JUS standardizacija
vi standardi i propisi, nisu u skladu sa našim standardima i propisima. Ovakvi uređaji samo pod određenim uvjetima u našim prilikama garantiraju dovoljan stupanj sigurnosti. Upravo su predmet stručnog mišljenja oni uvjeti koje korisnik treba provesti da birad strojem bio siguran.
1.4. Ocjena protueksplozijske zaštite električnih uređaja u specifičnim slučajevima
U prostorima ugroženim eksplozivnim plinskim smjesama postoje i drugi uzročnici osim električne iskre koji mogu zapaliti eksplozivnu smjesu. Paljenja i eksplozije mogu nastati kao posljedica neelektričnih izvora paljenja, kao na primjer iskrom proizvedenom trenjem, ili mehaničkim udarcem, samozapaljenjem i drugo. Ima slučajeva gdje se moraju predvidjeti i mjere za sprečavanje posljedica eksplozije. Protueksplozijski električni uređaji koriste se ı u prostorima gdje se proizvode eksplozivi, zatim u tehnološkim procesima gdje je prisutna zapaljiva ili eksplozivna prašina. U oba ova posljednja slučaja ispravnost uređaja ı postrojenja kao ı sigurnost pogona ovise O faktorima koji su posebni i isključivo vezani za tehnološke prilike ı medij koji se tretira. Ovo su samo neki od primjera gdje se također izdaje stručno mišljenje, ovisno o specifičnosti problema koji obrađuje. |
Ovakav dokument bez obzira da li se zove „Stručno mišljenje“ ili drugačije morat će ı dalje egzistirati.
VII RADIONICE ZA POPRAVAK S-UREĐAJA
U ranijoj regulativi kako je već spomenuto, i u rudnicima ugljena sa metanskim režimom rada ı u industriji obuhvaćeni su bili održavanje, popravci, kadrovi ı radione za popravak S—uređaja.
Nova regulativa za sada rješava samo konstrukciju, ispitivanje i označavanje S—uređaja prije stavljanja u javnu upotrebu. Ostaje jedan vakuum koji nije ničim pokriven,a bez regulative ı ove problematike nismo puno učinili, šta više smanjili smo stepen sigurnosti, nije potrebno navoditi što znači u ovoj tehnici nestručna popravka S-—uređaja ı nedefinirana odgovornost onoga tko popravlja i daje uređaj na korištenje nakon popravke. Do sada su nadležne inspekcije republika, na osnovu stručnog mišljenja S-Komisije izdavale dozvole radionama korisnika tako
Sta ndardizacija 1982./br. 9—10
da je obim opravki koji se smiju raditi bio limitran ovisno o kadrovima, opremi i vrsti protueksplozijske zaštite uređaja koji se popravlja.
Bez obzira kakva će se forma koristiti i tko će ovlaštenja izdavati valja imati u vidu da su sve zemlje u svjetu koje proizvode i koriste S—uređaje rješile održavanje, poprav-
ke, kadrove ı radione na jedinstven način, tako da ovaj dio regulative čini jedinstvenu cjelinu sa standardima za izradu i propisima za održavanje.
Konačno dobar dio ove problematike može se i standardizirati. U nekim zemljama na primjer SR Njemačkoj pored procedure koju smo i mi primjenjivali, još je i proizvođač uređaja morao biti saglasan sa stručnim nivoom osoblja koje popravlja njegove uređaje. Kod drugih daju se ovlaštenja samo za vršenje opravki pojedinih vrsta protueksplozijske zaštite, ovisno o osposobljenosti korisnika uređaja.
Prilikom donošenja nove regulative ovaj je problem uočen ı date su ,,Smjernice za izradu republičkog propisa za protueksplozijsku zaštitu električnih uređaja“.
Imajući u vidu sadržaj smjernica mislim da nema opravdanja da to ne bude propis koji će vrijediti za cijelu zemlju, baš radi jedinstvenosti pogleda na sigurnost korištenja S—uređaja, jer se prilikom opravki i korištenja nema što razlikovati. Stoga bi trebalo, radi vakuuma koji je nastao, čim prije izdati spomenute smjernice, tek tada ćemo moći govoriti o cjelovitijem rješenju problema.
ZAKLJUČNE NAPOMENE
Izdavanjem Naredbe o obaveznom atestiranju S-uređaja kao i većeg broja standarda na jedinstven način se rješavaju problemi ispitivanja i atestiranja. Kako je relativno kratko vrijeme korištenja Naredbe još se ne mogu u cjelini sagledati svi detalji i njihova primjenljivost u praksi. Za sada navedene primjedbe ukazuju na potrebu dopune Naredbe ili nekih njenih dijelova.
Također bi trebalo uložiti više truda da se čim prije izda ı dio regulative koji tretira općenito primjenu S—uređaja u ugroženim prostorima, a odnosi se na radionice za popravak, održavanje, kadrove te mogućnost ozakonjenja S-uređaja ili postrojenja koji nisu rađeni prema našim standardima, a garantiraju dovoljan stepen sigurnosti. Tek kada izađe ovaj dio regulative moći ćemo reći da je ona cjelovito regulirana.
449