JUS standardizacija
— Određivanje uticaja različitih kategorija izvora na sastav aerosola i njihov uticaj na kvalitet životne sredine; — Primenu i dalji razvoj metoda posmatranja i ocene prekograničnog zagađivanja vazduha na velikim i srednjim rastojanjima;
— MRazradu i primenu bioloških metoda monitoringa stanja ekosistema na regionalnom nivou;
— Proučavanje osetljivosti bioloških organizama i zajednica na uticaj osnovnih doza zagađujućih materija;
~ Razradu ekoloških kriterijuma za ocenu stanja prirodne sredine; |
— lIzučavanje ekološkog opterećenja u regionalnim razmerama i ekološko normiranje:
— Razradu kompleksne ekološke ocene stanja mora, na primerima Baltičkog i Crnog mora;
— Razradu načina ispoljavanja posledica antropogenog uticaja na morsku sredinu na osnovnom nivou;
— Usavršavanje i razradu novih metoda određivanja zagađujućih materija u slanim i morskim vodama;
— Razradu i primenu metoda ocene stanja životne sredine pri antropogenom uticaju;
— Razradu postupaka prognoze i prognoziranja ekoloških posledica antropogenog uticaja na regionalnom nivou;
— Sistematsko davanje informacija za fondove INFORMOOS (informacioni podsistem SEV za oblast zaštite i unapređivanja životne sredine) i dobijanje informacija prema zahlevima vezanim za rad na GSMOS;
— Stvaranje banke podataka o osnovnom stanju prirodnih sredina;
— Primenu i razvoj ASPOD;
— Automatizaciju sastavljanja ,,Biltena osnovnog zagađdivanja prirodne sredine u regionu istočnoevropskih zemalja članica SEV”.
Putem obavljanja naučnoistraživačkih radova, kao i pra-
ktičnog rada prema određenim pravcima saradnje, biće
stvoren regionalni sistem ekološkog monitoringa kao sredstvo svestrane analize stanja prirodne sredine, stvoriće se naučne osnove za dugoročne prognoze stanja priradne sredine na regionalnom nivou, a takođe će biti donete nacionalne i multilateralne preporuke za očuvanje i održavanje stanja prirodne sredine.
260
Saradnja SFRJ — SEV na problemu GSMOS
Prema podacima kojima se raspolaže, u SFRJ su svi ovi problemi! na neki način „obuhvaćeni”, u smislu da se manje-više životna sredina kontroliše i prate degradacioni procesi u njoj, ali u prilazu monitoringu životne sredine i prilazu kontroli životne sredine, na žalost, nema, takoreći, ničeg zajedničkog sa GSMOS. Ukoliko bi se uspostavile zajedničke relacije rešavanja ovih problema, sporadične akcije bi prerasle u trajne a problemi bi se rešavali u kontinuitetu.
S obzirom da u SFRJ nije uspostavljen pravi monitoring životne sredine a degradacija ove sredine je sve veća. Savezni zavod za standardizaciju, odnosno Grupa za bezbednost i zaštitu životne sredine i Grupa za međunarodnu saradnju inicirali su započinjanje saradnje po pitanjima monitoringa životne sredine sa Savetom za uzajamnu ekonomsku pomoć (SEV).
U skladu sa Poslovnikom Komisije SIV za koordinaciju saradnje između SFRJ i SEV predlog za uspostavljanje saradnje razmatrala je Stalna delegacija SFRJ za saradnju sa SEV u oblasti standardizacije i Stalna delegacija SFRJ za saradnju sa SEV u oblasti nauke i tehnike, budući da se pitanjima monitoringa životne sredine bavi Savet za zaštitu i unapređivanje životne sredine, koji je radno telo Komiteta SEV za naučno-tehničku saradnju. Obe delegacije saglasile su se sa predlogom koji je u daljoj proceduri razmatrala i prihvatila i Stalna radna grupa za saradnju sa SEV u oblasti zaštite i unapređivanja životne sredine.
Na 23. zasedanju Saveta za zaštitu i unapređivanje životne sredine (Talin, 26—27. juna 1986. g.) protokolisana je izjava jugoslovenske strane o tome da je zainteresovana za saradnju po pitanjima monitoringa životne sredine, s tim što će nakon prijema materijala o problemu i ispitivanja interesa u zemlji (koje je u toku) biti precizirani obim i oblici saradnje SFRJ—SEV.
U ovoj prvoj fazi, kada se saradnja uspostavlja, ona će se odvijati u cilju međusobnog informisanja, u skladu sa članom 6. sporazuma između vlade SFRJ i SEV iz 1964. godine, mada je prema nekim podacima već sada izvesno da bi ubrzo moglo da se pređe na saradnju po pitanima od uzajamnog interesa.
_——-— — 0 _—_ _——_ Ti ______ _______________C_ O OI O O
Standardizacija 1986./br. 11—12