Osnovi fiziologije

224

ХРАНА - 56

Хистидин (имидазол -2=-аминопропионска ки с.) хистидин:

Оно е-- бо 66 СООН

| | | мн ХН,

пе Ссн

може се сматрати, као што се види из његова склопа, састављеним из аланина и имидазола (циклична група).

Из овога што претходи излази, да протеини дају хидролизом низ једињења представљених разним амино-киселинама: моно- и диамино-киселине, амино-киселине које садрже сумпора, аминокиселине у чији склоп улази каква ароматична функција, циклично или хетероциклично једро.

Као што рекосмо већ, та тела треба сматрати градивом протеинских молекула. Најпре стога, што се при хидролизи добивају исти продукти у истим размерама, било да се она врши киселинама или базама. Затим, варењем беланчевина добивене су све амино-киселине као и хидролизом киселинама или базама (изузев фенилаланин). Најзад, у биљака нарочито, нађене су разне амино-киселине у слободном стању. Свето говори у прилог томе, да амино-киселине нису секундарни производи утицаја разних агенаса на протеине, већ да се налазе у склопу молекула протеина. Овај пак мора бити необично сложен кад се има на уму да се већина наведених амино-киселина налазе у сваком молекулу беланчевина, и кад се томе дода, да нам сви његови саставни делови нису још познати, пошто се већи део тежине хидролизоване беланчевине не налази у познатим добивеним амино-киселинама. _ Следећи преглед показује у којим су размерама добивене разнепрозсина. амино-киселине некојих протеина (Абаетћа! дел). Бројеви се односе на 100 гр. сувог протеина. (Види таб. на стр. 56).

Комбиновањем разних амино-киселина у разним размерама и на разне начине у молекуларној грађи, јасно је да је број могућих протеина готово неограничен. Како је пак распоређено то градиво с којим смо се упознали, у молекулима разних протеина, није нам познато. Немогућно је дати макар приближну слику тога молекуларнога склопа који достиже врхунац хемијске сложености. Морамо се задовољити неколиким подацима о начину везивања амино-киселина међу собом у молекулу протеина.

Видели смо, да амино-киселине могу играти улогу киселина и база; ту особину искоришћују на међусобно везивање, дајући