JUS standardizacija
odigrala su, a i danas imaju neprocjenjivu ulogu ne samo kod pojedinačne nabave inozemnih uređaja već i kompletnih postrojenja koji se koriste u rudnicima ugljena i nadzemnoj industriji. O ulozi stručnih mišljenja bit će kasnije nešto više rečeno.
a) Tipno atestiranje S-uređaja inozemne proizvodnje
Ovaj postupak nastao je kao obostrana potreba inozemnih i domaćih proizvođača.
Uobičajena je danas praksa među zemljama da pojedini proizvođači S-—uređaja, ako žele izvoziti uređaje u neku zemlju — nastoje dobiti tipni atest, što obično ide uz uvjet da se ispune svi zahtjevi standarda i propisa zemlje Čiji atest traže. Tako da danas imamo niz uređaja, na primjer engleske proizvodnje tipno atestirane u Njemačkoj i obratno.
Ovakvim postupkom olakšava se međusobna razmjena uređaja među pojedinim zemljama. Prisutni su danas zahtjevi i naših proizvođača S—uredaja koji traže ftipno atestiranje S-—uređaja u Njemačkoj ili Francuskoj, čak im je to uvjet da mogu izvesti S—uređaje ne samo u te zemlje, već u druge gdje su ustaljeni standardi i propisi ovih prethodnih. Ovo Je danas posebno aktuelno kad i naša zemija putem kooperacije nastoji doći na treća tržišta.
Do sada su davani tipni atesti inozemnim proizvođačima uz određene uvjete.
Inače postupak tipnog atestiranja uređaja inozemne Dproizvodnje po ranijoj regulativi u pravilu se ne razlikuje bitno od postupka koji je naveden za uređaje domaćih proizvođača. Kod ıinozemnog proizvođača kada napravi uzorak za tipno ispitivanje izvrši se pored ostalog pregled proizvodnje u cilju provjere:
— tehničkog nivoa tehnološkog procesa proizvodnje
— položaja kontrole u organizacji proizvođača
— načina kontrole
— stručne osposobljenosti odgovorne osobe kontrole
— i utvrđivanja, u vidu protokola, načina ı dokumenta za vršenje pojedinačnog ispitivanja
— Ooznačne pločice proizvoda suglasno jugoslavenskim standardima i propisima.
Nakon provedenih tipnih ispitivanja inozemni prOiZVO-
đač dobiva tipni atest, koji vrijedi samo proizvođaču,
dok korisnik u Jugoslaviji dobiva pojedinačni atest.
Proizvođač koji posjeduje tipni atest S-Komisije kad
vrši isporuku u Jugoslaviju dužan je za svaki isporučeni
uređaj dostaviti i obostrano dogovoreni protokol o poje-
dinačnom ispitivanju, na osnovu kojeg S-Komisija izda-
je korisniku pojedinačni atest, nakon pregleda uređaja
korisnika, kad se utvrdi istovjetnost uređaja sa atestira-
nim tipom nakon uvoza u zemlju.
Ovakvom procedurom držao se u obavezi korisnik tipnog
Stan dardizacija 1982./br, 9—10
atesta S-Komisije da u svemu poštuje uzance dane u +ip- . nom atestu; i odredbe jugoslavenskih standarda, što jeuveliko podizalo stepen sigurnosti inozemnih uređaja kokoji se koriste u zemlji.
b) Atestiranje S-uređaja inozemne proizvodnje koji nisu tipno atestirani od strane S-Komisije
Uvoz ovakvih S-uređaja i njihovo korištenje u našoj zemlji mnogo je prisutnije nego tipno atestiranih od strane S-Komisije.
Ranijim propisima točno je određen postupak kako i pod kojim uvjetima se atestiraju ovako uvezeni S-—ursđa|i. Prije nego se pristupi uvozu, uvoznik ili korisnik u zemlji dobivao je Stručno mišljenje S-Komisije, u kojem pored ostalog stoji kako i pod kojim uvjetima će biti priznata protueksplozijska zaštita uvezenih uređaja.
Uređaj je morao biti tipno atestiran od ovlaštene ispitne stanice zemlje proizvođača uređaja. Potvrda o tome bila je atestna dokumentacija kao što su tipni atesti, ispitni protokoli, dozvole za upotrebu ı drugo.
Kada su uređaji uvezeni biraju se od svakog tipa i svake istovremeno uvezene količine uzorci za ispitivanje. Postupak obuhvaća i provjeru proizvođača da li je poštivao uvjete tipnog atesta ovlaštene ispitne laboratorije koJa |e atest izdala.
Ako su rezultati pozitivni, nakon pregleda cijele količine izdaje se korisniku pojedinačni atest. Ako ispitni uzorak ne zadovolji, ispitivanje se provodi na cijeloj istovremeno uvezenoj količini, pa se atesti izdaju za one uređaje koji su ispitivanje zadovoljili.
IV POPRAVCI | ODRŽAVANJE S-UREĐAJA
Nemoguće Jje zamisliti sigurno korištenje S-uređaja u ugroženim prostorima bez odgovarajuće jedinstvene regulative. Radi toga ! postoje standardi za izradu ı propisi za održavanje. U važećim propisima koji se odnose na korištenie S-—urežaja u podzemnim rudnicima ugljena, kao i u bivšim propisima koji su se koristili u nadzeminoj| industriji, postoje posebna poglavija koja tretiraju radione za popravke S-—uredaja ı kadrove koji moraju biti posebno osposobljeni da bi mogli vršiti popravke. Osim onog dijela koji Je dan propisima jedinstvenim za cijelu zemlju, S- Komisija je izdala nekoliko tiskanica koje su još detaljnije pojašnjavale ono što propisom nije bilo obuhvaćeno. Ovakva praksa kod održavanja ı popravki primjenjuje se ı u drugim zernijama, što Je kod nas potvrdilo ı vlastito iskustvo, tim više što znamo da atest kao javni dokument garantira ispravnost u momentu ispitivanja, a nestručna primjena ı održavanje dovodi u pitanje ispravnost protueksplozione zaštite, pa takav uređaj postaje potencijalni uzročnik paljenja eksplozivnih smjesa ı nesreća .