, to važi samo za takva pojedinačna pakovanja a ne i za zbirna na kojima mora biti kompletna deklaracija. Posebne odredbe obuhvataju uslove kvaliteta i uslove.za očuvanje kvaliteta termički sterilizovanih supa, smrznutih supa, koncentrata za supu, koncentrata za umake i dodatke jelima.
U članu 12. data je najpre definicija termički sterilizovanih i smrznutih supa, zatim su nabrojane osnovne sirovine koje se mogu koristiti u proizvodnji ovih supa, Isto tako nabrojane su pomoćne sirovine, začini i aditivi.
U članu 13. propisano je da se supe stavljaju u promet kao: bistre, krem supe i čorbe.
U članu 18. propisani su uslovi koje moraju da ispune termički sterilizovane i krem supe.
Vodilo se računa da deklaracija ne bude isuviše velika ali i o tome da potrošač bude pravilno obavešten o kvalitetu supa pa je u članu 20. stav 2. propisano da od sirovina moraju da budu deklarisana: količina kuhinjske soli, količina mononatrijum glutaminata, količina mesnog ekstrakta u gramima ili procentima.
Koncentratima za supu se u ovom Pravilniku prilazi na isti način. Najpre je data definicija koncentrata za supu odnosno šta se u smislu ovoga Pravilnika podrazumeva pod koncentratima za supu. Takođe su definisane sirovine koje se mogu koristiti u proizvodnji koncentrata za supu i na kraju oblik u kome se koncentrati za supu mo-
Standardizacija 1982./br. 9—10
gu proizvoditi i stavljati u promet (briketirani, pastozni ili u rastresitom stanju). | .
U članu 22. je propisano koji od aditiva može da se koristi u proizvodnji koncentrata za supu.
Iz člana 23. se može videti da se pri izradi i donošenju ovoga Pravilnika, vodilo računa o tome da postoje razni koncentrati za supu pa je propisano da se oni mogu stavljati u promet kao: koncentrati za supu od povrća ili voća, koncentrati za supu od mesa, koncentrati za supu od pečurki, ostali koncentrati za supu. Data je mogućnost da se koncentrati za supu stavljaju u promet zajedno sa prilozima uz uslov da to bude deklarisano.
U članu 25. su propisani uslovi koje mora da ispune koncentrati za supu od mesa. Vidi se da je za sadržaj vode, kuhinjske soli i mononatrijum glutaminata, propisana gornja granica a za sadržaj kreatinina i ukupnog azota donja granica. Praktično to znači da se prva tri sastojka ne mogu naći u proizvodu u većoj količini od propisane. Međutim, prema ovoj odredbi koncentrati za supu mogu da sadrže manje kuhinjske soli, manje mononatrijum glutaminana ili manje vode od maksimalno propisane granice. Veoma je važno dati objašnjenje kako se količina pojedinog od pomenutih sastojaka može deklarisati. Osnovno je da.se uskladi deklaracija sa odredbama člana 25. ovog Pravilnika, odnosno ako je propisano do 15 % mononatrijum glutaminata na deklaraciji se može reći do 15% mononatrijum glutarninata odnosno max ili najviše 15% mononatrijum glutaminata.
Međutim, i pored činjenice da odredbe pomenutog člana dozvoljavaju niži sadržaj mononatrijum glutaminata, nikako ne znači da se deklarisanjem ,,do 15 %“ u koncentratu za supu mogu naći svi procenti od 15 %do 1 %.To znači kada je deklarisan sadržaj od 15 % naniže se moraju tolerisati manja odstupanja ali ako je u koncentratu za supu sadržaj ovog sastojka mnogo niži, proizvođač je dužan da to deklariše odnosno da unese svaki procenat ispod 15 %.
U slučajevima kad je propisana minimalna količina nekog sastojka postupa se na isti način. Naime koncentrat za supu od mesa mora da sadrži najmanje 1,3 % ukupnog azota računato na neto masu koncentrata. Ako je deklarisano , min, najmanje 1,3 % ukupnog azota“ dozvoljava se da bude više ali nikako ispod propisanog procenta.
Ako se pak dodaje mnogo veća količina proizvoda bogatih azotima u deklaraciju se takođe mora uneti drugi podatak koji je iznad 1,3%.
U članu 26. propisana je obaveza da se iz naziva DrOiZVOda koji se piše najkrupnijim slovima, mora videti osnovna sirovina od koje je koncentrat proizveden (na pr. KONCENTRAT ZA SUPU OD MESA), navedene su osnovne sirovine koje se moraju deklarisati i to: količina kuhinjske soli, količina mononatrijum glutaminata, i količina
435