JUS standardizacija

SIMPOZIJUM IZ PRIMENJENE ELEKTROSTATIKE

Sreten Gazikalović, dipl. ing.

Značaj statičkog elektriciteta u novije vreme je u porastu. S jedne strane on je poželjan i iskorišćava se pri raZnim proizvodnim procesima; na primer, pri pahuljanju tekstila što ovome daje kadifast izgled, pri prskanju bojom ({elektrostatski pištolj), pri izdvajanju prašine {elektrostatski filtri za prečišćavanje otpadnih gasova), pri razdvajanju sitnozrnastih materija i dr., dok s druge strane statički elektricitet koji nastaje neželjeno dovodi do ozbiljnih smetnji u proizvodnji. On je često uzrok požara i eksplozija usled paljenja smeša zapaljivih gasova, para ili prašine sa vazduhom ili kiseonikom (rafinerije nafte, pogoni koji rade sa eksplozivnim materijalima i municijom). Statički elektricitet često narušava i tehnološke procese, izaziva snižavanje produktivnosti rada (na primer, u industriji veštačkog vlakna, tekstilnoj i grafičkoj industriji) a stvara i smetnje u elektronskim uređajima automatike. Sem toga statički elektricitet ubrzava koroziju mašina, aparata i cevovoda. Pražnjenje statičkog elektriciteta negativno deluje i na čoveka.

S obzirom da je ı udar munje odnosno atmosfersko pražnjenje jedan vid elektrostatskog pražnjenja, to je i zaštita od groma bila obuhvaćena na ovom simpozijumu.

Elektronski fakultet u Nišu u saradnji sa Republičkim komitetom za geo-statički elektricitet i gromobrane SR Srbije i RO Zavod za obrazovanje iz zaštite naradu ,,Rad“ — Niš, organizovao je od 20. do 23. novembra 1984. godine u Nišu pomenuti simpozijum. Na simpozijumu su

izložena dvadeset šest referata kao i veliki broj usmenih .

saopštenja kroz diskusiju koji su veoma iscrpno obradili navedenu temu — , JUČE, DANAS, SUTRA“.

Saznanja i praktična iskustva izneta na ovom simpozijumu su od interesa za rad na reviziji dva pravilnika iz ove oblasti:

— Pravilnika o tehničkim normativima za zaštitu od statičkog elektriciteta i — Tehničkih propisa o gromobranima.

Pitanje problematike zaštite od statičkog elektriciteta nije još u potpunosti rešeno ni naučno niti u praksi. Postojeći propisi iz ove oblasti, kako kod nas tako i u svetu, ne odgovaraju na svaku vrstu problema i ne predstavljaju konačna rešenja. Na simpozijumu je dat novi pristup ovoj problematici kroz originalne predloge mera zaštite od statičkog elektriciteta. — ,,Dakle u stvorenom elektrostatskom sistemu tehnološke celine, stvaranje parcijalnih gomilišta elektrostatske energije ćemo onemogućiti samo ako geometriju posmatrane tehnološke celine uzemljimo ali preko disipativne jedinice (iskršta ili poluprovodničkih elemenata)“. Predloženo je da se ne koristi pojam merenja parametara statičkog elektriciteta već pojam utvrđivanja reda veličine parametara statičkog elektriciteta. Izložene su nekorektnosti definicija nekih pojmova elektrotehnike koje se sreću u stručnoj i naučnoj literaturi. Nekoliko takvih definicija se odnosi i na postojeći pravilnik za zaštitu od statičkog elektriciteta. Navedeni su problemi pojave i eliminacije statičkog elektriciteta pri korišćenju eksplozivnih smeša na minskim poljima.

Trenutno na teritoriji Jugoslavije ima oko 4.500. — radioaktivnih gromobrana. U referatu „Efikasnost gromobranske hvataljke sa ugrađenim radioaktivnim izvorima zračenja Co — 60 i Eu — 152, 154“ autori tvrde da je radioaktivni gromobran za 27 % efikasniji od klasičnog, dodajući pri tome da će konačni rezultati u vezi sa ovim eksperimentalnim poljima biti prezentirani kad se zaokruže planom predviđena istraživanja. U referatu ,,Analiza uticaja radioaktivnog gama zračenja na atmosferska pražnjenja“, zaključeno je da radioaktivno gama zračenje primenjeno kod gromobrana, bitno ne povećava efikasnost zaštite od udara munje.

Na kraju treba istaći da je Simpozijum okupio veliki broj eminentnih stručnjaka iz cele Jugoslavije koji su svojim referatima kao i diskusijom učesnika doprineli da rad u okviru ovog simpozijuma bude veoma uspešan.

Standardizacija 1985./br. 1—2