JUS standardizacija
neracionalnog rada. Ovo je razlog više da se, pored ostalih mera, ubrza izrada ı donošen!e Jugoslovenskih standarda koji nedostaju.
2. RAD MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU (ISO)
Rad ISO se odvija u okviru tehničkih komiteta koji pokrivaju pojedine oblasti. Tehnički komitet (ISO/TC 122) za ambalažu osnovan ja 1966. godine, a prve međunarodne standarde publikovao je 1968. godine. Tokom sledećih pet godina delatnost komiteta je bila usredsređena na razradu sistema ispitivanja za kompletnu, napunjenu transportnu ambalažu sa ciljem da se prevaziđu postojeca nacionalna rešenja i da se utvrdi kompletan program ispitivanja otpremne ambalaže u raznim uslovima na medđunarodnom nivou.
U 1972. i 1973. godini pojavili su se međunarodni standardi: ispitivanje na udar, vibracije, pritisak, sniženi pritisak (podpritisak), otpornost na prskanje vodom, tumbanje itd. Godine 1975. publikovan je ISO 3394 Transportna ambalaža. Mere čvrste ambalaže pravougle osnove; Koji predstavlja revolucionarni doprinos za ostvarivanje modul sistema ('”zlatno pakovanje”) neophodnog kod oblikovanja ambalaže. Ovaj sistem se zasniva na modulu osnove 600 mm X 400 mm. Sledeći međunarodni standardi pojavljuju se 1980. godine, a odnose se na opšta pravila za utvrđivanje programa ispitivanja sposobnosti za upotrebu, kompletirajući mnogo sadržajniji program rada koji se odnosi na napunjenu ambalažu. O značaju pitanja koja se razmatraju kao i ozbiljnosti pristupa rečito govori činjenica da na različite načine svoj doprinos radu ISO daju 53 zemlje i 28 raznih međunarodnih vladinih i drugih organizacija. Od 53 zemlje članice ISO svojstvo aktivnih članica ima 30 zemalja (među njima je i naša zemlja), a 23 učestvuju u radu kao posmatrači. . Od osnivanja ISO/TC 122 je publikovao 17 međunarodnih standarda, a u toku je razmatranje 6 nacrta i 2 prednacrta standarda. Nacrt standarda ISO/TC 3676.4 Ambalaža. Jedinice tereta. Mere: je od posebnog značaja što se može videti i iz oznake da je ovo četvrti nacrt po istorn pitanju. Osma ovog nacrta vredno Je zabeležiti ı prednacrt ISO/DP 5988 — Ambalaža. Terminologija i klasifikacija;o čijem značaju dovoljno govori sam naslov.
3. RAD SAVEZNOG ZAVODA ZA STANDARDIZACIJU U radu na donošenju propisa iz oblasti ambalaže Zavod se u najvećoj meri oslanja na standarde Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO). Međutim, zbog kadrovske neopremljenosti (nedovoljan broj odgovarajućih stručnjaka) Zavod nije u stanju da se u zadovoljavajućoj meri bavi standardizacijom na područiu ambalaže.
Standardizacija 1983./br. 7-8
Kao posledica takvog stanja rad se odvija neorganizovanostihijno: po vrstama materijala (plastika, drvo, metal, papir) bez dubljeg međusobnog usaglašavanja i pridržavanja nekih opštih principa odn. zahteva.
Shvatajući značaj ambalaže skromne snage su usmeravanš na rešavanje problema od šireg-opšteg značaja tj. rešavana su pitanja koja se tiču ambalaže uopšte, nezavisno od vrste materijala od kojeg je ambalaža načinjena. Ova pitanja se mogu svrstati u 3 osnovne grupe:
— Oblik i mere
— Tehnički uslovi i ispitivanja ambalaže i jedinica tereta — Terminologija, kodifikacıija, klasifikacija i simboli
3.1 Standardizacija oblika i mera
Savremena distribucija proizvoda zahteva oblikovanje osnovnog pakovanja i usklađivanje zahteva koje postavlja racionalna primena integralnin Šransportno-manipulativnih sistema. Oblikovanje osnovnih pakovanja nije problem samo dizajnera već daleko više problem uklapanja u sistem moduia ambalaže. Od oblika i mera osnovnog pakovanja zavisi stepen iskorišćenja čitavog niza: uređaja, opreme, prevoznih sredstava i skladišnih prostora. Da bi se lakše shvatio problem usklađivanja mera ambalaže i drugih elemenata distributivnog lanca, razlikovaćemo tri osnovne grupe pakovanja: a) osnovno pakovanje — najmanje pakovanje određenog proizvoda (npr. kutija ratluka, kesica bonbona itd.); jedinično pakovanje — celina koju čini više osnovnih pakovanja. Ono predstavlja ustvari osnovno transporino pakovanje (više kutija ratluka ili kesica bonbona smeštenih u kutiju od talasastog kartona itd.);
v) jedinica rukovanja — transportno-manipulativna celina sastavljena od više jediničnih pakovanja, koja je namenjena mehanizovanom načinu rukovanja {više kartonskih kutija na paleti ili veći broj kutija, paletizovanih ili ne, smeštenih u kontener).
Iz ovoga se vidi i međusobna zavisnost mera pojedinih grupa pakovanja što se dalje odražava i na stepen iskorišćenosti tovarne površine i skladišnog prostora. Zahtevi u pogledu mera osnovnog pakovanja odnose se uglavnom na dužinu i širinu, dok visina zavisi od gustoće proizvoda kojim se puni ambalaža. Za proizvode sa malom gustoćom visina jedinice rukovanja treba da se kreće u granicama između širine i dužine jedinice rukovanja. Standardizacija zahteva u odnosu na visinu je još uvek u fazi razmatranja na međunarodnom nivou.
S obzirom na različite mere tovarnih površina sredstava
integralnog transporta nemoguće je potpuno iskorišćenje
površina, naročito ako se ima u vidu činjenica da i mere paleta nisu 100% usklađene sa unutrašnjim merama kontenera. Ono što je do sada postignuto na međunarodnom planu
realizovano je i kod nas: na osnovu standarda ISO 3394
b
185