Osnovi fiziologije
УДИСАЊЕ И ИЗДИСАЊЕ 248
краја једнога ребра. Контракцијом речених мишића ребра су подигнута у оба горња смисла тако да се приближују хоризонталноме положају. То подизање ребара производи потискивање грудне кости унапред и тиме повећање одстојања те кости од кичме, па, према томе, и повећање запремине груднога коша. У исто време ребра се издижу окрећући се око горе поменуте осовине, што производи повећање ширине груднога коша.
У нормалном удисању, у ширењу груднога коша помоћу ребара узимају удела ови мишићи: 5сфепиг атретог, зсфепиг розтетог, зетгаћи5 розт. зир., птегсозТа!ег ехћ. и 1еуатогез созћатит. У дубокоме удисању њима се придружују други мишићи, који такође производе повећавање запремине груднога коша издизањем ребара (то су: зтегпостетдотазтотдеи, рестотаџх; типог, #ареглиг, гпотрогдеив ...)
Главни чинилац који производи промене запремине груднога Пречага.
коша јесте пречага или диафрагма. Тај је мишић у виду свода испупчен ка грудноме кошу, који дели од трбушне дупље. Причвршћен је свуда унаоколо на основици груднога коша.
Кад пречага није контрактована, њен је обод до извесне висине приљубљен уз грудни кош (слика 48 В). Кад се контрактује, т. |. при удисању, тај се њен део удаљује од зидова груднога коша и тиме се производи један простор, који повећава запремину груднога коша, а који испуњују плућа ширећи се. Што се тиче врха диафрагмова свода, он се мало спушта контрактовањем тога мишића (око 1 цм. у нормалноме дисању).
Издизањем ребара, а нарочито грчењем пречаге повећава се запремина груднога коша. То по- а већање има за последицу ширење А. положај обода диафрагме у плућа, т.ј. удисање. Спуштање ре- _ удисању: врх плућа досеже до 1Х бара и опружање пречаге произ- ребра. В. положај у ивдисању: врх водиизсупротногузрока издисање. плућа досеже до УШ ребра.
Једним простим апаратом (сл. 49) може се подражавати тај механизам плућнога проветравања. Апарат се састоји из једног стакленог звона које представља грудни кош. Звоно је затворено мембраном од каучука (р), испупченом у звону, која представља пречагу. Кроз један чеп пролази цев Т која се у звону рачва:
16%