JUS standardizacija
oznka, a tamo gde je metoda data samim standardom stoji znak "+".
Iz ove tabele se vidi da se boja ograničava relativno često, mada ne predstavlja nikakav bitan preduslov kvaliteta. Ispitivanje masti ı ispitivanje na habanje odnose se uglavnom na ulja koja se primenjuju za zaštitu oružja i drugih funkcionalno sličnih mehanizama. Karakteristike filma se ispituju jednostavnim laboratorijskim postupkom a pošto su značajna osobina ovih proizvoda, ne treba ih zanemarivati. Svi ostali posebni zahtevi predstavljaju samo relativno uspešne pokušaje ustanova za standardizaciju ili potrošača da obezbede reproduktivnost kvaliteta proizvoda koji se isporučuje po standardu.
Sve metode za utvrđivanje različitih grupa zahteva koje treba da ispuni antikoroziono ulje predstavljaju samo način da se proizvođač i potrošač sporazumeju u pogledu kvaliteta i opsega primene antikorozionog ulja i to na dosta nedorečen način. Sva ubrzana ispitivanja antikorozionih funkcija ulja, ma koliko dobro razrađena i postavljena, ne postižu nikada odslikavanje pravog mehanizma po kome se u realnim uslovima odvijaju korozione reakcije. Zbog toga ispunjavanje ovih tehničkih uslova ne znači obavezno i garanciju određenog kvali teta antikorozionog ulja, već uglavnom garanciju reproduktivnosti u uslovima praktične primene. Pri tome. takođe, treba imati u vidu da je prilično teško postići dobru ponovljivost ubržanih korozionih ispitivanja, a da i ne govorimo o postizanju njihove dobre reproduktivnosti. Ovo je naročito povezano sa nepostojanjem institucije koja bi se kod nas brinula o prakitčnom obezbeđivanju materijala koji su primarni standardi za ovakva
ispitivanja i koji odgovaraju domaćim potrebama. Nekritičko prihvatanje različitih stranih standrda kod nas predstavlja stalno mogući izvor nesporazuma proizvo đača i potrošača, kao i dodatnu teškoću pri izboru antikorozionog ulja koje najbolje odgovara određenoj primeni. Takođe ima slučajeva da potrošač u najboljoj nameri da se što bolje obezbedi i dobije antikoroziono ulje maksimalnih performansi sam proširuje zahteve koje proizvod treba da ispuni, uključujući pri tome i zahteve koji su.nekompatibilni ili međusobno ograničava jući, tako da dobije proizvod koji je čak i nižeg opšteg kvaliteta nego što bi se dobio bez ovakvih dodatnih “mera predostrožnosti”.
Da bi se u našoj zemlji izbegli ovakvi i slični problemi, koji neminovno nastaju kada se nekritički i neselektivno koriste standardi koji odgovaraju zemljama sa razvijenijom tehnologijom i mnogo većim tržištem, neophodno je pristupiti donošenju nacionalnih standarda za antikoroziona ulja. Nacionalni standardi bi trebalo da budu fleksibilniji i da samo za bitne osobine utvrđuju tehničke uslove u odnosu na nivo kvaliteta, čime bi bilo omogućeno da se potrošači lakše snađu prilikom izbora antikorozionog ulja. Istovremeno bi proizvođači imali bolji uvid u potrebe i mogućnosti proizvodnje određenih antikorozionih proizvoda. Samo uspostavljanjem rada na donošenju kvalitetnih nacionalnih standarda može se doći do zadovoljavajućeg odnosa proizvođača i potrošača, u kome se shvata da uspeh primene sredstava za privremenu antikorozionu zaštitu zavisi, koliko od kvaliteta samog proizvoda (što uključuje i mogućnosti, iskustvo i savest proizvođača), toliko i od obučenosti, organizacije, kao i opšteg tehničkog nivoa potrošača.
KOMENTAR O PRAVILNIKU O KVALITETU OSVEŽAVAJUĆIH BEZALKOHOLNIH PIĆA ”SI. list SFRJ" br. 52/83.
Dr Života Živković, dipl. ing. Dušanka WNovičević, dipl. ing.
Pravilnik o kvalitetu osvežavajućih bezalkoholnih pića („Sl. list SFRJ" 52/83) donet je posle petogodišnjih ulaganja napora da sa bliže odrede parametri kvaliteta za veoma razgranatu grupu proizvoda iz oblasti osvežavajućih bezalkoholnih pića, koja su u znatnoj meri zastu-
198
pljena na jugoslovenskom tržištu.
Bez obzira na širok asortiman bezalkoholnih pića, sa sadržajem ugljen-dioksida i bez njega, nastojalo se da ovim Pravilnikom bude regulisan kvalitet svih ovih vrsta proizvoda.
Standardizacija 1984./br. 7—8