JUS standardizacija

odu je vrlo verovatno da će svi kodovi koji nisu standardizovani postepeno nestajati. ·

U vezi sa ovim dosada nestandardizovanim 8-mo bitnim kodovima važno je istaći i to da su neki proizvođači svoj 8-mo bitni nestandardizovani kod modifikovali tako, da im deo kodne tabele bude u saglasnosti sa postojećim standardizovanim 7-mo bitnim kodom. Po pravilu, na ovaj ,,polustandardizovani način” je bila standardizovana polovina kodne tabele u kolonama 00 do 07.

5. ZAKLJUČAK

U radu je prikazan pregled nekih problema do sada uočenih u procesu standardizacije kodova. Isto tako u kratkim crtama je dat razvoj kodova sa stanovišta primene i moguće dalje tendencije u njihovom budućem razvoju.

Neki od identifikovanih problema su rešeni (npr. kodovi za transfer datoteka, telematske službe), dok neki tek očekuju rešenje u narednom periodu (npr. transliteracija, pregled upravljačkih funkcija). Ono što je evidentno je činjenica da se situacija u pogledu kodova i dalje prati i da se problemi uočeni u primeni ovih kodova ažurno rešavaju. Ono što u ovom trenutku treba učiniti je da se javnost u što široj meri informiše o postojanju ovih kodova, kako se ne bi javio čitav niz ,,privatnih” kodova.

NOVE USLUGE U JPTT-VIDEOTEKS

Mir Nenad Stevanović, dipl. ing.

U poslednje vreme sve veći broj stručnih knjiga posvećenih telekomunikacijama i informatici u svetu, počinje porukom kao što je ova: „,Posvećeno mojoj ćerki čiji će se život toliko razlikovati od onog koji smo mi proživeli”. Pod pojmom „,sasvim drugačiji život” se podrazumeva uvođenje naprave koja se danas zove računar u sve oblasti Života i rada, i čija će primena dovesti do takvih promena u konceptu života kakve je npr. dovelo uvođenje televizije, ako ne i veće. Napominjemo da se ovakve poruke ne javljaju samo u knjigama iz naučne fantastike već u sasvim stručnim knjigama čiji su autori najveći autoriteti u svojoj oblasti. Konačno, ustanovljeno je

U tom cilju javnost se sa postojanjem ovih kodova Upoznaje putem istupa na naučnim i stručnim skupovima, kao i čitavim nizom napisa u stručnoj literaturi. Ovaj napis je jedan od njih.

LITERATURA

1. SZS: Grupa standarda iz obalsti informatike; JUS 1.B0.001, JUS I.B1.001, 002, 003, 004, 009, 012, 013.

2. ISO: ISO 2022—1982 — Information processing. ISO 7-mo i 8-bit coded character set. Code extension techniques.

3. ISO: ISO 6937/2 — Information processing. Coded character sets for text communication, Part 2: Latin alphabetic and non-alphabetic graphic characters.

4. ISO: ISO 6937/3 — Information processing. Coded character sets for text communication, Part 3: Control functions for page-image format.

5. TC 97 SC2/WG7: Document: 1492—Report of the First Meeting of WG2.

6. ISO: ISO 8859/1 — Information processing. 8-bit single byte 'coded graphic character sets. Part 1/2: Latin alphabet No. 1/2.

7. Mr N. Stevanović: Repertoar grafičkih znakova za govorno područje SFRJ, Praksa.5/886.

dadanas termin računar nije adekvatan, jer se on sve manje koristi za računanje, a sve više za potraživanje informacija. Pominju se izrazi kao što su „inteligenina mašina” ili ,,ekspertni sistem”.

Videoteks je jedna od telematskih usluga u telekomunikacijama, zasnovana na mreži računara koja će korisniku pružiti mogućnost da posredstvom svog telefona, koji u budućnosti i neće baš biti telefon kakav mi poznajemo, nego nešto što se danas naziva terminalnim uređajem ili radnom stanicom, stupa u vezu sa mrežom računara na čijim će se perifernim uređajima nalaziti uskladišten veliki broj informacija. Posredstvom tog ter-

298 =12#01155"nR5 __„______ ____ | _ SE UO U U O O | O uu U UL U u CA U ie |S

Standardizacija 1987./br. 1—2