Osnovi fiziologije

ЈП а ЕА 45

пролазе кров биљне и животињске мембране, не утичу на тачке смрзавања или кључања течности. При пролазу електричне струје кроз течност која садржи колоида, ови се групишу на једноме или другоме полу, по чему се закључује да колоиди нису електрично неутрални већ се увршћују у електропозитивне и електронегативне. _

Колоиди и кристалоиди (нарочито електролити) могу Ма а разне начине утицати једни на друге. Под утицајем разних елек- 77" тролита, колоиди се таложе из својих суспенсија. Колоиди могу пак, тако рећи, да упију кристалоиде који се налазе у истој течности. Ту појаву, названа адсорпција, олакшава, услед слабих дименсија колоидних зрнаца, њихова огромна човршина према њиховој запремини. |

У појавама живота, колоиди морају играти велике улоге, зала“ кад се има на уму да је протопласма колоидне природе, да се 777“ колоиди налазе у крви и лимфи и даи ферменти, као што ћемо видети, имају особине колоида. Приметили смо већ, да су горе изложене особине колоида погодне за тела која морају остати – нагомилана у ћелији у облику резерве.

Протеини се махом добивају у аморфноме стању, али их има и који кристализују (албумин и глобулин јајета идр.) а = неки биљни протеини налазе се у природном стању кристализовани. Под утицајем топлоте протеини претрпљују промену познату под именом згрушавања или коагулисања, чији је најпознатији пример стврђавање беланцета птичјег јајета кува - ЗГрушава њем. Згрушавање протеина јесте неповратна, иреверсибилна по- жење бе“ јава, т. |. топлотом згрушена беланчевина не може се више претворити у растворљиву. Протеини се таложе разним реагенсима, као што су алкохол, соли тешких метала (сублимат, мер- А куринитрат, оловни ацетат итд.), јаке минералне киселине и др. КИ а Поред неповратне промене стања, као што је згрушавање то- | 2“ плотом, постоје и реверсибилне, повратне промене: на пр., разни | (У протеини се могу сталожити амонсулфатом и поново растворити | када се та со одстрани или само разблажи.

Молекуларна тежина протеина није тачно одређена, с узрока ПЦ што њихова колоидна природа, њихова слаба растворљивост према кина про њиховој великој молекуларној тежини и тешкоћа да се добију у потпуно чистом стању спречавају употребу обичних метода одређивања молекуларне тежине (криоскопија, осмотска моћ, ебулископија). Молекуларна тежина протеина несумњиво је врло велика: примера ради изнећемо да молекул серумалбумина, једног крвног протеина, имао би (по Но тетзфег-у) овај састав: