JUS standardizacija

treba izdati posebnu Naredbu o obaveznom atestiranju, ili bi se mogla uključiti u Naredbu o atestiranju u pogledu zadovoljavanja uvjeta sigurnosti prema JUS N.NO.201, jer je očito da radio ı televizijski prijemnici moraju zadovoljavati uvjete ovih standarda.

4. Ostali električni aparati za domaćinstvo i sličnu upotrebu JUS N.M1.001 se primjenjuje i na aparate koji nisu isključivo namijenjeni upotrebi u domaćinstvu, ali mogu biti izvor opasnosti za korisnike, kao što su aparati koje upotrebljavaju nestručne osobe u trgovinama, ugostiteljstvu, zanatstvu, lakoj industriji, na poljoprivrednim dobrima ı slično. Ovi aparati moraju zadovoljavati uvjete JUS N.M1.001, kao i uvjete utvrđene u posebnim standardima za određenu vrstu aparata.

Posebni jugoslavenski standardi za određene vrste ovih aparata Još ne postoje. U okviru IEC, Tehničkog komiteta 61 — Sigurnost električnih aparata za domaćinstvo — organiziran je posebni potkomitet za ugostiteljsku opremu, a priprema se i potkomitet za aparate koji se upotrebljavaju na poljoprivrednim dobrima. Potkomitet za ugostiteljsku opremu pripremio je već nekoliko prijedloga IEC standarda za određene vrste aparata (štednjake, friteze i tople vodene kupelji). Treba očekivati da će nakon objavljivanja IEC standarda biti objavljeni i odgovarajući jugoslavenski standardi za određene vrste aparata, koji će biti usklađeni sa IEC standardima. Kako će ovi standardi Diti vezani na JUS N.M1.001, Naredba o obaveznom atestiranju će se automatski proširiti i na ove aparate, čim standardi za određenu vrstu aparata postanu obavezni.

U električne aparate za domaćinstvo u širem smislu ubrajaju se i ručni elektromotorni alati, koji se stvarno sve češće nalaze u domaćinstvima, a mnogo se upotrebljavaju u zanatstvu. Zahtjevi za sigurnost ručnih elektromotornih alata definirani su u JUS N.M6.010 i u dopunskim standardima za određene vrste aparata. Ovi su standardi objavljeni 1966. g., a bili su usklađeni sa odgovarajućim CEE publikacıjama, izdanja 1960. g. Jako su ovi standardi relativrio stari, ipak mogu biti osnova za uvođenje obaveznog atestiranja, koje bi bilo neophodno, jer ovi alati mogu biti izvor opasnosti za korisnika. Pri tome treba uzeti u obzir da je u IEC, Tehničkom komitetu 61, osnovan poseban potkomitet za elekromotorne ručne alate, koji je počeo pripremati nove, IEC, međunarodne standarde. Kada ovi standardi budu objavljeni bit će potrebno revidirat: postojeće jugoslavenske standarde za ručne elektromotorne alate, kako bi jugoslavenski standardi bili usklađeni s aktuelnim stanjem međunarodnih standarda. Kako će do toga proći sigurno još nekoliko godina, ne bi se smjelo tako dugo čekati sa obaveznim atestiranjem, već bi Naredbu o obaveznom atestiranju ručnih elektromo-

Standardizacija 1983./br. 5—6

tornih alata trebalo izdati ranije, ı to na osnovi postojećeg JUS N.M6.010.

5. Plinski aparati za domaćinstvo

Dok su se standardizacijom na području električnih aparata za domaćinstvo do nedavno bavile čak dvije međunarodne organizacije, CEE i IEC, za plinske aparate za domaćinstvo ne postoji odgovarajuća međunarodna aktivnost. Ovo znatno otežava izradu jugoslavenskih standarda, jer su vlastita iskustva ipak nedovoljna, tako da preostaje oslanjanje na nacionalne standarde drugih zemalja. Pri tome za naše uvjete najviše odgovaraju njemački DIN ı francuski NF, koji su se u ranijim izdanjima međusobno znatnije razlikovali, ali se u novijem izdanju može primjetiti bitno približavanje uvjeta sigurnosti u ovim standardima.

Momentalno je, iz područja plinskih aparata za domaćinstvo, na snazi samo JUS M.R4.610 koji propisuje uvjete za plinske štednjake. Ovaj je standard objavljen 1972. g., tako da se može smatrati djelomično zastarjelim. U pripremi je niz daljnjih standarda, od kojih su neki općeg značaja, a drugi se odnose na određene vrste plinskih aparata za domaćinstvo, odnosno za velike, ugostiteljske kuhinje.

Plinski aparati za domaćinstvo mogu predstavljati isto tako, pa i veći, Izvor opasnosti za korisnika, kao i električni aparati. Zbog toga bi bilo neophodno uvođenje obaveze atestiranja za plinske aparate za domaćinstvo, ali bi s tim trebalo pričekati dok ne budu objavljeni standardi koji se pripremaju. Pri tome će trebati uzeti u obzir da standardi za plinske aparate za domaćinstvo uključuju uvjete sigurnosti, ali i uvjete funkcionalnosti aparata, koji bi prije odgovarali za dobivanje znaka kvalitete, dok bi se Naredba o obaveznom atestiranju vjerovatno trebala odnositi samo na karakteristike sigurnosti aparata.

6. Otklanjanje radiofrekvencijskin smetnji

Atestiranje električnih aparata, uređaja i postrojenja u pogledu stvaranja radiofrekvencijskih smetnji, Da tako i električnih aparata za domaćinstvo, bilo !e veći na osnovi bivšeg Zakona o standardizaciji dobro uvedeno, a ı dobro kontrolirano. Električni aparati za domaćinstvo su goOtovo redovito bili označeni brojem RSO atesta, iako je pri tome bilo izvjesnih nepravilnosti.

Zbog toga objavljivanje Naredbe o obaveznom atestiranju električnih proizvoda koji uzrokuju radiofrekvencijske smetenje nije izazvalo veće poteškoće u praktičnoj primjeni. Pri tome se nisu mijenjali jugoslavenski standardi koji definiraju uvjete i način provjeravanja uvjeta u pogledu dozvoljenih radiofrekvencijskih smetnji. Ovi su jugoslavenski standardi usaglašeni sa aktuelnim stanjem

157