JUS standardizacija
_ atesta kao javnim dokumentom pokriti svi S=uređaji i sistemi koji podlježu obaveznom atestiranju. Radi toga i standard JUS N.S8.011 koji se odnosi na opće zahtjeve u odnosu na konstrukciju protueksplozijskih električnih uređaja namijenjenih za upotrebu u prostorima eksplozivnih plinskih smjesa mora predvidjeti četiri vrste atesta koji se izdaju na OsnOVu DOStupka: ji} — tipsko ispitivanje samostalnog električnog uređaja
T/U — tipsko ispitivanje dijela koji se ugrađuje (komponenata) i koji sam za sebe ne predstavlja samostalni električni uređaj, već ima posebne uslove ugradnje pod kojima se može upotrebljavati UT —— uslovno tipsko ispitivanje, koje se odnosi na sistem ili osnovne uslove pod kojim se može upotrebljavati sistem, uključujući ı tipski proizvod odnosno uređaj
K — ispitivanje uređaja određene količine (po pravilu stranog porijekla) na osnovu ispitivanja uzoraka ı provjere cijele ispitne količine.
Za određenu količinu uređaja stranog porijekla umjes-
to slova T u oznaci iz prethodnih stavki stavlja se slo-
vo K. Znak X iza broja tipskog ispitivanja, ako se tip-
skim ispitivanjem ukazuje na specifične uslove upo-
trebe, a na osnovu tipskog ispitivanja.
iz navedenog se vidi složenost problema Ispitivanja ı atestiranja u vezi sa kojim posebno dolazi do izražaja uloga S-Komisije i to:
— Kada se radi o standardnom S—uređaju čija je izvedba i metoda ıspitivanja u svim detaljima pokrivena standardom. U ovakvim slučajevima i više ispitivača mogu lako zauzeti isti stav.
— Ima uređaja koji su izvedeni po standardu, ali da bi se mogli atestirati treba dati određeno tumačenje primjene standarda, bilo da se radi o komponenti ili cijelom sistemu, načinu upotrebe, mjestu montaže ı tako dalje.
— ldući slučaj je kada se radi o uređajima koji su djelomično u skladu sa standardom, već ı zbog toga što standard nije ažuran sa napretkom ove tehnike, jer standardi kao po pravilu uvjek kasne, a ispitivanjem je utvrđeno da garantiraju odgovarajući stupanj zaštite. Ovo se odnosi na domaće ı inozemne uređaje.
— Postoje također uređaji i sistemi koji (u pravilu inozemnog porijekla) su samo djelomično ili uopće nisu u skladu sa jugoslavenskim standardom.
Prilikom rješavanja navedenih slučajeva mora se prije svega osigurati jedinstvenost stava. Tu ulogu ima S-Komisija, a ona posebno dolazi do izražaja kada se radi o
Standardizacija 1982./br. 9—10
uređajima i sistemima kojinisu pokriveni JUS standardom. Ovakvi problemi su dnevno prisutni, a do sada su djelomično pokriveni atestom kao „,naročita vrsta zaštite”, ako se to ispitivanjem utvrdilo. Novom regulativom ostao je vakuum i više nismo u stanju izdati ateste jer nemamo standarda za ,,naročitu vrstu zaštite“ Sn odnosno Exs. Trebalo bi i ubuduće naći načina da se nakon provedenih ispitivanja dokumentacije i uređaja dade korisniku Stručno mišljenje ili neki drugi dokument koji će biti jednako vrijedan kao i atest.
VI STRUČNA MIiŠLJENJA
Dosadašnja iskustva prilikom korištenja protueksplozijskih uređaja i postrojenja inozemne proizvodnje u našoj zemlji ukazuju na niz problema koji se javljaju u času kad treba za uređaje ili postrolenja dati odgovarajuće dokumente o usaglašenosti sa našim standardima i prop!sima. ! pored nastojanja da se standardi za izradu kao i instalacioni propisi usklade na međunarodnom nivou preko IEC-a razlike u standardima, a posebno u instalacionim propisima među pojedinim zemljama postoje, što je i razumljivo jer je pored ostalog i industrijski nivo razvoOja pojedinih zemalja različit.
Naša je zemlja i pored domaće proizvodnje S-—uređaja prisiljena uvoziti S—uređaje, posebno onaj dio koji se odnosi na instrumentaciju i druge uređaje za mjerenje i prenos podataka. Inozemni isporučioci tehnologije, uređaja i postrojenja su po pravilu inžinjerske projektantske kuce koje daju projekte, a opremu kupuju iz svih zemalja koje im stoje na raspolaganju, često puta jeftiniju, a rađenu prema standardima zemlje proizvođača.
Tako se često puta nađe uvezeno postrojenje i uređaj u zemlji čije je atestiranje i usklađenje sa JUS standardima vrlo teško ili nemoguće izvesti.
Ima slučajeva kad je uvezeni uređaj rađen u odgovarajućoj protueksplozijskoj zaštiti prema standardu zemlje proizvođača uređaja i garantira dovoljan stupanj sigurnosti, alt ga se ne može atestirati Jer nije u skladu sa JUS standardima.
Ovi problemi nisu prisutni samo kod uređaja i postrojenja, već počinju ranije, sa određivanjem ugroženog prostora i njegovog klasificiranja u zone opasnosti. Inozemni projektanti često puta određuju i zone opasnosti Za postrojenja koja isporučuju u našu zemlju. | pored dosta ujednačene metodologije za odredivanje i klasificiranja ugroženih prostora postoje razlike u odnosu na naš standard prilikom definiranja prostora. Često puta se dogodi da inozemni projektanti odrede zone opasnosti bilo po iskustvu ili po standardu neke od zemalja čiju opremu isporučuju, a prilikom toga obično nastaju greške jer se ne iznalazi optimalni i realan faktor sigurnosti, već uređaji
447