JUS standardizacija

Naziv predmeta

Standard

najviše 18

Naziv predmeta je dug najviše 18 mesta i mora se tako određivati da bude što kraći i pri tome da na najbolji način karakteriše predmet. Ako se naziv sastoji iz više reči, onda je po pravilu, na prvom mestu osnovna imenica iz naziva. Kada se ovo pravilo sprovodi, treba imati u vidu potrebe za automatskim sortiranjem naziva odgovarajućih predmeta po abecednom, odn. azbučnom redu. Kada je neophodno, naziv predmeta se skraćuje zbog uklapanja u raspoloživ broj mesta za upisivanje. Prilikom skraćivanja treba voditi računa o tome da su skraćenice razumljive i, po pravilu, osnovna imenica se ne skraćuje. Nazivi predmeta utvrđuju se u odgovarajućim posebnim standardima i to treba da se čini na jedinstven način za što veći broj sličnih predmeta.

U delu ,,Oznaka standarda“ upisuje se oznaka standarda u kome su utvrđene karakteristike predmeta. Oznaka predmeta može sadržati u sebi samo jednu oznaku standarda. Ako je predmet određen sa više standarda, jedan od njih treba da se izabere kao izvorni i u njemu se daju uputstva za označavanje predmeta.

Za nestandardizovane proizvoe, radove i usluge u ovom delu oznake upisuje se oznaka odgovarajućeg tehničkog dokumeta (crteža i dr.).

Oznaka jugoslovenskog standarda upisuje se na 12 mesta. Međutim, kada se radi o predmetu koji je izrađen prema internim ili granskim standardima ili nestandardizovanim predmetima, ukoliko su oznake odgovarajućih standarda odn. dokumenata duže od 12 mesta, one se svakako upisuju u svom punom obliku, na račun izabranih karakteristika, tako da ukupna dužina identifi kacionog dela oznake ne pređe 48 mesta.

Izabrane karakteristike sadrže, na primer, podatke o merama i tolerancijama, izradi, vrsti, tipu, materijalu, obradi, površinskoj zaštiti, i drugim karakteristikama koje identifikuju označeni predmet. Identifikacione karakteristike se, po mogućnosti, upisuju u 18 mesta. Međutim, ukoliko je 18 mesta nedovoljno, može se zapis produžiti do 36 mesta.

Identifikacione karakteristike počinju sa povlakom koja

SOJE

Identifikacioni deo oznake predmeta :

najviše GG mesta za upisivanje

Izabrane karakteristike

18

najviše 48

ih odvaja od oznake standarda odn. drugog odgovarajućeg dokumenta. Izabrane krakteristike standardizovanih predmeta moraju se izražavati skraćenicama identičnim za sve jezike naroda Jugoslavije. Izbor i redosled karakteristika u oznaci utvrđuje se u odgovarajućim posebnim standardima i to na jedinstven način za što veći broj sličnih predmeta. U slučaju predmeta standardizovanih po JUS-standardima, koji su usklađeni sa međunarodnim standardima, deo oznake ,,Izabrane karakteristike“ treba da bude identičan sa odgovarajućim delom oznake u tom međunarodnom standardu. Izbor i redosled karakteristika treba da bude isti za što veći broj sličnih predmeta.

Treba napomenuti da, oznake predmeta formirane prema ovom standardu nisu zamena za kompletan sadržaj standarda ili drugog dokumenta. Da bi se saznalo nešto više o označenom predmetu mora se proučiti standard, crtež ili drugi dokument naveden u oznaci, koji sadrži

bliže podatke o označenom predmetu. . Standard takođe definiše dozvoljene znake koji se U OZ-

naci moraju upotrebiti

Oznake predmeta sastoje se od slova latinice, arapskih bro+ ki i posebnih znakova. Prema standardu JUS A.AO.006 za oznaku standarda nije dozvoljena upotreba malih slova i treba izbegavati slova: Č, Ć, Š, Ži Đ.

Za označavanje izabranih karakteristika treba izbegavati, kada je god moguće (u novim standardima po pravilu), mala slova i slova: , O,X, Č, Ć,Š, ŽiĐ.Od posebnih znakova dozvoljeni su: povlaka (—); zarez (,) — ali samo u izabranim karakteristikama kao decimalni zarez; tačka (.) (treba je izbegavati u nazivu): kosa crta (/), ali treba je izbegavati gde god je moguće; plus (+) i procenat /%) samo u izabranim karakteristikama, ukoliko je neophodno; zvezdica (*) samo u nazivu.

Slovo ,,X“ treba upotrebljavati kao znak množenja i kao znak spajanja istovrsnih izabranih karakteristika. Povlaku treba upotrebljavati kao znak za odvajanje između oznaka pojedinih izabranih karakteristika. Razmak treba sasvim izbaciti pri odvajanju izabranih karakteristika. Zvezdica se u postojećoj praksi negde koristi kao znak za odvajanje naziva od identifikacionog dela oznake.

Standardizacija 1984./br. 11—12