JUS standardizacija
[DP POI
mesnog ekstrakta na način kako smo prethodno objasnili. U slučaju da se koncentrat za supu od mesa pakuje zajedno sa prilogom, propisana je i obaveza da se deklariše količina koncentrata kao i količina i vrsta priloga. Vidi se da nije propisana obaveza sadržaja kreatinina niti sadržaja ukupnog azota ali ostaje obaveza da ni jednog ne sme biti manje od propisanih količina.
U članu 27. propisane su norme kvaliteta za KONCENTRAT ZA SUPU OD POVRĆA ILI VOĆA. Propisan je maksimalni sadržaj vode, kuhinjske soli i mononatrijum glutaminata. Nije propisari sadržaj sušenog povrća ili voća, ali je uslovljeno da količina sušenog povrća odnosno voća koja se unosi u ovaj koncentrat, mora da bude dovolina za obezbeđenje organoleptičkih svojstava koja će jasno ukazivati na vrstu povrća odnosno voća, prema kojoj koncentrat nosi naziv.
Iz naziva proizvoda mora da se vidi osnovna sirovina od koje je koncentrat proizveden (na pr. Koncentrat za supu od karfiola). Osnovne sirovine koje se moraju deklarisati su: količina sušenog povrća ili voća, količina kuhinjske soli, količina mononatrijum glutaminata, i količina koncentrisanih belančevina ako su dodate ovom koncentratu za supu.
Podaci o sirovinama koje se moraju deklarisati izražavaju se u mernim jedinicama ili procentima a na isti način kao i kod koncentrata za supu od mesa.
Isti komentar se može dati i za koncentrate za supu od pečurki kao i za ostale koncentrate za supu.
U članu 33. data je definicija koncentrata za umake, takođe je definisano i šta se sve može koristiti prilikom proizvodnje koncentrata za umake.
U članu 34. propisani su uslovi koje moraju da ispune koncentrati za umake. Ovde se daje gornja granica za sadržaj: vode, kuhinjske soli, natrijum glutaminata, kao i za sadržaj masti sve u mernim jedinicama odnosno procentima u odnosu na neto masu koncentrata za umake.
MPAA alt“
RM
Kao i kod prethodnih proizvoda istaknuto je da se iz na-
ziva proizvoda. mora videti osnovna sirovina od koje je |
koncentrat za umake proizveden (na pr. KONCENTRAT ZA UMAK OD PARADAJZA). istaknuto je da se moraju deklarisati: količina osnovne sirovine (paradajz ili nešto drugo) zatim kuhinjska so i mononatrijum glutaminat. Posebnu grupu proizvoda u ovom Pravilniku predstavljaju DODACI JELIMA, koji su obuhvaćeni članovima 36. do zaključno 43.
Pored definicije kao i nabrajanja šta se sve može koristiti u proizvodnji dodataka jelima, propisano je da se dodaci jelima mogu stavljati u promet u rastresitom, pastoznom ili tečnom stanju, što znači da su predviđene sve mogućnosti. U članu 37. je regulisano da se dodaci jelima mogu stavljati u promet kao: dodaci jelima sa povrćem, dodaci jelima sa aromom povrća i dodaci jelima bez povrća. U narednim članovima su zatim propisani uslovi koje moraju da ispunjavaju pojedini od nabrojanih grupa dodataka jelima. U članu 43. date su bliže obaveze u odnosu na deklaraciju dodataka jelima. Pored naziva DODATAK JELIMA i oznake sa povrćem sa aromom povrća ili bez povrća moraju se deklarisati: količina kuhinjske soli, količina mononatrijum glutaminata, a kada se radi o dodacima jelima sa povrćem i ukupna količina sušenog povrća. Način izražavanja ovih podataka je isti kao kada su u pitanju koncentrati za supu od mesa.
Pravilnikom su obuhvaćeni i srodni proizvodi gde su navedeni: temeljci i zaprške. Kod njih nisu propisane količine pojedinih sirovina ali se navodi obaveza da se deklaracijom i ovde moraju obuhvatiti količina kuhinjske soli, količina mononatrijum glutaminata kao i količina masnoća. Ovaj Pravilnik je stupio na snagu5. avgusta 1982. godine.
PREPORUKE ZA SIGURNIJU UPOTREBU ELEKTROMEDICINSKIH UREĐAJA
ODNOSNO OPREME
Prof. dr Stanko Tonković
UVOD
Namjena ovog dokumenta je da podstakne razmišljanja i izradu preporuka, normativa i standarda o sigurnijoj primjeni elektromedicinskih uređaja odnosno opreme kao i
436
o dodatnim mjerama sigurnosti koje uključuju i izradu elektromedicinskih uređaja odnosno opreme i instalacija u cilju smanjenja rizika za pacijente, osobe koje rukuju
—_ –—ı e _—–—ı KK - — o O O O O OU O O 2 UL O NU UN UL SRO UMU uu
Standardizacija 1982./br. 9—10