JUS standardizacija
— velika (preko 100 do 300 lica), imaju sve prostorije kao i skloništa preko 50 do 100 lica, a mogu da imaju i sledeće prostorije: za rukovodioca skloništa, za podgrevanje hrane i za pružanje medicinske pomoći.
U skladu sa koncepcijom izgradnje skloništa, skloništa treba da obezbede preživljavanje stanovništva uz obezbeđenje vazduha, vode i hrane, da imaju autonomno osvetljenje (nužno svetlo) i da se u njima mogu deponovati fekalije i otpatci. Zbog nemogućnosti trajnog snabdevanja skloništa gorivom u uslovima rata, to se u navedenim skloništima i ne predviđaju prostorije za dizel-agre=. Ukoliko se kod dvonamenskih objekata ukaže potsba i za njima, troškove finansiranja treba da snosi mirnodopski korisnik, a njihova lokacija može biti u sklopu skloništa ili van njega, na šta će svakako uticati ekonoms-
ki razlozi.
ki
u skolnište i dvonamenski objekt treba rešiti iako da ulazna vrata ne budu neposredno izložena mehaničkom, toplotnom i radijacionom dejstvu oružja. Kod skloništa dopunske zaštite ovo se postiže sa najmanje jednim zalomorm ulaznog hodnika, a kod skloništa i dvonarnenskih objekata osnovne zaštite sa najmanje dva zaloma. Dvonamenski objekt može imati i poseban ulaz koji se koristi samo u vreme mira. Ukoliko je ulazni otvor neposredno izložen mehaničkom, toplotnom i radijacionom dejstvu oružja mora se hermetički zatvoriti sa sredtvom za zatvaranje otvora otpornim na proboj. Kod ransformacije skloništa za upotrebu u vreme rata ovaj se tvor mora zatvoriti i isključiti iz upotrebe.
· ulazne hodnike određene su tri svetle širine, i to:
0 cm, 120 cm i 180 cm.
Da bi se obezbedio dolazak u sklonište za određeno vre-
me neophodno je uskladiti propusnu moć ulaznog hod-
nika sa propusnom moći ulaznih otvora, i to:
— svetla širina ulaznog hodnika od 80 cm obezbeđuje prolaz do 100 lica, s tim da se za skloništa veličine do 50 lica obezbedi jedan svetli otvor 62,5/180 cm, a kod skloništa veličine 50 do 100 lica jedan svetli otvor 80/180 cm;
— kroz hodnik svetle širine 120 cm obezbeđuje se prolaz preko 100 do 200 lica, a kroz hodnik svetle širine 180 cm obezbeđuje se prolaz preko 200 do 300 lica. U ovim slučajevima, na svakih 200 lica predviđa se po jedan svetli otvor 100/180 cm odnosno 110/200 cmilina svakih 100 lica po jedan svetli otvor 80/180 cm. Radi obezbeđenja što većih zaštitnih svojstava potrebno je predvideti što manji broj ulaznih otvora ne kombinirajući različite svetle otvore. Takođe se pri rešavanju ulaznih otvora mora obezbeđti
uslov da se u otvorenom položaju ulaznih vrata ne sma-
njuje svetli otvor ulaznog hodnika i ulaznog otvora. Ovo
>
O. MO m o o 0
_
C
Standardizacija 1984./br. 78
se postiže potrebnim proširenjem ulaznog hodnika neposredno ispred ulaznog otvora za veličinu koja zavisi od konstrukcije sredstva za zatvaranje.
Kada se vrši rekonstrukcija pogodnih objekata i prostorija za skloništa dozvoljava se da se propisane širine ulaznih hodnika smanje za 25%.
Svetla visina ulaznog hodnika iznosi najmanje 200 cm a kod rekonstrukcije najmanje 180 cm.
Ukoliko se u sklonište ulazi iz podrumskih prostorija, onda se ispred ulaznog otvora formira ulazni hodnik koji je paralelan ulaznom otvoru i preklapa ulazni otvor sa jedne, odnosno obe strane za iznos od 1/2 širine i 1/2
visine ulaznog hodnika.
Ustava ulaza je međukomora između spoljne sredine (ulaznog hodnika) i prostorija skloništa. Njena površina određuje se po normativu od 0,03 m? X po jednom licu, ali ne može da bude manja od 1,5 m?.
Ustava ulaza zatvara se spolja ulaznim vratima koja su otporna na pritisak, hermetički se zatvaraju, a otvaraju se suprotno dejstvu udarnog talasa. Unutrašnja vrata ustave otporna su na temperaturni talas, hermetički se zatvaraju a otvaraju se u prostoriji ustave. Ustava može da ima vrata i prema prostoriji za otpatke istih karakteristika kao i prethodna unutrašnja vrata.
Prostorija za dekontaminaciju obezbeđuje se samo u skloništima u kojima se predviđa ulaženje i izlaženje specijalizovanih ekipa civilne zaštite za vreme trajanja opasnosti, i nalazi se neposredno uz ustavu ulaza. Veličina ove prostorije određuje se po normativu od 0,045 m?, ali ne može biti manja od 4,5 m? i treba da ima: na svakih 100 lica kabinu za pranje, prostor za smeštaj sredstava za radijaciono-biološko-hemijsku zaštitu; prostor za čisto rublje i odeću za predviđeni broj lica specijalizovanih ekipa u skloništu; prostor za smeštaj vode za dekontaminaciju.
Otvori prostorije za dekontaminaciju zatvaraju se vratima koja su otporna na temperaturni talas i koja se hermetički zatvaraju.
Pomoćni izlaz se koristi za napuštanje skloništa kada je kretanje preko ulaza onemogućeno. Svako sklonište mora imati najmanje jedan pomoćni izlaz, i on se postavlja tako da je međusobno udaljenje između njega i ulaza što veće.
Pomoćni izlaz iz skloništa i dvonamenskog objekta rešava se po istim načelima kao i ulaz.
Hodnik pomoćnog izlaza može se koristiti za dovod vazduha u sklonište.
Kod porodičnih skloništa pomoćni izlaz se može izgraditi u periodu neposredne ratne opasnosti.
Otvor okna pomoćnog izlaza zatvara se h6rizontalnim ili vertikalnim poklopcem ili vertikalnom rešetkom.
Ustava pomoćnog izlaza ima istu funkciju kao i ustava ulaza. S obzirom da se kretanje kroz ovu ustavu predviđa
207
_— ——_—_ _-_—_-—_-- -_- ___--__ —-———– _—- —_-- -— | — - --- - - -- --—_—__–_——–- Cc —––—Jđ—————————M_—I———KK—_——
*