JUS standardizacija

i postrojenja postaju.skupi ili jeftini za inozemnog isporučioca, a domaći korisnik uvijek isto plaća. Ovakve slučejeve do sada je rješavala S-Komisija na jedino mogući način izdavanjem „,Stručnog mišljenja“ čije ishođenje prije nabave uređaja i postrojenja, korisnik je na osnovu propisa bio dužan pribaviti. Ovakvih problema i razlika u standardima i propisima bit će sigurno i ubuduće, a njihovo rješenje jedino je i moguće izdavanjem odgovarajućih mišljenja, pozitivnih ako je stupanj sigurnosti zadovoljen, a negativnih kad to nije slučaj.

Ovisno o problemu kojeg tretira „Stručno mišljenje“ se izdaje kao: i

1. Ocjena tehničke dokumentacije radi klasifikacije ugroženog prostora

2. Ocjena protueksplozijske zaštite inozemnih električnih uređaja prije uvoza

3. Ocjena izvedenog stanja pregledom i ispitivanjem uređaja i postrojenja

4. Ocjena protueksplozijske zaštite uređaja u specifičnim slučajevima.

1.1. Ocjena tehničke dokumentacije radi klasifikacije ugroženog prostora

Provođenje protueksplozijske zaštite kod električnih uređaja i postrojenja počinje u stvari od definiranja opasnog prostora i klasifikacije istog u zone opasnosti. Ovo je prvi i najvažniji korak koji treba provesti ako se želi ispravan izbor električnih uređaja koji će raditi u zonama opasnosti. Da bi se odredile zone opasnosti valja uzeti u obzir niz faktora, koji utječu na veličine ugroženog prostora i njihovo stepenovanje. | pored standardizirane metodologije za određivanje ugroženog prostora ima elemenata koji se ne mogu propisati već ih treba sagledati i ocijeniti prema specifičnosti, ne samo izvora opasnosti već specifičnosti postrojenja, pa i tehničke osposobljenosti osoblja koje rukuje postrojenjem. Uzimajući sve elemente u obzir, izdavan je ovaj tip stručnog mišljenja domaćem korisniku postrojenja, na projektnu dokumentaciju iz kojeg su proizašli i uređaji za korištenje u određenim zonama opasnosti.

Važnost ovako postupnog rješavanja ove problematike ima poseban značaj kad inozemni projektanti uz tehnološke projekte postrojenja, sami određuju veličine UGgrOženog prostora i prema stupnju opasnosti dijele ga u zone opasnosti. Ovisno o tome iz koje je zemlje projektantska kuća i čija oprema predstavlja većinu unutar ugroŽenog prostora, primjenjuju se standardi za zone opasnosti prema kojima se vrši i izbor S—uređaja. lako je općenito poznato da se veličine prostora zona opasnosti ne mogu Jednostavno preslikati, pa makar se radilo o istom postrojenju, često se puta takva praksa primjenjuje. To nije jedina greška koja ima negativne posljedice za korisnike

448

postrojenja, još veći problemi nastaju ako se ugroženi prostor preblago klasificira, ili pak prestrogo, ovisno i o tome kakvu opremu inozemni isporučioc želi prodati. ispravno i na vrijeme rješavanje ovih problema utiječe na cijenu postrojenja, a posebno na strupanj sigurnosti protueksplozijske zaštite uređaja i postrojenja.

1.2. Ocjena protueksplozijske zaštite inozemnih električnih uređaja prije uvoza

U svim industrijski razvijenim zemljama u svijetu nije bio niti je danas jednak pristup razvoju protueksplozijske zaštite S-—uređaja, pa su nastale i postoje različite prakse, iz kojih su proizašli standardi i propisi. Ispravnost profueksplozijske zaštite kod nas iu svijetu bazira se na striktnom poštivanju standarda za izradu uređaja i propisa za njihovo montiranje i održavanje. Dakle standardi za konstrukcije i propisi za instalaciju su nedjeljivi, oni čine |ednu cjelinu. Ne može se na primjer održati ispravnost eKsplozione zaštite uređaja francuske proizvodnje, ako se uz takav uređaj ne koristi i francuski propis za instalaciju, ili nemioguće Je ispravno instalirati ı održavati uređaje američke proizvodnje prema našim propisima za instalaciju. Radi ovih i niza drugih problema naši postojeći propisi za instalaciju u rudarstvu ı industriji traže prethodno stručno mišljenje o protuekspiozijskoj zaštiti inozemnih uređaja koji se namjeravaju uvesti. Kao osnova za izdavanje ovog tipa mišljenja obično služi ispitna ı atestna dokumentacija ovlaštene ispitne stanice zemlje proizvođača uređaja, standardi i propisi zemlje koja je proizvela uređaj, te poznavanje prakse u pojedinim zemljama i ispitnim stanicama.

1.3. Ocjena izvedenog stanja pregledom i ispitivanjem uređaja i postrojenja

Ima slučajeva kada nije dovoljno sve probleme protueksplozione zaštite riješiti u projektu, već rješenja treba provjeriti na gotovom postrojenju, bilo radi promjena koje objektivno mogu nastati tokom gradnje ili na uređajima koji se jedino mogu ispitati na gotovom uređaju ili postrojenju (na primjer primarna zaštita, ili zaštita nadilakom). | Ovakva mišljenja na 'traženje korisnika postrojenja daju se ne samo za nova postrojenja, već i za stara, bilo da ranije nisu rješavali ove probleme ili se proširuju ıli uvode novu tehnologiju.

U rudnicima uglja sa podzemnom eksploatacijom ı metanskim režimom rada također se daje stručno mišljenje za kompleksne uređaje, na primjer otkopni strojevi za pridobivanje uglja (kombaini), uređaji za vuču ı tako dalje. Električni uređaji ovakvih strojeva, ako su porijeklom iz USA, Engleske ili dijela svijeta gdje su dominantni njiho-

Standardizacija 1982./br. 9—10