Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : I. knjiga : A—Z

LJ

II —— ЕПАРХИЈА

Пија сјединила се потпуно: са херцеговачком . епископијом. (8. Херцеговачкозахумска епархија.) Р. Грујић.

ЗАХУМСНКО-РАШКА ЕПАРХИЈА основана је 1878, после проширења. Црне Горе, као друга епархија – митрополије – црногорско-брдеко-приморске. То је углавном обновљена ' стара полухерцеговачка или петровска епископија, у коју су ушли делови средњевековне лимске и будимљаноке епископије. Њен први епископ био је Висарион Љубиша (1878—1882), потоњи црногорски митрополит. Сада је упражњена, јер је њен ранији епископ Кирило Митровић премештен 1920 за епископа у Боку Которску, а нов епископ није још изабран, Раније је седиште епископа било у манастиру Острогу, а сада је у Никшићу, тде је руском помоћу подигнута једна од најлепших модерних цркава у нашим областима.

5.-Р. НЕ. обухвата 3 протопресвитерата (никшићеки, спушки и колашински). Има '96.348 душа, у 62 парохије, са 131 црквом и 42 свештеника. Манастира има 19 (Горњи и Доњи Острог, Пива, Бијела, Подмалинско, Жупа, Морача, Добриловина, ЋЋелија, Пиперска, Ждребаоник, Дуга и Никшић), са 13 калуђера. ДУ

ЗАЧЕСАНЕ, ЗАЧЕСАНСКИ КАПТОЛ. .B Чазма.

ЗАЧИНАН, врста винове лозе с тамноплавим грожђем. Раширен је у српској Крајини, а налази се и у другим виноградима северне Орбије. И. Р.

ЗАШТИТА ДЕВОЈАНА, хумано женско друштво. Основано је 15/5 1923, као »векција за једнак морал« Народног Женског Савеза ОХО. Од 7/6 1924 дела као самостално. Циљ 3. Д. је рад на спасавању женске младежи (од 7 до 921 године) од физичке, моралне и материјалне пропасти, Од почетка има у Београду склониште, као пролазну станицу са 26 места, и предузима од Министарства Правде поправилиште у Пожеви, где шаље девојчице на поправку (до 100). Б. M.

ЗАШТИТА ДЕЦЕ (ДЕЧЈЕ ПИТАЊЕ), као у опште заштита социјално слабијих, почела се код нас тек после рата систематски изводити. Помоћ и заштиту деце вршила су до рата само добротворно-приватна друштва. После ратова, кад се нашао један огроман број ратне сирочади и друге незобринуте деце (око пола милиона), поред приватне иницијативе ставља себи у дужност и држава старање о деди у већим размерама.

У разним крајевима наше државе, налазимо доста рано почетке старања о деци од стране добротворних друштава. У Cpбији је прва идеја о спасавању и поматању деце поникла после ратова 1879. У књизи Дечији јади Др. Никола Петровић је извео проблем заштите ратне сирочади и велику важност спасавања деце и за

сам живот и напредак друштва и државе. 16/19 1879 основано је Друштво за шотпомагање 'незбринуте и напуштене деце. 20/1 1880 потврђена су правила овог друштва. Прва замисао о заштити деце била је у давању деце појединим породицама. Шлаћало се за поједино 'дете 30 Дин месечно. Кад се утврдило, да је то. тешко изводљиво, приступило се 1887 подизању нарочитог дома за децу. Др. Н. Петровић био је за све време па до своје смрти претседник и главни руковалац друштва и дома сиротне деце.

1904 основано је Материнско Удружење, иницијативом г-ђе Др. Драге Љочић-Милошевић, Оно сад има велики дом у Београду. Дугогодишња претседница и најактивнија сарадница је г-ђа Зорка Влајић. 1894 основано је, иницијативом Св. Николајевића, друштво Краљ Дечански за слепу и глуво-нему децу. И оно има свој велики дом, само у њему нису никад деца била смештена. За време ратова окупационе власти су у Орбији основале неколико домова за ратну сирочад. — 1914—15 било је врло активно друштво Св. Јелене, основано и вођено од стране г-ђе М. Миловановић и Данице Христић.

У Оплиту налази се још од 1704 једно од најстаријих установа, находиште за ванбрачну децу, а од 1895 завештањем добротвора де Марши забавиште и обданиште, поред још многих добротворних друштава.

У Хрватској је био већи број друштава и установа за децу (Удруга Учитељица, секција за одојчад), Патронажа, Лига 3а заштиту 'деце, Друштво (Ов. Винка, Земаљско сиротиште (задужбина бана Јелачића), Завод за глуво-нему децу и т. д. За збрињавање занатског подмлатка установљена су два велика друштва Привредник (Владимира Матијевића) и Радиша.

У Босни су 1866 две Енглескиње, Мис Макензијева и Мис Ирбријева, основале Завод за српску женску сирочад. 1878 ред траписта основао је Опротиште за децу. Градске општине и вакуфи су обично поматали из својих сретстава децу и сиротињу. Највише су радила друштва: Просвјета (основано 1903), Гајрет, Напредак и Беневоленција на збрињавању шривредног и другог подмлатка, поред још многих других. :

У Оловеначкој од 1908 ред Ов. Виценца (Маријаниште) и Ов, Ћирил и Метод, као и салезијански ред оснивају заводе за напуштену децу, а Др. Фран Милчински, судија, најзаслужнији је пропагатор и оснивач друштава за заштиту деце. Осим тога основана су и друштва за глуво-нему и слепу децу.

Војводина је имала већину завода за децу основаних од Мађара, који су имали, уз сврху да помажу децу, и главну сврху да словенску децу помађаре. Постојале су и многе чисто српске установе за децу са великим легатима (Трандафил).

= 198 —

и