Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

НЕПРИКОСНОВЕНИ ФОНД. Б. У Додатку. НЕПРОДУКТИВНО ТЛО може да буде апсолутно непродуктивно (стерилно) или само да је необрађено, али по својим својствима плодно, па стога само привремено непродуктивно. У нашој службеној статистици у »непродуктивно« тло урачунато је и једно и друго. Највећи пропенат непродуктивног тла је у Србији и Црној Гори, и то: У Србији 2,097.225 ха или 41% од укупне површине, у Јужној Србији 2,635.641 ха или 57:83%, у Црној Гори 694.658 ха или 71:83% укупне површине. У осталим крајевима заузимају непродуктивна тла између 0:37—10:86%, а укупна површина света непродуктивнога тла износи 6,788.877 ха или 27:29% Уукупне површине државе, дакле скоро TOлик, колико износи и сва продуктивна површина са 6,376.193 ха са угаром (925.907 xa или 14:48% обрађене површине). НЕПТУНСКЕ КОНВЕНЦИЈЕ. У Нептуну је 20/6 1925 склопљена 31 конвенција и споразум између Краљевине CXC и Краљевине Италије, за регулисање нерешених питања између Реке и наше државе, услед одцепљења талијанског дела од свога залеђа, као и нерешених питања из Утовора о Миру и из Рапалског Утовора. Н. К. су добиле 18/6 1926 предсанкцију Њ. В. Краља. Министар Иностраних Дела, Др. М. Нинчић поднео их је 21/6 1926 Народној Скупштини на ратификацију. У децембру 1926 нису још биле ратификоване, ни у Београду ни у Риму. Из образложења, и текста законског предлога ивносимо следеће чињенице:

Римским Споразумом о Реци 97/1 1924 решена је политичка страна речког питања у смислу поделе бивше речке територије између наше Краљевине и Kpaљевине Италије. Та подела захтевала, је и регулисање многобројних правних, политичких, економских и финансиских питања, која су настала услед прекида мнотостолетних односа између сада раздељених територија некадашње тречке општине, а тако исто и услед одцепљења талијанског дела од свота природног и економског залеђа.

Приликом политичке ликвидације. решена су била само два питања, питање економских односа у пограничним зонама и саобраћајна питања (закон басена Тћаоп 4 Кеуе! у речком пристаништу, заједничка речка станица, промет у мртвом каналу Речине, водовод и регулација, Речине). Ни ова питања нису сва у целини решена, већ су се предвиђали нови, детаљнији споразуми.

Исто тако остављена је новим преговорима. систематизација свих осталих POрепоменутих питања. Поред тога, показала се у нашим односима с Италијом по-

НЕПТУНОКЕ КОНВЕНЦИЈЕ

треба, да се међусобним споразумом peтулишу и многа питања, за која су већ уговори о миру предвиђали доцније „решавање између заинтересованих држава, или за која ти уговори у опште нису донели никакво решење. За та су питања, нарочито чл. 265 Сен-Жерменског и чл. 248 Тријанонског Утовора предвиђали склаџање посебних конвенција. У том циљу сазване су у Риму 1921 и 1922 конференције наследних држава, у којима је учествовала и наша држава. Резултати тих конференција у форми мултилатералних и билатералних конвенција и споразума предложени су одвојено на одобрење. Али те конференције нису могле потпуно исцрпсти утврђени програм, пошто се у претоворима показало, да односна питања још нису била довољно проучавана.

Још једна група питања имала се привести коначном решењу, а то су питања, која су у вези са Рапалским Уговором, односно са Оветомартаретским Конвенцијама, било да је њихово решавање предвиђено тим споразумима, било да се оно показало потребним, због тешкоћа и неприлика, насталих при примењивању од-

., носних одредаба.

C обзиром на то, наша се влада споразумела са владом Краљевине Италије, да се сазове конференција делегација обеју држава са задатком, да реши сва та питања.

Конференција се састала најпре у Млецима, те је отпочела, свој рад 8/10 1994. На овом првом састанку приступило се, према споразуму између обеју влада, и расправљању о директним железничким тарифама и другим саобраћајним питањима, која нису могла бити решена кад Ce преговарало O трговинском уговору. Рад конференције био је ради божићних празника прекинут 17/12 и настављен је 17/2 1925 у Флоренцији. Наново је прекинут 9/4 1995, и настављен је 6/5, а завршен 920/7 1995, потписом 31 конвенције и споразума у Нептуну.

Том приликом измењено је и неколико нота, у циљу да се допуне неки већ постигнути споразуми, односно да се олакша, њихово извршење.

Споразум о допуни Римског Опоразума, о Реци у погледу промета. — Чланом 15 Сен-Жерменског Утовора о заштити мањина, наша, се је држава обавезала, да. на. својој територији дозволи слободу транзита путницима и роби, који долаве из које било савезничке државе или су тамо упућени, и да им призна све олакшице, које уживају сопствени држављани, или ма која повлашћенија држава. У исто време она се обавезала, да ће за транзит преко наше територије, на захтев ма које савезничке државе, закључити заједничке тарифе с директним путничким картама. и директним возним листовима.

Позивајући се на те одредбе, талијанска је влада, одмах по ступању на снагу

= 49] 4

| | |